4. studija

Uz 4.studijas skatītāju jautājumiem atbild Nacionālā botāniskā dārza direktors Andrejs Svilāns

4. studija

Kā un kāpēc visparastākās kaņepes var kļūt par narkotikas saturošu augu?

27 eiro kompensācija: vai "Dekšāres narkobarones" lietā pieņemts taisnīgs lēmums?

Dekšāres «kaņepju sieva» par kaitējumu prasīto 4000 eiro vietā kompensācijā saņem 27 eiro

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Viļānu novada Dekšāres pagasta pensionāre jeb tā sauktā "kaņepju sieva" Dzidra Bruzgule kompensācijā par morālo kaitējumu un materiālajiem zaudējumiem saņēmusi 27 eiro, lai gan bija lūgusi kompensāciju vairāk nekā 4000 eiro apmērā.

Pērn augustā Viļānu novada Dekšāres pagastā pie saimnieces Dzidras Bruzgules atbrauca Valsts policijas darbinieki. Bija ierosināts kriminālprocess, un neviens negribēja pensionārei noticēt, ka kaņepes viņas dārzā ne tikai atbaida kolorado vaboles, bet arī ir veselīga pārtika. Policisti izrāva 363 kaņepju stādus un aizveda uz ekspertīzi, lai noskaidrotu, vai šīs kaņepes satur narkotiskas vielas. Tās neatrada, kriminālprocesu izbeidza.

Bruzgule pēc piedzīvotā konsultējās ar juristiem, kuri ieteica – jāpieprasa no policistiem kompensācija par zaudējumiem un sagādātajiem pārdzīvojumiem. Lai arī kundzes dārzu krustām šķērsām izraka Valsts policijas darbinieki, lēmumu par to, kā un cik lielā mērā kompensēs kundzei radīto kaitējumu, pieņēma Ģenerālprokuratūrā.

"Viņa lūdza sev piešķirt morālo kompensāciju 3000 eiro apmērā un materiālo 1089 eiro. Prokuratūra izvērtēja un attiecībā uz morālo kaitējumu, tas ir noraidīts pilnībā.

Jo Augstākā tiesa ir norādījusi, ka kaitējumam ir jābūt būtiskam, lai šo kaitējumu atlīdzinātu naudā," skaidroja prokuratūras preses sekretāre Laura Majevska.

Brīdī, kad Bruzgules acu priekšā pazuda visa kaņepju raža – tātad, tika laupīta iespēja gatavot kaņepju sviestu, pensionāres asinsspiediens bijis nepielūdzams. Izsaukts Neatliekamās medicīniskā palīdzības dienests, bet arī šo faktu prokuratūra nav ņēmusi vērā.

"Attiecībā uz veselības traucējumiem persona arī neiesniedza dokumentus, kas apliecinātu, ka viņai būtu nodarīti būtiski veselības traucējumi. Likums nosaka, ka pieteicējam pašam ir jāpierāda tas būtiskais kaitējums. (..) Noraidāmi būtu arī pārmetumi policijai par šīm izņemtajām kaņepēm, jo, pēc viņu sniegtās informācijas, no desmit gadījumiem deviņos, kad kaņepes tiek audzētas brīvā dabā, bija konstatētas narkotiskās vielas," teica prokuratūras pārstāve.

Bruzgule bija aprēķinājusi, ka no izrautajām kaņepēm būtu ieguvusi vismaz 10 kilogramu kaņepju sēklu. Bet augi sapuva policijas iecirknī.

"Tā vidējā cena tika aprēķināta, ņemot vērā viņas lūgumu, trīs eiro [kilogramā]. Tika pieprasīta informācija arī no Industriālo kaņepju audzētāju asociācijas. Viņi norādīja, ka ir divi eiro [kilogramā]. Tad, izvērtējot to prasījumu un reālo cenu, tika noteikta šī cena 2,5 eiro par kilogramu. Un sarēķināts, ka [par 10 kilogramiem] pienākas 27 eiro, kas tad viņai būtu kompensējami," skaidroja Majevska.

"Es domāju, nav tur loģikas pilnīgi. Nu, kur tad var šitā izdemolēt, ielauzties, visu izraut, aizvest. Vārdu sakot, terorizēt. Tur nav nekādas morālās (..). Tur jau pat balderiāņa pudelīte knapi pa tiem 27 eiro sanāk," teica sieviete.

Ņemot vērā Ģenerālprokuratūras skaidrojumu, LTV raidījums "4. studija" nolēma pārbaudīt – vai tirdzniecības vietās ir nopērkamas kaņepju sēklas un, ja ir, cik tās maksā?

"4. studija" izvēlējās vairākus lielveikalus un augu vairumtirdzniecības bāzes.  Veikalos kaņepju sēklu nez kāpēc nebija, taču internetā, protams, tās nopērkamas visdažādākās. Izpētot piedāvājumu, secināms, ka tās piedāvā par teju deviņiem eiro kilogramā. Tātad, Bruzgulei par zaudēto sēklu ražu vien pienākas teju 90 eiro, nevis 27 eiro, kā aprēķinājusi prokuratūra, secina "4. studija".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti