Īpašās pārraides

Bermontiādei 100. Kaujas rekonstrukcijas uzvedums Jelgavā

Īpašās pārraides

Bīskapu apsveikumi Ziemassvētkos

Bermontiādei 100. Kaujas rekonstrukcijas uzvedums Jelgavā

VIDEO: Bermontiādes Jelgavas atbrīvošanas kaujas rekonstrukcija

Jelgavā sestdien, 23. novembrī, tika atzīmēta Bermontiādes simtā gadadiena. Svinīgā pasākuma laikā notika arī Jelgavas atbrīvošanas kaujas rekonstrukcijas uzvedums "Bermontādes pēdējā kauja", ko varēja vērot tiešraidē portālā LSM.lv un sabiedrisko mediju atskaņotājā "replay.lv".

Seko arī LSM.lv seriālam #LV99plus, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas 1917.,1918. un 1919. gadā, kas ļāva dibināt neatkarīgu Latvijas valsti. Projekta diskusijas platforma ir "Facebook" grupa "Dzīvā vēsture". 

Projekta vēsturnieki Jānis Šiliņš un Kārlis Sils.

Pirms simt gadiem, 1919. gada 21. novembrī, Latvijas armija guva savu pēdējo izšķirošo panākumu cīņā pret Pāvela Bermonta komandēto Rietumkrievijas brīvprātīgo armiju, atbrīvojot Jelgavu. Tas bija Latvijas armijas pēdējais trieciens, kas pilnībā salauza Bermonta armijas pretestību.

Jelgavas atbrīvošanas kaujas rekonstrukcijas uzvedums "Bermontādes pēdējā kauja" notika Jelgavas pils teritorijā un bija veidots kā teatralizēts uzvedums ar kauju imitāciju un aktieru līdzdalību. Tieši cīņas Jelgavā pirms 100 gadiem kļuva par Bermontiādes beigām, iezīmējot cilvēku varonību un pašaizliedzību. Uzveduma režisors ir Normunds Pucis, kurš kopā ar vēsturnieku dr. hist Jāni Šiliņu ir arī uzveduma scenārija autors.

Jelgavas pils priekšā skatītājiem bija iespējama vērot kaujas rekonstrukciju, kurā tika izmantoti autentiski Neatkarības kara ieroči – šautenes, ložmetēji, lielgabali un vācu bruņumašīna. Uzveduma laikā tika lietota salūta munīcija un pirotehnika, imitējot reālas kaujas šāvienus un sprādzienus.

Uzveduma emocionālo dimensiju papildināja speciāli skaņu efekti un mūzika, norāda pašvaldībā.

Savukārt plkst. 16 LTV1 un "replay.lv" bija tiešraidē vērojama muzikālā poēma "Kā ābeļdārzs ir brīvība". Māras Zālītes un Jāņa Lūsēna jaundarbs Reiņa Suhanova režijā ir veltījums latviešu tautas brīvības sapņiem un cīņai par Latvijas valsti, it īpaši notikumiem ap Jelgavu. Uzvara pār Bermontu Jelgavā un tās apkārtnē 1919. gada 21. novembrī bija faktisks Brīvības cīņu noslēgums. Neatkarības karš prasīja daudz upuru, tomēr vainagojās ar uzvaru – jaunā Latvijas valsts bija izcīnīta, aizstāvēta un noturēta.

Muzikālajā poēmā piedalās Artūrs Skrastiņš, Ilze Ķuzule-Skrastiņa, Daumants Kalniņš, Zigfrīds Muktupāvels, Kristīne Zadovska, Andris Ērglis, mūziķi – Jānis Lūsēns, Harijs Gūtmanis, Evija Mundeciema, Marita Karpa, Latvīte Cirse, Jānis Ozoliņš, Jānis Lūsēns juniors. Muzikālās poēmas skanējumu kuplinās meiteņu koris "Spīgo", vīru koris "Frachori" un jauktais koris "Balti" diriģenta Valda Butāna vadībā.

Pārraidēs no Jelgavas ar LTV  pirmā kanāla skatītājiem kopā būs žurnālisti Gundars Rēders un Karīna Rubene.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti