Sadaļas Sadaļas

Vairāki zemnieki neapmierināti ar Kurzemes loka izbūvi

Vairāki zemnieki Kurzemē pauž apmierinātību ar to, kā noris "Latvenergo" augstsprieguma elektrolīnijas – Kurzemes loka – izbūve. Tā skar vairākus privātīpašumus, un pēc līnijas izbūves daļu kurzemnieku īpašumā esošo zemju lauksaimniecībā izmantot vairs nevarēs, bet kompensāciju apjoms viņus neapmierina.

Kurzemes loka izbūves laikā, uzstādot modernos elektrostabus, zeme ap tiem tiek aplikta ar ierobežojumiem vadoties pēc aizsargjoslu likuma. Daudzos īpašumos, kurus skar vērienīgie būvdarbi, daļa zemes kļūst lauksaimnieciskajai darbībai neizmantojama.

Uz Briežu ģimenei piederošās zemes sešu vienkāršu stabu vietā būs šādi, daudz lielāki. Kopumā Kurzemes loka izbūve no viņiem prasīs 10 hektāru zemes. „2013.gada pavasarī tika pieņemts likums, kurā vairāk nevajag nevienu īpašnieku parakstu. Viņi drīkst informēt trīs nedēļas iepriekš, ka viņi nāk un dara savus darbus,” norāda zemes īpašniece Inese Briede.

Protams, zemju īpašniekiem, kurus skar aprobežojumi, pienākas likumā noteiktais kompensācijas apjoms, bet ja uz zemes aug lauksaimniecības kultūras – summa, par kuru panākta vienošanās. Minimālais kompensācijas apjoms tad ir 500 lati, un daļai saimnieku ar to arī nāksies samierināties.

„Ir jāsaprot, ka šīm kompensācijām ir jābūt samērīgām. Viņas nedrīkst būt nepamatotas vai kā savādāk pārlieku pārspīlēta apmēra,” norāda AS "Latvijas elektriskie tīkli" valdes loceklis Mārcis Kauliņš.

Savukārt, zemes īpašniece Sanita Jurkovska pauž: „Par pieciem gadiem esam aprēķinājuši 31 tūkstoti, bet tas ir par pieciem gadiem, tas nav visam manam mūžam un bērnu.” Arī citiem zemju īpašniekiem šķiet, ka kompensācijas nav adekvātas zaudējumiem.

„Man tas nozīmē pus dārzu, vecās kūts rekonstrukciju, kura bija jau saskaņota ar “Latvenergo”. Principā ekonomiskā darbība ir apgrūtināta, dārzs ir jāizzāģē,” sarūgtināta Jurkovska.

Kurzemes loka izbūve būs energodrošības garants, kas aizsargās pret neplānotiem elektroenerģijas pārrāvumiem un ļaus attīstīt jaunas energoietilpīgas ražotnes Kurzemes reģionā. Ar Ministru kabineta rīkojumu Kurzemes loks ir atzīts par nacionālo interešu objektu.

„Tas ir ļoti smags jautājums visās Eiropas zemēs. Cik esmu aprunājies ar kolēģiem, līniju plānošanas, projektēšanas process velkas daudzus gadus un īpašnieki arī tā pat, lielākoties, izrāda neapmierinātību. Un noregulējums ļoti bieži tiek veikts administratīvā kārtā, tai skaitā arī pret īpašnieku gribu, ja tas ir nepieciešams sabiedrības interesēm,” atzīst Kauliņš.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt