4. studija

Uz 4.studijas skatītāju jautājumiem atbild Nacionālā botāniskā dārza direktors Andrejs Svilāns

4. studija

Pavasara pārsteigums - pienācis apsveikums Ziemassvētkos!

27 eiro kompensācija: vai «Dekšāres narkobarones» lietā pieņemts taisnīgs lēmums?

Dekšāres «kaņepju sieva» par kaitējumu prasīto 4000 eiro vietā kompensācijā saņem 27 eiro

Viļānu novada Dekšāres pagasta pensionāre jeb tā sauktā "kaņepju sieva" Dzidra Bruzgule kompensācijā par morālo kaitējumu un materiālajiem zaudējumiem saņēmusi 27 eiro, lai gan bija lūgusi kompensāciju vairāk nekā 4000 eiro apmērā.

Pērn augustā Viļānu novada Dekšāres pagastā pie saimnieces Dzidras Bruzgules atbrauca Valsts policijas darbinieki. Bija ierosināts kriminālprocess, un neviens negribēja pensionārei noticēt, ka kaņepes viņas dārzā ne tikai atbaida kolorado vaboles, bet arī ir veselīga pārtika. Policisti izrāva 363 kaņepju stādus un aizveda uz ekspertīzi, lai noskaidrotu, vai šīs kaņepes satur narkotiskas vielas. Tās neatrada, kriminālprocesu izbeidza.

Bruzgule pēc piedzīvotā konsultējās ar juristiem, kuri ieteica – jāpieprasa no policistiem kompensācija par zaudējumiem un sagādātajiem pārdzīvojumiem. Lai arī kundzes dārzu krustām šķērsām izraka Valsts policijas darbinieki, lēmumu par to, kā un cik lielā mērā kompensēs kundzei radīto kaitējumu, pieņēma Ģenerālprokuratūrā.

"Viņa lūdza sev piešķirt morālo kompensāciju 3000 eiro apmērā un materiālo 1089 eiro. Prokuratūra izvērtēja un attiecībā uz morālo kaitējumu, tas ir noraidīts pilnībā.

Jo Augstākā tiesa ir norādījusi, ka kaitējumam ir jābūt būtiskam, lai šo kaitējumu atlīdzinātu naudā," skaidroja prokuratūras preses sekretāre Laura Majevska.

Brīdī, kad Bruzgules acu priekšā pazuda visa kaņepju raža – tātad, tika laupīta iespēja gatavot kaņepju sviestu, pensionāres asinsspiediens bijis nepielūdzams. Izsaukts Neatliekamās medicīniskā palīdzības dienests, bet arī šo faktu prokuratūra nav ņēmusi vērā.

"Attiecībā uz veselības traucējumiem persona arī neiesniedza dokumentus, kas apliecinātu, ka viņai būtu nodarīti būtiski veselības traucējumi. Likums nosaka, ka pieteicējam pašam ir jāpierāda tas būtiskais kaitējums. (..) Noraidāmi būtu arī pārmetumi policijai par šīm izņemtajām kaņepēm, jo, pēc viņu sniegtās informācijas, no desmit gadījumiem deviņos, kad kaņepes tiek audzētas brīvā dabā, bija konstatētas narkotiskās vielas," teica prokuratūras pārstāve.

Bruzgule bija aprēķinājusi, ka no izrautajām kaņepēm būtu ieguvusi vismaz 10 kilogramu kaņepju sēklu. Bet augi sapuva policijas iecirknī.

"Tā vidējā cena tika aprēķināta, ņemot vērā viņas lūgumu, trīs eiro [kilogramā]. Tika pieprasīta informācija arī no Industriālo kaņepju audzētāju asociācijas. Viņi norādīja, ka ir divi eiro [kilogramā]. Tad, izvērtējot to prasījumu un reālo cenu, tika noteikta šī cena 2,5 eiro par kilogramu. Un sarēķināts, ka [par 10 kilogramiem] pienākas 27 eiro, kas tad viņai būtu kompensējami," skaidroja Majevska.

"Es domāju, nav tur loģikas pilnīgi. Nu, kur tad var šitā izdemolēt, ielauzties, visu izraut, aizvest. Vārdu sakot, terorizēt. Tur nav nekādas morālās (..). Tur jau pat balderiāņa pudelīte knapi pa tiem 27 eiro sanāk," teica sieviete.

Ņemot vērā Ģenerālprokuratūras skaidrojumu, LTV raidījums "4. studija" nolēma pārbaudīt – vai tirdzniecības vietās ir nopērkamas kaņepju sēklas un, ja ir, cik tās maksā?

"4. studija" izvēlējās vairākus lielveikalus un augu vairumtirdzniecības bāzes.  Veikalos kaņepju sēklu nez kāpēc nebija, taču internetā, protams, tās nopērkamas visdažādākās. Izpētot piedāvājumu, secināms, ka tās piedāvā par teju deviņiem eiro kilogramā. Tātad, Bruzgulei par zaudēto sēklu ražu vien pienākas teju 90 eiro, nevis 27 eiro, kā aprēķinājusi prokuratūra, secina "4. studija".

6 komentāri
Anonīms lietotājs 17738
Man kauns , ka dzivoju Latvija ...
Anonīms lietotājs 17619
īstā patiesiba varbūt nav tik jauka- tantiņu apstrādāja pakazuhai, bet no istajiem audzētājiem piedzen kukuļus ????????????
Anonīms lietotājs 6871
Pretīgi. Viss, kā parasti, - varas attieksme pret cilvēkiem parastajiem ir nelietīga un pazemojoša, bet pret varas pārstāvjiem (šajā gadījuma agresīviem un stulbiem policistiem) - saudzējoša un attaisnojoša. Normāli būtu padzīt no darba visus iesaistītos varaskāros policistus un viņu aizstāvi - PR skuķeni, pārējiem lauku rajonu policistiem sarīkot obligātu apmācību par pārtikas kaņepju audzēšanu, paraugu ņemšanu un sirmgalvju cienīšanu ar noslēdzošu testu. Ja testā slikti rezultāti - padzīt. Tikai tā var celt policijas darba kvalitāti un vidējo IQ. Policijai nav jābūt visu slinko un stulbo barotavai, kur izrādīties un veģetēt uz sabiedrības kakla. Un pensionārei samaksāt 500 EUR, ko solidāri atvelk no vainīgo policistu dienasnaudām, prēmijām un pabalstiem.
Liene Liepina
Kas liek policijai izārdīt pilnīgi visu dārzu? Vai paņemt atsevišķus stādus pārbaudīšanai nevar? Izklausās tiešām pēc policijas patvaļas. Ģenerālprokuratūras skaidrojumi ir cilvēka nicināšana. Iekšlietu un tieslietu ministriem būtu iespēja parādīt, vai viņi ir spējīgi novērst klajas netaisnības, vai vismaz tās labot.
Anonīms lietotājs 22483
Stulbums. To policistu intelektuālā kapacitāte normālā valstī neļautu viņiem darīt neko vairāk kā pakot kaut ko kādā cehā, bet Latvijā cilvēku trūkst, tāpēc bieži vien valsts struktūrās nodarbina arī tādus, kuru prāta spējas veicamajiem uzdevumiem īsti neatbilst. Kauns arī par mūsu "objektīvo" tiesu. It kā sīkums, bet tas parāda, cik cilvēks Latvijā patiesībā ir beztiesisks un neaizsargāts, nonākot saskarē ar tiesībaizsardzības iestādēm, glupajiem tiesnešiem (un vairums tiešām ir šausmīgi stulbi) u.c. valsts instancēm. Nav jābrīnās, ka cilvēki aizvien izvēlas pārcelties uz valstīm, kur tiesiskums nav tikai nodrillēts jēdziens dažādos valsts iestāžu producētos dokumentos.
Anonīms lietotājs 17776
Prasīt 4000 EUR bija smieklīgi, bet kompensēt 27 EUR ir vēl lielāks izsmiekls... Par juristiem gan jāsaka, ka tiem pātagu vajag, ja tie nejēdz atbilstoši nokonsultēt. Juristi saka vien to, ko cilvēks grib dzirdēt, bet nepasaka, ka praksē parasti solītais ir neiespējams.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti