Dienas ziņas

Maskavā vardarbīgi aizturēti simtiem cilvēku

Dienas ziņas

Māju energoefektivitātes paaugstināšanas tempi Latgalē – lēni

Kaņepju audzētāja uzvar tiesā

Viļānu novada «kaņepju sieva» saņems 1500 eiro kompensāciju

Administratīvā apgabaltiesa janvārī sprieda par lietu, kas sākās 2018. gada vasarā. Valsts policija Viļānu novada Dekšāres pagasta iedzīvotājai Dzidrai Bruzgulei piemājas pagalmā nogrieza un lielā apjomā konfiscēja tur augošās kaņepes. Ekspertīze gan liecināja, ka kaņepes nesatur narkotiskās vielas. Tāpēc drīz pēc tam policisti atzina, ka kļūdījušies un seniorei atvainojās. Bet tagad tiesa spriedusi, ka par pārdzīvojumiem viņai pienākas atlīdzība – 1500 eiro.

“Es jau viņiem pirmajā dienā te teicu: “Es kaut kājām iešu, bet aiziešu uz Strasbūru un savu taisnību panākšu!” Kur tāda rīcība, tik barbariska, ka jābrīnās!” uzsvēra Bruzgule.

Administratīvā apgabaltiesa iesniedzējas prasību gan apmierināja tikai daļēji. Par radīto stresu un veselības problēmām seniore prasīja 3000 eiro.

“Turējos sākumā. Iznesa mazmeita vienreiz zāles, otreiz zāles. Pie vakara bija tāds spiediens, ka saucām ātro palīdzību,” norādīja sieviete.

Lai gan tiesvedība noslēdzas tikai tagad, Valsts policija savu kļūdu atzina un Dzidrai Bruzgulei atvainojās, tiklīdz saņēma slēdzienu – konkrētajās kaņepēs narkotisko vielu nav. Vai tas maz ir iespējams?

“Indijas kaņepes šķirnes un hibrīdus Latvijā ārā būs ļoti grūti audzēt. Ir vajadzīgas ļoti karstas, sausas vasaras, lai daudz maz to varētu izaudzēt,” norādīja biologs Andrejs Svilāns.

Tātad iespējamība pastāv. Bet kāda ir reālā prakse?

“Asociācijai šobrīd nav tādu faktu, ka atklātā laukā kādam būtu izdevies izaudzēt narkotisko kaņepi, kurai būt THC līmenis paaugstināts un cilvēks varētu gūt kādu ietekmi uz savu veselību,”

pastāstīja Latvijas Industriālo kaņepju audzētāju asociācijas vadītājs Guntis Vilnītis.

Kaņepju audzētāju asociācija visai bieži saņemot zvanus no policijas, kas interesējas par viņuprāt aizdomīgiem kaņepju audzētajiem.

“Ir izpalikušas tālāk kaut kādas darbības, kad esmu apliecinājis, ka tas ir mūsu biedrs, mēs par šādu zinām un izskaidrojam to policistiem. Līdz tādiem asumiem kā ar Dzidras kundzi nav nonācis nekas,” stāstīja Vilnītis.

Dzidras Bruzgules situācijā lielāko neizpratni radīja tas, ka likumsargi savāca visus vairāk nekā 360 augus, nevis paraugam paņēma dažas ziedkopas. Kādi secinājumi pēc notikušā ir Valsts policijai un vai ir rasti risinājumi, kā turpmāk rīkoties šādās situācijās, policija no komentāriem atsakās. 

KONTEKSTS:

2018. gada augustā Viļānu novada Dekšāres pagastā pie saimnieces Dzidras Bruzgules atbrauca Valsts policijas darbinieki. Bija ierosināts kriminālprocess, un neviens negribēja pensionārei noticēt, ka kaņepes viņas dārzā ne tikai atbaida kolorado vaboles, bet arī ir veselīga pārtika. Policisti izrāva 363 kaņepju stādus un aizveda uz ekspertīzi, lai noskaidrotu, vai šīs kaņepes satur narkotiskas vielas. Tās neatrada, kriminālprocesu izbeidza.

Bruzgule pēc piedzīvotā konsultējās ar juristiem, kuri ieteica – jāpieprasa no policistiem kompensācija par zaudējumiem un sagādātajiem pārdzīvojumiem. Sākumā tiesa lēma, ka Bruzgule par kaitējumu prasīto 4000 eiro vietā kompensācijā saņems tikai 27 eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt