Veterinārārsti nepieņem suņu barības ražotāja ziedojumu suņu slimības izpētei

Suņu dzīvībai bīstamās slimības – barības vada paplašināšanās - uzliesmojuma pētnieki uzsāk suņu kontrolgrupas komplektēšanu, bet suņu barības ražotāja AS "Tukuma straume" piedāvāto ziedojumu nepieņems, informēja Latvijas Veterinārārstu biedrība.

Biedrības izveidotā pētnieku darba grupa suņu slimības cēloņu izpētei uzsāk pētījuma posmu, kas paredz kontrolgrupas vākšanu. Kontrolgrupas mērķis ir noskaidrot pētāmo suņu saslimšanas riska faktoru izplatību kopējā suņu populācijā un salīdzināt tos ar bīstamās slimības dēļ cietušo suņu datiem.

Pētnieki pieņēmuši lēmumu palielināt kontrolgrupā iekļaujamo suņu skaitu no sākotnēji plānotajiem 60 līdz 120 suņiem, respektējot ar slimības uzliesmojumu saistītās sausās barības ražotāja AS "Tukuma straume" vēlmi, lai tiktu iegūti dati par iespējami plašāku suņu populāciju. Šo pētījuma daļu pētnieki un veterinārārsti īstenos bez atlīdzības.

Veterinārārsti apliecina, ka izprot AS "Tukuma straume" rīcību, piedāvājot ziedot pētījuma turpināšanai nepieciešamos līdzekļus - 32 tūkstošus eiro. Ja ražotāju patiešām vada vēlme noskaidrot slimības cēloņus, tas ir apsveicami.

“Tomēr, ņemot vērā paša ražotāja,  Zemkopības ministrijas (ZM), zinātniskā institūta ''Bior'' (ZI Bior) un Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes (LOSP) ap pētījumu sacelto ažiotāžu, kura tikai pieaug, tai skaitā, apšaubot līdz šim iegūtos pētījuma rezultātus un veicot pētījuma veicēju nomelnošanu, uzskatām, ka ziedojuma pieņemšana varētu mest ēnu uz pētījumu un ļautu apšaubīt tā rezultātus,” teikts Veterinārārstu  biedrības paziņojumā medijiem.

“Ja kādā no pētījuma turpmākajiem posmiem redzēsim iespēju sadarboties ar AS “Tukuma straume” un izdarīt to, nemetot ēnu uz pētnieku profesionalitāti un pētījuma rezultātu, mēs sazināsimies un atsevišķi vienosimies par nosacījumiem,” teikts biedrības paziņojumā.

Kontrolgrupu veidos pēc vienkāršas nejaušības principa, sadarbojoties ar veterinārajām klīnikām visā Latvijā. Lai pēc iespējas ātri īstenotu šo pētījuma posmu, Latvijas Veterinārārstu biedrība aicina suņu īpašniekus, kurus veterinārārsti uzrunās dalībai kontrolgrupā, būt atsaucīgiem sadarbībai un veltīt laiku, lai sniegtu nepieciešamās atbildes. Kontrolgrupā tiks iekļauti suņi, kuriem nav megaesophagus (barības vada paplašināšanās jeb dilatācija) raksturīgās pazīmes. Kontrolgrupas dati palīdzēs pētniekiem turpināt slimības uzliesmojuma cēloņu noskaidrošanu.

Jau ziņots, ka dzīvnieku barības “Dogo” ražotājs, akciju sabiedrība “Tukuma straume” vērsusies pie Veterinārārstu biedrības ar aicinājumu pieņemt ziedojumu – 32 000 eiro, lai izpētītu suņu barības vada slimību – dilatāciju. Iepriekš tika pieļauts, ka slimībā vainojama barība, taču valsts neatrada naudu slimības cēloņu izpētei.

Latvijā joprojām ik mēnesi aptuveni astoņi suņi nonāk veterinārārstu klīnikās ar barības vada dilatāciju. Pēc vairāku mēnešu ilgās pētniecības joprojām nav atrasti slimības cēloņi.

Latvijas Veterinārārstu biedrības biedri norādīja, ka ir jāturpina pārtrauktie pētījumi par suņu bīstamo saslimšanu – barības vada dilatāciju jeb paplašināšanos.

Saslimušos suņus vieno AS "Tukuma straume" ražotās "Dogo" suņu barības lietošana. Uzņēmums kategoriski noliedz barības saistību ar slimību. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt