Vispasaules diktātu latviešu valodā raksta simtiem dalībnieku 25 valstīs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Otro vispasaules diktātu latviešu valodā sestdien tiešsaistē un klātienē rakstīja 787 interesenti no 25 valstīm, pavēstīja pasākuma organizatori. Lielākā daļa darbu tika rakstīti tiešsaistē un iesniegti interneta vietnē, kur reģistrēja arī dalībniekus no Jaunzēlandes un Tunisijas. Diktātu rakstīja par 100 cilvēkiem mazāk nekā pērn. 

Klātienē Latvijas pilsētās diktātu rakstīja 249 cilvēki, visvairāk dalībnieku Rīgā, pulcējot 122 dalībniekus. Liepājā savas zināšanas pārbaudīja 73 rakstītāji, Ventspilī - 25, Valmierā - 14, Rēzeknē - 10 un Daugavpilī - pieci.

Interneta vietnē raksti.org tika iesniegti 538 darbi no 25 valstīm. Vairākums dalībnieku to rakstīja tiešsaistē Latvijā (477), citi bija no Lielbritānijas (17), Vācijas (7) un Beļģijas (6). Mazāks skaits rakstītāju bija no Dānijas, Zviedrijas, ASV, Igaunijas, Īrijas, Krievijas, Nīderlandes un Norvēģijas. Savukārt pa vienam pārstāvim bija Francijā, Horvātijā, Islandē, Itālijā, Jaunzēlandē, Lietuvā, Luksemburgā, Maltā, Polijā, Somijā, Spānijā un Tunisijā. Viens dalībnieks norādīja neeksistējošu valsti.

Salīdzinājumā ar pirmo diktātu pērn, šoreiz vairāk interesentu vēlējās rakstīt klātienē. Rīgā tie bija 122 cilvēki (pērn 58), Liepājā – 73 (pērn 82), savukārt Ventspilī, Valmierā, Daugavpilī un Rēzeknē dalībnieku skaits krasi neatšķīrās no pērnā gada rādītājiem. Šogad par ceturto daļu (26,4%) saruka tiešsaistē iesniegto darbu skaits. Organizatori uzskata, ka tas varētu būts saistīts ar servera pārslodzi, jo interneta tiešraidi vienlaikus skatījušies vairāk nekā 2000 cilvēku. 

Rīgas 45. vidusskolas latviešu valodas un literatūras skolotāja Gundega Ostenberga - viena no sešiem dalībniekiem visā pasaulē, kuri 2015. gada diktātu uzrakstījuši bez kļūdām -, uzskata, ka šī ir brīnišķīga iniciatīva. "Šogad biju nolēmusi nepiedalīties, taču, pasākumam tuvojoties, jutu, ka sirds burtiski velk uz skolu, ka gribu atkal rakstīt un baudīt dzīvo saikni ar visiem, kuri raksta diktātu klātienē,” pastāstīja skolotāja.

Interesenti, kuri rakstīja diktātu klātienē, ar sava darba kļūdu labojumu varēs iepazīties attiecīgajās norises vietās, savukārt tie, kuri uzdevumu pildīja tiešsaistē, kļūdu labojumu varēs apskatīt mājaslapā www.raksti.org. Labojot diktātu, atzīmes netiks liktas, taču būs norādītas ortogrāfijas un interpunkcijas kļūdas un to skaits, lai ikviens interesents varētu novērtēt savas zināšanas. Informācija par izlaboto darbu tiks nosūtīta katram dalībniekam individuāli, taču diktāta vietnē jau ir iespēja aplūkot 300 vārdu oriģināltekstu un komentārus.

Diktātu īpaši šim nolūkam radīja rakstnieks Pauls Bankovskis un tiešraidē to lasīja aktieris Andris Bulis. Teksta atbilstību latviešu valodas normām pārbaudīja un apstiprināja Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes Latviešu un vispārīgās valodniecības katedras vadītāja Andra Kalnača.

Iniciatīvas mērķis ir attīstīt latviešu valodas rakstītprasmi, audzināt cieņu pret dzimto valodu jau no bērnības, veidot ciešākas saiknes ar ārzemēs dzīvojošajiem latviešiem, saliedēt sabiedrību, kā arī aicināt cittautiešus labāk apgūt latviešu valodu.

Diktāta rakstīšana ir brīvprātīgs bezmaksas pasākums, kas otro gadu pēc kārtas vienlaicīgi norisinājās visā pasaulē un kurā drīkstēja piedalīties jebkurš interesents.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti