Valdība atkārtoti nemaina lēmumu par obligātu masku lietošanu skolēniem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Valdība atkārtoti nemainīja savu lēmumu par obligātu masku lietošanu skolēniem, kuri mācas klātienē, jo Covid-19 izplatība Latvijā joprojām saglabājas augsta un masku valkāšana skolās ir nepieciešamība, lai novērstu vīrusa izplatīšanos, paziņojumā medijiem informēja Veselības ministrija.

Masku lietošanas nepieciešamība 1. – 4. klašu skolēniem atkārtoti izvērtēta pēc 10 129 Latvijas pilsoņu kolektīvā iesnieguma "Ļausim bērniem skolā brīvi elpot".

Masku valkāšana 1. – 4. klašu skolēniem nerada apdraudējumu veselībai un kopā ar citiem epidemioloģiskās drošības pasākumiem pasargā no saslimšanas un tālākas Covid-19 vīrusa izplatīšanās,

 tā secinājuši veselības nozares eksperti, atkārtoti izvērtējot masku lietošanas nepieciešamību izglītības iestādēs.

Analizējot epidemioloģisko situāciju Latvijā pirms un pēc attālināto mācību ieviešanas, secināts, ka tieši izglītības iestādes ir biežākais inficēšanās avots ar Covid-19, jo saslimstība samazinājās līdz ar attālināto mācību ieviešanu, norādīja ministrija.

Ņemot vērā, ka bērni lielākoties ir infekcijas pārnēsātāji, kam nav simptomu, sejas masku nēsāšana, atsākot klātienes mācības, ir nepieciešama, lai novērstu  Covid-19 infekcijas izplatīšanos ne tikai skolēniem, bet arī skolotājiem un plašāk – vecākiem, ģimenēm un citiem sabiedrības locekļiem.

VM uzsver, ka skolēnu un skolotāju tuvais kontakts mācību procesā (stundas, starpbrīži u.c.) rada paaugstinātu vīrusa pārnešanas un  inficēšanās risku.

Izglītības iestādes darbinieki, inficējoties no skolēniem, var apdraudēt gan kolēģu, gan ģimenes locekļu veselību.

Pasaules Veselības organizācija (PVO) Covid-19 pandēmijas apstākļos atbalsta prasību 6–11 gadus veciem bērniem skolā valkāt sejas masku, kas ir daļa no visaptverošiem profilakses un kontroles pasākumiem Covid-19 izplatības ierobežošanai. 

Slimību profilakses un kontroles centra epidemiologi uzsver, ka tikai kompleksa piesardzības pasākumu īstenošana – fiziskā distancēšanās, sejas masku valkāšana, higiēnas prasību ievērošana, telpu regulāra vēdināšana, darbinieku laboratoriskais skrīnings – ļauj cerēt, ka situāciju izglītības iestādēs un valstī kopumā izdosies stabilizēt.

Analizējot citu Eiropas Savienības valstu pieredzi Covid-19 izplatības ierobežošanā, sejas masku valkāšana skolēniem ir obligāta 72% valstu, un vairāk nekā pusē no tām maskas sāk lietot no sešu gadu vai pat agrāka vecuma. Sejas maskas, ieejot skolas telpās, 11 valstīs jāvalkā no 1. klases, no tām masku valkāšana skolās arī mācību procesa laikā vecuma posmā no sešiem gadiem ir obligāta Čehijā, Spānijā, Francijā, Itālijā, Rumānijā, Luksemburgā, Grieķijā  (no 4 gadu vecuma) un Latvijā, informēja ministrija.

Vērtējot epidemioloģisko situāciju valstī, šobrīd Latvija joprojām atrodas augsta riska Covid-19 izplatības posmā un epidemioloģiskā situācija ir ļoti nestabila. Nepietiekamas epidemioloģiskās drošības pasākumu ievērošanas gadījumā, kā arī straujāk izplatoties jaunajam koronavīrusa paveidam, kas ir ievērojami lipīgāks, var strauji pieaugt Covid-19 saslimstība.

Lai varētu runāt par epidemioloģiskās situācijas uzlabošanos, kas vienlaikus ļautu salīdzinoši droši mazināt valstī noteiktos drošības pasākumus, 14 dienu kumulatīvās saslimstības rādītājam jābūt mazākam par 200 Covid-19 gadījumiem uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju (12. aprīļa rādītājs 346,5) jeb ne vairāk kā 270 jaunatklātu gadījumu dienā.

Ja šie rādītāji būtiski samazinātos, tad masku valkāšanas lietderība bērniem būtu jāpārskata un viens no pirmajiem pasākumiem būtu masku valkāšanas atcelšana bērniem līdz 11 gadiem, norādīja ministrija.

KONTEKSTS:

Saeima atkārtoti uzdeva valdībai vērtēt prasību 1.–4.klašu skolēniem mācību laikā lietot mutes un deguna aizsegus. Lēmuma projektu sagatavojusi Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija, ņemot vērā Saeimā vēlreiz iesniegto kolektīvo iesniegumu “Ļausim bērniem skolā brīvi elpot”, ko parakstījuši 10 129 pilsoņi.

No 25. janvāra, atsākoties mācību procesam klātienē, gan pedagogiem, gan bērniem no 1. klases mācību stundu laikā un ārpus tām jālieto sejas maskas. 

No 7. aprīļa dažādos izglītības līmeņos primāri noteikts, ka mācības notiek attālināti, taču ar vairākiem izņēmumiem klātienes mācību procesā. Arī pēc 7. aprīļa klātienē turpinās darboties bērnudārzi. Pašvaldībās, kurās divu nedēļu saslimstības rādītājs ar Covid-19 uz 100 000 cilvēku nepārsniedz 200, no 7. aprīļa mācības klātienē notiks 1.–6. klasēm un 12. klasēm, savukārt mācības klātienē rotācijas kārtībā var notikt 7.–11. klašu skolēniem, lai klases izglītības iestādē savstarpēji nepārklātos.

Pašvaldībās, kurās jaunu Covid-19 inficēto skaits uz 100 000 iedzīvotāju divās nedēļās pārsniedz 200, 12. klasēm varēs organizēt mācības klātienē ne vairāk kā divas dienas nedēļā priekšmetos, kuros tiek kārtoti centralizētie eksāmeni. Citu klašu skolēniem šajās pašvaldībās var organizēt līdz piecām klātienes nodarbībām nedēļā ārpus telpām un nepārsniedzot 10 cilvēku skaitu grupā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti