Dienas ziņas

Pedagogi gatavojas piketam

Dienas ziņas

Jaunjelgavas pilsētas bibliotēkas jurģi

Pusaudžu vidū populāra kļūst zelējamā tabaka

Valmierā vecāki ceļ trauksmi par zelējamās tabakas izplatību pusaudžu vidū

Vairāku skolēnu vecāki Valmierā satraukušies par zelējamās tabakas izplatību pusaudžu vidū. Esot dzirdēti vairāki gadījumi, kad pie skolām tā tiek tirgota un izplatīta, un to pamēģinājuši pat bērni vecumā no 12 gadiem. Šī informācija nonākusi arī Valsts policijas rīcībā. Tai, sadarbojoties ar izglītības iestāžu pedagogiem, vienā gadījumā izdevies arī šo faktu konstatēt. Pie kāda jaunieša tika atrasts iepakojums ar zelējamo tabaku, ko bija paredzēts tirgot tālāk.

Ņemot vērā, ka Latvijā, arī pārējās Eiropas Savienības valstīs, izņemot Zviedriju, zelējamo tabaku, sauktu arī par "Snus", tirgot ir aizliegts, savukārt nepilngadīgajiem lietot, vairāki vecāki Valmierā pauduši lielu satraukumu, kā līdz bērniem tā tomēr nonāk. Kameras priekšā vecāki gan nevēlas runāt, vien kāda skolnieka mamma piekrita anonīmai sarunai, ierakstot viņas balsi. Viņa par šo problēmu uzzinājusi no sava bērna, kurš teicis, ka ne vien savā, bet arī citās skolās zelējamo tabaku lietojot visai daudzi vienaudži.

"Meitenes mazāk, bet reti kurš zēns starp trīspadsmit, četrpadsmitgadniekiem nelieto. Vecākās klasēs vairs nav, bet 7.-8.klase. Tā ir acīmredzot tā nenobriedušākā mērķauditorija," sprieda kāda skolnieka mamma.

Valsts policijas Valmieras iecirkņa darbinieki veikuši jau vairākas pārrunas ar jauniešiem, lai saprastu, kādā veidā zelējamā tabaka nonāk nepilngadīgo rokās.

Izdevies noskaidrot, ka ir vairākas personas, kas skolu tuvumā piedāvā pusaudžiem to pamēģināt, iegādāties un tā pamazām zelējamā tabaka iemantojusi popularitāti.

"Piedāvā dažāda veida garšas. Šī te viela, pēc noskaidrotās informācijas, ir 4 - 6 eiro vērtībā, tātad gan pēc stipruma, gan dažādām garšām, atkarībā, ko jaunietis izvēlas," teica Valsts policijas Vidzeme reģionālās pārvaldes Valmieras iecirkņa Kārtības policijas nodaļas vecākā inspektore Rita Ozarska.

Valsts policijā uzsver: lai nepieļautu zelējamās tabakas tālāku izplatību, par kuras tirgošanu un nodošanu nepilngadīgajiem, ir paredzēta arī atbildība, svarīgi, lai informāciju sniedz gan vecāki, gan skolotāji.

Ir daži vecāki, kuri par šo problēmu ir zinājuši, bet rīcība nav sekojusi, jo uzskata, ka viņa bērnu jau tas neskar, ka viņš tādas vielas nelieto. Tomēr ar laiku atklājas pretējais.

Valmieras 5. vidusskolā savukārt piebilst, ka ļoti palīdz arī pašu bērnu atklātība, kuri par notiekošo vienaudžu vidū ziņo skolas atbalsta personālam.

"Es teiktu, ka vecākiem tomēr ir jāpaskatās, ko pusaudzis dara un jāpārbauda viņu skolas somas, jo dažkārt tur var ieraudzīt visu kaut ko. Tāda maza kārbiņa, cits varbūt domā, ka tur ir elpu atsvaidzinoša viela, cits, ka varbūt mazas “košļenītes”, bet patiesībā tajā atrodas vairāki tējas paciņai līdzīgi mazi spilventiņi ar šo zelējamo tabaku," sacīja Valmieras 5. vidusskolas sociālā pedagoģe Jolanta Krišjāne.

Mediķi skaidro, ka, ilgstoši lietojot zelējamo tabaku, tajā esošās vielas ļoti negatīvi ietekmē veselību. Tiek skarti gan mutes dobuma, gan tālāk jau citi iekšējie orgāni, un sekas var būt dažādas saslimšanas - astma, citas elpceļu un plaušu slimības, arī ļaundabīgie audzēji. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti