VM atbilde onkologiem: testiem sekmīgākai vēža ārstēšanai pieprasīti 0,8 miljoni eiro

Veselības ministrija (VM) valsts nākamā gada budžetā lūgusi atvēlēt Latvijas vadošo onkologu prasītos 800 000 eiro valsts apmaksātajiem personalizēto biomarķieru testiem, kas vajadzīgi mērķētas terapijas nozīmēšanai onkoloģisko slimību pacientiem.

Komentējot veselības ministrei Ilzei Viņķelei (“Attīstībai/Par!”) un Saeimas deputātiem nosūtīto vēstuli, kurā Latvijas vadošie onkologi ceļ trauksmi par "katastrofāli zemajiem" testēšanas apjomiem, kas bremzē audzēju sekmīgu ārstēšanu, VM portālam LSM.lv norādīja, ka ministrija apzina esošo situāciju, kā arī atbalsta personalizētās medicīnas attīstību Latvijā.

"Ir iecerēts, ka Nacionālais veselības dienests veiks nepieciešamos tarifu aprēķinus. Jau šobrīd Patoloģijas centrs ir iegādājies reaģentus un iekārtas, kas ļaus procesu veikt Latvijā, taču līdz tam nepieciešams veikt sagatavošanās darbus, un, visticamāk, process tiks veikts pakāpeniski, atbilstoši pieejamam finansējumam," klāstīja ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders.

Pēc viņa teiktā, Nacionālais veselības dienests (NVD) strādā pie tarifu aprēķināšanas, lai valsts varētu šo pakalpojumu nodrošināt.

"Līdz ar tarifu aprēķināšanu būs precīzi zināms, cik liels ir nepieciešamais finansējums un ko ar pieejamiem līdzekļiem ir iespējams uzsākt – respektīvi sākt pakāpeniski pakalpojumu nodrošinot tajās jomās, kur tas visnepieciešamākais," piebilda Šneiders.

Viņš atzina, ka attiecīgos tarifus plānots aprēķināt līdz šā gada beigām. "Šobrīd vēl nevaram pateikt, ar kurām jomām izmeklējumi tiks uzsākti, jo tās noteiksim, balstoties uz speciālistu novērtējumu un pieejamiem līdzekļiem," atzīmēja VM pārstāvis. 

Šneiders sacīja, ka 800 000 eiro finansējuma pieprasījums ir iesniegts jaunajām politikas iniciatīvām, vienlaikus uzsverot, ka

2021. gada valsts budžeta izskatīšana vēl ir priekšā un "nav zināms, vai būs atbalsts un finansējums šim mērķim tiks piešķirts".  

Galvenās VM prioritātes papildu finansējuma sadalē arī nākamgad būšot ārstniecības personu darba samaksas palielinājums, veselības aprūpes pakalpojumu un medikamentu pieejamība. Kopumā ministrija 2021. gada valsts budžetā prioritārajiem pasākumiem pieprasījusi 476 miljonus eiro. Lielākās pozīcijas, kam pieprasīts papildu finansējums:

  • ārstniecības personu darba samaksas palielinājumam;
  • veselības nozares kapacitātes celšanai un noturības stiprināšanai Covid-19 apstākļos;
  • veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības uzlabošanai;
  • kompensējamo medikamentu un materiālu sistēmas un centralizēti iepērkamo medikamentu un materiālu sistēmas uzlabošanai. 

KONTEKSTS:

Latvijas vadošie onkologi un nozares pārstāvji vēstulē veselības ministrei un Saeimas deputātiem šonedēļ aicināja 2021. gadā paredzēt 800 000 eiro, lai varētu veikt valsts apmaksātus personalizēto biomarķieru testus, kas vajadzīgi mērķētas terapijas nozīmēšanai onkoloģisko slimību pacientiem.

Latvijas Onkologu asociācijā un Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijā (SIFFA) norādīja, ka  pašlaik lielai daļai pacientu netiek nozīmēta viņu individuālajam gadījumam atbilstoša terapija. Rezultātā pacienta ārstēšana nav efektīva.

Organizācijās atzīmēja, ka zinātniskie pētījumi apliecina – onkoloģisko saslimšanu pacientiem individuāli piemērota terapija nodrošina labāko ārstēšanu, jo tā ir atbilstoša pacienta slimības vēsturei, fizioloģiskajam stāvoklim, audzēja raksturojumam un ģenētiskajām mutācijām. 

Šobrīd no akūti nepieciešamā 21 marķiera valsts budžets apmaksā nelielu daļu marķieru – mazāk par 10, līdz ar to testēšanu visbiežāk veic pacienti vai to apmaksā zāļu ražotāji, turklāt testi tiek veikti nevis Latvijā, bet sūtīti uz kaimiņvalstīm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti