Valsts prezidents Liepājā uzsver: Ticība Latvijai iedvesmoja cīnīties par brīvību

"Ticība Latvijai un tās nākotnei iedvesmoja cīnīties par brīvību un neatkarīgu Latviju," to Latvijas Valsts prezidents Raimonds Vējonis ceturtdien, 27. jūnijā, uzsvēra savā uzrunā Liepājā, kur šajās dienās atzīmē kuģa "Saratov" ar Kārļa Ulmaņa Pagaidu valdību uz klāja sagaidīšanas simtgadi.

Savā uzrunā Vējonis atzīmēja: "Par Latvijas Pagaidu valdības darba cēlienu uz kuģa "Saratov" poētiski mēdz teikt – "republika uz ūdens". Es gribētu teikt – tā bija republika Latvijas cilvēku sirdīs, kad teju visi noticēja neatkarīgas Latvijas idejai un bija motivēti doties cīņās par savu valsti".

Valsts prezidents norādīja, ka notikumi pirms 100 gadiem mums vienmēr atgādinās par varonību un uzvarām, kuras guvām kopā ar mūsu sabiedrotajiem.

"Uzvara Cēsu kaujās un Pagaidu valdības izkāpšana Liepājā stiprināja mūsu ticību saviem spēkiem un pārliecību, ka Latvijai būs būt," teica Vējonis.

"Lai mūs visus vieno un padara spēcīgus ticība Latvijai un gatavība vienmēr ziedoties Latvijai!" uzsvēra Vējonis.

KONTEKSTS:

1919. gada pirmā puse Latvijā bija trauksmains laiks: Latvijas teritorijā saimniekoja gan Stučkas valdība, gan Andrieva Niedras spēki, bet Kārļa Ulmaņa vadītā Pagaidu valdība, Lielbritānijas un Francijas karakuģu sargāta, vairākas nedēļas atradās uz kuģa “Saratov” pie Liepājas.

Kārļa Ulmaņa valdības atgriešanās Liepājā bija vēsturisks notikums. Šajā laikā Andrieva Niedras valdība pārtrauca savu darbību. Jūrmalā viņa valdības ministrus arestēja pulkveža Jāņa Baloža komandētie karavīri un atlaida tikai pēc parakstu saņemšanas par atteikšanos piedalīties politikā. Pēc miera noteikumu pieņemšanas vāciešiem Niedras valdība vairs nebija vajadzīga un tā pagaisa kā nebijusi.

Veselu nedēļu Rīgas tuvumā vācu spēki gan turpināja pretoties igauņu un latviešu spēkiem bez nekāda politiska aizsega, līdz 3. jūlijā noslēdza Strazdumuižas pamieru, piekrītot aiziet no Rīgas uz Kurzemes (to gan vācieši neizpildīja). Rezultātā Ulmaņa valdībai radās iespēja pēc pusgada pārtraukuma atgriezties Rīgā. 27. jūnijā aprit tieši simts gadu, kopš Latvijas pagaidu valdība varēja izkāpt krastā. Šie notikumi tiek godināti ar plašu pasākumu programmu Liepājā

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti