Veselības inspekcijas izvērtējums: Slimnīcu darba sistēma rada aprūpes kvalitātes riskus

Esošā slimnīcu darba sistēma rada aprūpes kvalitātes riskus. Tāds ir viens no secinājumiem pēc slimnīcu izvērtējuma, kuru no pērnā gada septembra līdz šī gada janvārim veica Veselības ministrijas (VM) padotībā esošā Veselības inspekcija. Slimnīcu izvērtējuma mērķis ir optimizēt visu līmeņošanai pakļauto slimnīcu darbu, starp slimnīcām sadalot to pienākumus. Trešdien, 5.augustā, ar slimnīcu līmeņošanas projekta attīstību ministrija iepazīstināja Saeimas deputātus un slimnīcu vadītājus.

Veselības inspekcijas izvērtējums: Slimnīcu darba sistēma rada aprūpes kvalitātes riskus

Veselības inspekcija izvērtējusi 26 slimnīcu sniegtos pakalpojumus un virkni citu faktoru un to atbilstību slimnīcu līmeņiem, kas noteikti atkarībā no to sniegtajiem pakalpojumiem.

Secinājumi atklāj riskus veselības aprūpes kvalitātei. Piemēram, secināts, ka ārstiem ir ilgstošas diennakts dežūras un mājas dežūras, kas rezultējas pārslodzē. Ārsti apvieno daudzas darbavietas. Rekords – pat 13. Esot grūti izveidot profesionāļu komandas, ja ārsti strādā vairākās darbavietās.

Vienlaikus secināts, ka atsevišķās slimnīcās ir procedūras vai pakalpojumi, kas tiek veikti tik reti, ka ārstiem nav pietiekamas iespējas tos praktizēt.

Tāpat pārbaudēs secināts, ka rezidentu uzraudzība ir formāla. Bieži uzraugošais ārsts ir prombūtnē un rezidents darbojas vienatnē. 

Inspekcija arī secinājusi, ka slimnīcas nav motivētas nodrošināt mazāk apmaksātus pakalpojumus, neskatoties uz pieprasījumu, piemēram, rehabilitāciju un paliatīvo aprūpi.

Viņķele: Nav plānots nevienu slimnīcu slēgtKristaps Feldmanis

Veselības ministre Ilze Viņķele (Attīstībai/Par!") norādīja, ka, viņasprāt, izmaiņu rezultātā, piemēram, paliatīvās aprūpes pieejamība palielināsies. "Tas ir viens no mērķiem, ko mēs ceram sasniegt pārskatāmā nākotnē. Tas ir gan finansējuma jautājums. Nav plānots nevienu slimnīcu slēgt, nevienai slimnīcai nav plānots noņemt finansējumu. Mēs mudinām, stimulējam un mēģināsim arī motivēt slimnīcas pārstrukturēt savus pakalpojumus tur, kur mēs pēc datiem redzam, ka šis pakalpojumu grozs nav optimāls. Kā viens no mērķiem ir tieši paliatīvās aprūpes attīstība arī reģionos. Mēs ceram, ka mums izdosies slimnīcas motivēt attīstīt paliatīvo aprūpi," sacīja Viņķele.

Veselības ministrija vēlas īstenot vairākas izmaiņas slimnīcu darbībā. Piemēram, atslogot universitāšu slimnīcas no darbiem, kurus var veikt mazāka līmeņa slimnīcas, kā arī attīstīt pacientu pārvadāšanu starp slimnīcām. Paredzēts aprūpes un rehabilitācijas pakalpojumus vairāk virzīt uz mazāka līmeņa slimnīcām, savukārt ķirurģiskās un dzemdību palīdzības darbības katrā slimnīcā plānots individuāli vērtēt pēc personālresursu iespējam un pieejamības. Tāpat paredzēts attīstīt ambulatoros pakalpojumus otrā līmeņa slimnīcās, bet trešā līmeņa slimnīcu pamatpakalpojums papildināt ar visa veida aprūpes un rehabilitācijas pakalpojumiem un attīstīt dienas stacionāra pakalpojumus.

Latvijas Ārstu biedrības prezidente Ilze Aizsilniece norādīja, ka biedrība savu viedokli par slimnīcu reformu formulēs līdz augusta vidum, to saskaņos biedrības iekšienē un nāks klajā ar oficiālo viedokli.

Paredzams, ka atbilstoši izvērtējuma rezultātiem jaunie līgumi ar slimnīcām tiks slēgti jau no nākamā gada sākuma.

KONTEKSTS:

Pašlaik Latvijā ir piecu līmeņu slimnīcas. Visaugstākais līmenis ir piektais – tajā ietilpst universitāšu slimnīcas Rīgā, kas spēj nodrošināt sarežģītus medicīnas pakalpojumus, kā arī specializētās ārstniecības iestādes, piemēram, Dzemdību nams.

Eksperti gan norādījuši - gadiem ir vērojama situācija, ka slimnīcas slēpušas to reālās spējas sniegt noteiktus veselības aprūpes pakalpojumus.

Arī pārskatot datus, Veselības ministrija jau iepriekš neizslēdza, ka vairākās slimnīcās noteiktais līmenis varētu tikt pazemināts. Dažas slimnīcas nespēj nodrošināt pakalpojumus, kā arī kvalitāti. Tāpat ministrija iecerējusi pārņemt valsts pārziņā daļu stratēģiski svarīgo ceturtā līmeņa slimnīcu – Daugavpilī, Valmierā un Liepājā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt