Dienas ziņas

Kara sekas – mīnētas plašas Ukrainas teritorijas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Patvaļīgi aizber Durbes upi

Vides dienests: Durbes upes iztekas aizbēršanā iesaistīta smagā tehnika; darbs veikts profesionāli

Durbes aizsprosta veidošanā ir bijusi iesaistīta smagā tehnika, un darbs veikts profesionāli, izveidojot ko līdzīgu ceļam. To secinājis Valsts vides dienests (VVD). Dienests par Durbes iztekas aizbēršanu ierosinājis administratīvā pārkāpumu lietu un aicina atsaukties ikvienu, ja ir informācija par notikušā apstākļiem.

Pagājušās nedēļas nogalē konstatēts, ka ir aizbērta Durbes upes izteka no Durbes ezera. Pēc ziņojuma saņemšanas VVD inspektors apsekoja teritoriju un apstiprinājis faktu, ka patvaļīgi ir veikta ūdensobjekta hidroloģiskā režīma maiņa. Durbes upe ir viena no Latvijas lašupēm, un nelikumīgā būve pilnībā aizšķērsoja zivju migrācijas ceļu.

"Svarīgi ir uzturēt šīs upes līmeni, jo Durbe tālāk arī satek kopā ar Tebru, veidojot Saku, bet šajā upē notiek arī zivju migrācija. Rudeņos tie ir laši un taimiņi. Pirmām kārtām, tā saglabā to ūdens plūdumu, lai nesāktos zivju slāpšana šajā upē, jo šobrīd ir mazūdens laiks," sacīja VVD Kurzemes reģionālās pārvaldes zvejas kontroles daļas vadītājs Ruslans Pečulis.

VVD pagaidām nav aizdomās turamo personu, bet ir skaidrs, ka aizsprosta veidošanā ir bijusi iesaistīta smagā tehnika un darbs veikts profesionāli, izveidojot ko līdzīgu ceļam.

 "Ir redzamas pēdas gan ekskavatora, gan arī automašīnas, smagās automašīnas, kas ir vedušas šo te kravu klāt. Materiāls ir gan smilts, gan akmeņi, gan māls.

Māls primāri laikam, lai pilnībā apturētu šo ūdens plūsmu," norādīja VVD pārstāvis.

Uzreiz iesaistīta vietējā pašvaldība, kas svētdienas rītā par saviem līdzekļiem veica rakšanas darbus, lai daļēji atjaunotu ūdens caurplūdi. Izmeklēšanās laikā ar upes attīrīšanu nodarbosies pašvaldība, un pēc vainīgā atrašanas civiltiesiskā kārtā tiks piedzīti izdevumi.

"Pieļauju, ka tie, kas tur šo darbu veica, tas nodoms jau nebija sagandēt upi un pazemināt upes līmeni. Tas nodoms jau bija ezera līmeni paaugstināt, jo ezerā kopš upes iztīrīšanas šis līmenis ir krities," sprieda Dienvidkurzemes novada pašvaldības izpilddirektors Uldis Vārna.

Jau vairākus gadus no vietējiem iedzīvotājiem un zvejniekiem tiek saņemtas sūdzības, ka Durbes ezerā zemā ūdens līmeņa dēļ nav iespējams veikt zveju. Un vietējai pašvaldībai aktuāla problēma bija upes pārgāzes projektēšana, kuras izbūvei 2012. gadā tika saņemts valdības apstiprinājums, bet darbi pie tehniskā projekta dažādu iemeslu dēļ apstājās. 2018. gadā pēc Durbes upes tīrīšanas no Durbes ezera sāka straujāk izplūst ūdens. Šobrīd Dienvidkurzemes novada dome strādā pie slūžu izbūves projekta.

"Projektēšana ir aktīva, tātad projekts tiek izstrādāts slūžām, notiek visa saskaņošana ar visām iesaistītajām institūcijām. Domāju, ka šogad to pabeigs, uz nākošo gadu mēs varētu arī pasūtīt būvdarbus, slūžas ierīkot," sacīja Vārna.

Šobrīd gan VVD, gan dome uzskata, ka upes izteka tika aizbērta, lai apturētu ezera ūdens līmeņa krišanos, jo nav atrisināts jautājums par ūdens plūsmas regulēšanu.

Par šādu patvaļīgu rīcību piemērojamais sods fiziskai personai ir līdz 1000 eiro, bet juridiskām personām līdz 2000 eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt