VK: Daļa datorprogrammu pašvaldības lieto nelikumīgi

Gandrīz piektdaļu no savos datoros ievietotajām programmatūrām pašvaldības lieto nelikumīgi vai arī nespēj pierādīt to izmantošanas tiesības - revīzijā secinājusi Valsts kontrole (VK).

Revīzijā tika veikta dokumentu un datortehnikas pārbaude 14 pašvaldību administrācijās, 5 pagastu pārvaldēs, 16 bibliotēkās un 24 skolās.

Konstatēts, ka 975 programmatūras jeb 18% gadījumu no revīzijas izlasē iekļautajām programmatūrām pašvaldībās un pašvaldību izglītības iestādēs tiek izmantotas, neievērojot programmatūru licencēšanas noteikumu prasības vai arī par to iegādi nav pieejami attaisnojuma dokumenti.

VK norāda, ka datorprogramma ir aizsargājams autortiesību objekts, kuru ir aizliegts izmantot, ja nav saņemta autortiesību subjekta atļauja. Lielākā daļa jeb 58% bezmaksas programmatūras lietošanas gadījumu neatbilstoši licencē noteiktajam konstatēti pašvaldību izglītības iestādēs, pašvaldību administrācijās – 35% gadījumu.

Pēc revidentu aplēsēm likumīga minēto programmatūru ieviešana izmaksātu 45 075 latus.

Revīzijā arī konstatēts, ka pašvaldībās ir slikta informācijas tehnoloģiju drošības pārvaldība. Šāda nevērība nopietni apdraud datu aizsardzību, kā arī pašvaldības darbības nepārtrauktību.

Pašvaldībās nav efektīva programmatūru pārvaldība, secinājusi VK. Atklājies, ka vienas funkcijas izpildei tiek lietotas vidēji 2-3 tā vietā, lai lietotu programmatūru, jo tās uzturēšanai un administrēšanai ir nepieciešami mazāki resursi.

Vienā pašvaldībā tiek lietotas pat 11 dažādas antivīrusu programmatūras vai to versijas, konstatējusi VK.

Revīzija tika veikta šogad par laiku no 2011.gada janvāra līdz pērnā gada decembrim. Revīzijas rezultātā visām pašvaldībām sniegti faktiski vieni un tie paši ieteikumi, kopumā 66.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti