Dienas notikumu apskats

Eiropas Komisija noraida Itālijas budžeta projektu; Roma sola nepiekāpties

Dienas notikumu apskats

Prezidentam būtu jākonsultējas ar drošības iestādēm par premjera kandidātiem

VID jau 2014. gadā konstatējis nepilnības Koļegovas deklarācijā

VID jau 2014. gadā konstatējis nepilnības Koļegovas deklarācijā

Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesa otrdien sāka skatīt krimināllietu, kurā par nepatiesu ziņu norādīšanu amatpersonas deklarācijā apsūdzēta Valsts vides dienesta (VVD) ģenerāldirektore Inga Koļegova. Tiesā tika iztaujāta pirmā lieciniece - Valsts ieņēmumu dienesta (VID) darbiniece Aina Gasparenoka, kuru pārbauda iesniegtās amatpersonas deklarācijas. Viņa stāstīja, ka nepilnības Koļegovas deklarācijā pamanījusi jau 2014.gadā.

Pārbaudot Koļegovas deklarāciju, VID darbiniece pamanījusi - Koļegova saņēmusi dividendes, bet nav iespējams izsekot, kas ar naudu ir noticis. Viņa redzēja, ka nav ne pieauguši Koļegovas uzkrājumi, ne redzami kādi tēriņi. Gasparenoka zvanījusi Koļegovai, bet VVD vadītāja atbildējusi, ka viņai nav jāstāsta, kādā veidā tērē savu naudu. Nekādas darbības nav sekojušas, un deklarācija nopublicēta.

Jau 2016.gadā, kad Koļegova vēlējusies pretendēt uz VID vadītāja amatu, viņa pati ieradusies dienestā un gribējusi precizēt deklarācijas, kaut arī likumā noteikts, ka to var darīt tikai mēnesi pēc deklarācijas iesniegšanas. Tādējādi VID pievērsis Koļegovas deklarācijām pastiprinātu uzmanību, secinot, ka nav norādīti lieli darījumi.

Tiesas sēdē arī prokurore Ļubova Kovaļa nolasīja apsūdzību, atklājot, ka, pēc tajā teiktā, Koļegova nepatiesas ziņas norādījusi deklarācijā par 2013., 2014. un 2015. gadu. Prokurore uzskata, ka tajās amatpersona nenorādīja ziņas par lietošanā esošo nekustamo īpašumu un noslēgtos darījumus lielā apmērā.

Koļegova apsūdzību klausījās ar asarām acīs un uz tiesas jautājumu, vai vainu apsūdzībās atzīst, atbildēja noliedzoši.

Pirms tiesas sēdes Kolegova komentēja lietu, ka tajā minētie darījumi - dividendes, ko viņa saņēmusi un pēc tam dāvinājusi, ir tiesiskas izcelsmes, kā arī nomaksāti visi nodokļi. "Lietā ir noskaidrots, ka visi darījumi, kas man ir bijuši, ir bijuši tiesiski un likumīgi. Lietā ir noskaidrots, ka visi nodokļi no šiem darījumiem ir samaksāti. Lietā ir strīds par veidu un laiku kādā man šie darījumi bija jāatspoguļo deklarācijā," stāstīja Koļegova.

Arī viņas advokāts Aivars Purmalis iepriekš teica, ka notikušajā pārkāpuma nav.

Koļegova iebilda, ka tiesas sēde tiek filmēta un ierakstīta, tādēļ mediji tiesas sēdē notiekošo varēja fiksēt tikai ar pildspalvām pierakstu blociņos.

Nākamā tiesas sēde šajā krimināllietā plānota novembra vidū. Uz to aicināti Koļegovas brālis Māris Zudāns un Dace Pelēkā no VID.

KONTEKSTS:

2016. gada 1. septembrī VID atzina, ka Koļegova valsts amatpersonas deklarācijā nav norādījusi pilnīgu un patiesu informāciju par darījumiem lielā apmērā un ir saskatāmas noziedzīga nodarījuma pazīmes. Tolaik lietu arī nodeva izskatīšanai Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB).

Diskusijas ap Koļegovas deklarāciju sākās 2016. gada vasarā. Koļegova bija nosaukta kā Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektores amata kandidāte. Tomēr tad, atbilstoši "Firmas.lv" datiem, kļuva zināms, ka Koļegova ir 50% kapitāldaļu īpašniece uzņēmumā "Pallogs" un dividendēs no uzņēmuma 2015. gadā saņēmusi 320 000 eiro. Medijos Koļegova skaidroja, ka ir tikai formāla "Pallogs" līdzīpašniece, bet labuma guvējs ir viņas brālis. Arī dāvinājumi esot izsniegti brāļa ģimenei. Tiesa, uzņēmuma gada pārskatos nebija atrodama norāde, ka uzņēmuma līdzīpašniece tam būtu aizdevumā izsniegusi iespaidīgas summas, kas radīja aizdomas par šo līdzekļu izmantošanu ''aplokšņu algu'' maksāšanai.

Koļegovas amatpersonas deklarācijās bija norādīts, ka 2015.gadā dividendēs no "Pallogs" viņa saņēmusi 320 000 eiro, 2014.gadā - 380 000 eiro, bet 2013.gadā - 240 000 latu (341 500 eiro).

Koļegova vēlāk nolēma atsaukt savu kandidatūru VID ģenerāldirektora amatam, skaidrojot to ar vienota politiskā atbalsta trūkumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt