Dienas ziņas

Par 104 000 eiro atjaunos Garozas parku

Dienas ziņas

Laura Rizoto gatavojas Eirovīzijas pusfinālam

Viļakas novada Rekovā atjauno dzirnavas

Viļakas novada Rekovā atjauno dzirnavas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Viļakas novada Rekovas ciemā pirms vairāk nekā 85 gadiem nodega koka dzirnavas, kuru vietā uzreiz tās uzbūvētas no akmens un izmantotas vilnas un koka apstrādei. Tomēr, laikam ritot, saimnieciskā darbība izbeigta un dzirnavas pamestas novārtā. Nesen gādību par degradēto teritoriju uzņēmās trīs Viļakas novada iedzīvotāji, kas, ieguldot pašu līdzekļus būvniecībā un gūstot Eiropas Savienības atbalstu piena, gaļas, dārzeņu un augļu pārstrādei, dzirnavas atjaunoja. Jau šovasar objekts kļūs par sava veida Viļakas novada biznesa inkubatoru.

Rekovas akmens dzirnavām jau ir vairāk nekā 85 gadi, ko caurvij raibi vēstures līkloči. Tās ir vietējās nozīmes kultūras piemineklis, un pēdējie darbi, kas šeit veikti, ir vilnas un koka apstrāde. Bet vairākus gadu desmitus ēka bijusi tukša. Nupat trīs jaunie īpašnieki par pašu līdzekļiem dzirnavas atjaunoja un veido šeit Viļakas novada uzņēmējdarbības centru.

Atjaunoto Rekovas dzirnavu līdzīpašnieks Rolands Keišs atzīst, ka sākumā „reti kurš pateica - malači, jūs jau daudz izdarījāt. Bet mēs ar tādu savu garu un gribasspēku panācām to. Bija diezgan traģiski un daudz tika atjaunots. Bija būvprojekts sastādīts un vajadzēja dažādas izmaiņas veikt, jo nesošās konstrukcijas, tās nebija vairāk nesamas. Vajadzēja savādāk pārtaisīt.”

Saimnieciskās darbības veicēja Ināra Matisāne:

„Ššī ēka jau pamatā ir domāta tieši ražošanai, tieši cilvēku labklājības celšanai. Ja mēs varēsim iedot darbavietas kādiem vietējiem cilvēkiem, mēs būsim ļoti, ļoti priecīgi.”

Būvniecība ilga mazliet vairāk nekā gadu, kura gaitā gūts papildus finansējums no Eiropas Savienības struktūrfondiem 90 000 eiro apmērā piena, gaļas, augļu un dārzeņu pārstrādes iekārtu iegādei, kā arī ēdināšanas pakalpojumu un kulinārā tūrisma nodrošināšanai. Darbu jau ir uzsākuši pirmie darbinieki.

„Virtuve, gaļas pārstrāde jau strādā. Un šobrīd sniedzam ēdināšanas pakalpojumu “Kotiņiem”, zemnieku saimniecībai. Ir sapirktas iekārtas diezgan jaudīgas un, ja brauc tūristu grupa kādi 50 cilvēki autobusā, tad mēs viņus tīri mierīgi varam viņus pabarot,” saka Keišs.

Galvenais šāda centra mērķis ir atbalstīt vietējos iedzīvotājus un tieši Latvijā ražotu pārtiku: slēdzot vienošanos arī ar mazdārziņu un mazo saimniecību īpašniekiem, ne tikai lielražotājiem, norāda Matisāne:

„Doma ir, cik iespējams, iepirkt no apkārtnē  dzīvojošiem iedzīvotājiem dārzeņus, augļus un pienu un to pārstrādāt uz vietas, un tepat varētu realizēt arī tajās telpās.”

Lielākā daļa Rekovas apkārtnē sastapto iedzīvotāji kameras priekšā runāt atsakās, taču ideju par šāda veida biznesa inkubatora izveidi atzinīgi vērtē gan jaunieši, gan vecākā paaudze. Šķilbēnu pagasta iedzīvotāja Nadežda Bondare saka – šāda vieta vajadzīga:

„Vajadzīga ir, vajadzīga, kādu maizi ceptu, bulciņas ceptu, vajadzīga.”

Sākt pilnvērtīgu darbu ar visām iekārtām un pieņemt  papildu darbiniekus Rekovas atjaunotajās dzirnavās iecerēts jau šovasar. Tam sekos arī finansējuma piesaiste dzirnavu otrā un trešā stāva atjaunošanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti