Rīta Panorāma

Nacionālā teātra jaunajā iestudējumā "Jūtu tektonika".

Rīta Panorāma

Putnu barošana ziemā

Kā ziemā iedarbināt auto

VIDEO: Eksperts skaidro, kā ziemas salā iedarbināt auto

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Gaisa temperatūra pēdējās naktīs vietām Latvijā pazeminājusies zem mīnus 20 grādu atzīmes. Tas ir nopietns pārbaudījums autovadītājiem, jo daudzi nav īsti pārliecināti, ka lielajā salā automašīnu varēs iedarbināt.

Laikam gandrīz katram autovadītājam reizi dzīvē ir gadījusies situācija, kad kādā aukstā ziemas rītā auto vairs "nelec". Kā skaidro eksperts, vairumā gadījumu pie vainas tam ir autovadītājs, kurš nav pienācīgi sagatavojis ziemai savu spēkratu. Tas var būt saistīts gan ar laicīgi nenomainītām svecēm, gan arī elektronikas problēmām.

„Konstatējot, ka mēs nevaram iedarbināt savu automobili, jāsaprot divas lietas – vai akumulators ir  beidzis kurbulēt un tur nekas nenotiek, kad pagriež atslēgu, vai tomēr tas akumulators griež, bet tomēr neiet. Ja akumulators ir beidzis savu dzīvi, tad droši vien šī lieta nelīdzēs,” saka Latvijas Lietoto automašīnu tirgotāju asociācijas prezidents Uģis Vītols.

Un šī lieta ir starta gāze, kuru var iepūst transportlīdzekļa gaisa atverē. Ja akumulators strādā vēl normāli, auto iedarbosies. Pārāk bieži gan šo līdzekli nav ieteicams lietot, jo lielās devās tas var būt kaitīgs auto veselībai.

Arī dīzeļiem ir speciālas piedevas, kuras var izmantot, lai ziemā labāk pielec. „Ja mums akumulators tomēr ir nosēdies, tad mums ir jāstāv uz ceļa un jāgaida palīdzība no malas ar šādiem vadiem, ja vien kāds negrib meklēt striķi un auto ievilkt,” saka Vītols.

Jo biezāki vadi, jo reālākas iespējas, ka tie palīdzēs. Uģis Vītols iesaka daudzus plānos vadus, kurus pārdod lielveikalos, izmest atkritumu kastē, jo no tiem tikpat kā neesot nekādas jēgas. Jāņem vērā, ka vadu pareizai saslēgšanai arī ir liela nozīme. „Ja jūsu "mironis", ja tā var teikt, ir jāiedarbina, tad "miroņa" pluss ir jāsavieno ar donora plusu. Un no donora mīnusa vads ir tur jāpievieno un jāatvelk uz šejieni un jāpievieno pie mīnusa un šāda secība būtu jāievēro. Godīgi sakot, es neesmu ievērojis šo te secību, bet man arī nekas slikts nekad nav noticis,” saka eksperts.

Pēc tam jāiedarbina otrs automobilis un kādu laiku jāpalādē akumulators. „Bet tad, kad mēs gribam jau startēt, tad obligāti donora automobilim ir jāizslēdz aizdedze, lai nebūtu pārspriegums un nesabojātu donora automobiļa elektrosistēmu. Un tad jāsāk startēt.”

Ja akumulators būs dzīvotspējīgs, auto iedarbosies. Un vēl nevajag aizmirst pirms sala un, ja tas iespējams, arī sala laikā, auto durvju gumijas un slēdzenes apstrādāt ar speciālu vielu, lai ziemā vispār automašīnā varētu tikt iekšā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti