Vairāki kaljana bāri ignorē jauno ūdenspīpju aizliegumu

Aptuveni pirms mēneša stājās spēkā jaunais tabakas izstrādājumu aprites likums. Tas nosaka ne tikai stingrākus cigarešu smēķēšanas ierobežojumus, bet arī aizliedz kafejnīcās vai bāros smēķēt ūdenspīpes. Tomēr ne visas iestādes likuma izmaiņas ņem vērā un joprojām klientiem piedāvā kūpināt aromātiskās pīpes. 

Pirmdienas pēcpusdienā ejot pa Barona ielu pieci.lv pamana - kādā ūdenspīpju jeb kaljana bārā pārītis kūpina ūdenspīpi, pie cita galdiņa tiek uzstādīta vēl viena pīpe.  

Ar bāra vadību sazināties neizdodas, bet faktu nodod arī tā apmeklētāji, kas nesen sociālajos tīklos publicējuši bildes, kurās redzams, kā bārā smēķē ūdenspīpi. Arī Rīgas pašvaldības policijai ir zināmi gadījumi, kad nesen pieņemtais likums ir pārkāpts. 

“Joprojām ir vietas, kur šīs ūdenspīpes piedāvā. Tad mēs attiecīgi reaģējam, ja ir sūdzības no iedzīvotājiem. Parasti sūdzības ir par dūmiem dzīvokļos, kas ir virs ūdenspīpju bāriem. Un jā, diemžēl nākas konstatēt, ka ūdenspīpes bāros joprojām tiek piedāvātas un smēķēšana notiek arī telpās,” stāsta Rīgas pašvaldības policijas inspektore Ruta Pētersone. 

Pētersone atklāj, ka šobrīd policijas redzeslokā ir pieci kaljana bāri, kuri turpina piedāvāt ūdenspīpju smēķēšanu, neskatoties uz to, ka likums to vairs neļauj.

“Šāda veida bārs, ūdenspīpju kafejnīca vai kā mēs to nosaucam, tā ir publiski pieejama vieta. Un līdz ar to šajā publiski pieejamā telpā nedrīkst smēķēt. Vasaras terasēs ir citādāk. Vasaras terasēs drīkst smēķēt tikai tad, ja ir konkrēti vieta ierādīta,” skaidro Pētersone.

Internetā atrodamas vēl vairākas vietas Rīgā, kuras piedāvā smēķēt ūdenspīpes. Ar daudziem telefoniski gan neizdodas sazināties - daļa neatbild, citiem numurs vairs neeksistē, jo pārtraukuši savu darbību. Nav gan zināms, vai tas ir saistīts ar jaunajiem ierobežojumiem.

Bet kāds restorāns un kaljana bārs Purvciemā uz jautājumu, vai ar draugiem varētu kaut kad atnāk uzpīpēt ūdenspīpi, apstiprina, ka tas ir iespējams. Tomēr, kad izskan jautājums par to, ka citur it kā nevarot, jo ir jaunais likums, kas to aizliedz, runātājs sāk minstināties.  

“Nu, vispār jā. Nu, mēs varam uz terases kaut kā. - Bet vispār var?  - Jā,” sarunā teic kaljana bāra pārstāvis.

Cits ūdenspīpju bārs, kuru izdodas sazvanīt, Rīgā vairs nestrādājot. Tomēr runātājs stāsta, ka droši var doties uz citām vietām ārpus Rīgas, kur pie kārotajām pīpēm var tikt.

“Mums bija vieta Rīgā, bet pagaidām tā ir slēgta līdz septembrim.  Bet mums ir vietas arī Jūrmalā, Jomas ielā, tur var uzpīpēt,” atklāj bāra pārstāvis.

Līdz maija beigām par smēķēšanu tika uzskatīta tikai tabakas izstrādājumu dedzināšana, un ūdenspīpju bāri likumu apgāja, jo pīpes kūpināja, piemēram, ar tabakas želeju, stāsta Rīgas pašvaldības policija.

Tomēr tagad smēķēšanas definīcija ir mainījusies. Par smēķēšanu tiek uzskatīta tabakas izstrādājuma lietošana tādā veidā, ka to var ieelpot, kā rezultātā izdalās dūmi.  Tāpēc ne ar želejām, ne, piemēram, tvaika akmeņiem, ūdenspīpju bāri likumu apiet nevar.

Taču nevar apgalvot, ka ūdenspīpju bāri neizdomās jaunu veidu, kā apiet jauno likumu. Tāpat, kaut gan policijas redzeslokā šobrīd ir tikai pieci kaljana bāri, patiesais pārkāpēju skaits varētu būt lielāks, jo policijas statistiku veido tikai iedzīvotāju sūdzības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti