Vides organizācijas: Izņēmumi likumā traucēs ierobežot maisiņu izplatību veikalos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Grozījumi Iepakojuma likumā nepalīdzēs samazināt plastmasas maisiņu patēriņu, ja tajos tiks iekļauts izņēmums par brīvu dot ļoti vieglās plastmasas maisiņus higiēnas nolūkos vai vaļējas pārtikas primārai iesaiņošanai, uzskata vairākas vides organizācijas.

"Zero Waste Latvija", "Ekodizaina kompetences centrs", "homo ecos", Latvijas Permakultūras biedrība, Vides izglītības fonds, "Zaļā brīvība" un "Zemes draugi" kopīgā vēstulē velta kritiku pašlaik Saeimā esošajiem grozījumiem Iepakojuma likumā, sakot, ka tas novērsīs plastmasas maisiņu izvietošanu tikai pie zeķēm.

"Ļoti vieglās plastmasas maisiņi ir tie maisiņi, kuros liekam tomātus, kartupeļus un reizēm pat vienu citronu vai banānu. Šī izņēmumu daļa ir skaidri definēta: maisiņi, kuri ir plānāki par 15 mikroniem. Diemžēl neviens nenosaka, vai biete tiek likta maisiņā higiēnas nolūkos, vai arī ieraduma pēc," rakstīts vēstulē.

Lai gan Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija ziņojusi, ka izņēmumu nevajadzētu attiecināt uz augļiem un dārzeņiem, un maisiņiem no 1. janvāra šajās nodaļās būtu jābūt par maksu, organizācijām zināms, ka vismaz divas lielas lielveikalu ķēdes šo izņēmumu plāno attiecināt arī uz augļiem un dārzeņiem.

"Uzskatām, ka, ja Iepakojuma likuma grozījumi tiks pieņemti, iekļaujot šo izņēmumu, tiem nebūs būtiskas ietekmes uz plastmasas maisiņu patēriņa samazinājumu. Lielveikali varēs ierobežot, piemēram, tikai maisiņus, kas ir novietoti pie zeķu stenda, un izpildīt likuma prasības. Ļoti iespējams, patērētais maisiņu apjoms turpinās pieaugt," uzskata vides aizstāvji.

Viņi nav apmierināti arī ar to, ka Latvija ar plastmasas maisiņu ierobežošanas regulējumu ir kavējusies līdz pēdējam brīdim, jo Eiropas Parlamenta un Padomes direktīva 2015/720 jau 2015. gadā uzlika dalībvalstīm par pienākumu samazināt izmantoto plastmasas maisiņu skaitu.

Organizācijām simpatizē Rumānijā, Itālijā un Francijā pieņemtie grozījumi, ka vieglie plastmasas maisiņi, kas nav kompostējami, vispār nav pieejami. "Arī valstis ārpus Eiropas Savienības ierobežo plastmasas patēriņu: plastmasas maisiņu izplatība ir ierobežota un pat aizliegta arī daudzās Āzijas un Āfrikas valstīs. Turklāt sabiedrība šādus likumus ir novērtējusi pozitīvi, īpaši tad, kad pēc likuma pieņemšanas ir pagājis neliels laika posms un cilvēki ir mainījuši savus ieradumus: neliek visus produktus maisiņos, kā arī izmanto vairākas reizes lietojamos maisiņus," raksta organizācijas.

Tās aicina izņemt norādi "un kuri nepieciešami higiēnas nolūkos vai paredzēti vaļējas pārtikas primārai iesaiņošanai, kad to izmantošana palīdz novērst pārtikas izšķērdēšanu" no grozījumu Iepakojuma likumā 1. panta 10. punkta, kā arī noteikt minimālo maksu par ļoti vieglās plastmasas maisiņiem piecu centu apmērā.

KONTEKSTS:

Saeima pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus Iepakojuma likumā, kas paredz ierobežot vienreiz lietojamo plastmasas maisiņu izmantošanu tirdzniecības vietās no 2019.gada.

Katrs Latvijas iedzīvotājs gada laikā izlieto kilogramu mazo maisiņu jeb vidēji vienu divus katru dienu. Vides ministrijas aplēses liecina, ka mazo maisiņu skaits veikalos kopš 2010.gada pieaudzis gandrīz par 60%.

Videi uzliktais slogs un Eiropas direktīva Latvijas likumdevējam liek ķerties pie stingriem mēriem plastmasas maisiņu ierobežošanā, bet pēc septiņiem gadiem tos aizliegs vispār.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti