Uz 2018.gada vārdu pretendē arī «jaunbārdis», spārnoto teicienu – «oligarhu iedētā ola»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Noslēgusies 2018. gada vārda, nevārda un spārnotā teiciena aptauja, ko sešpadsmito gadu rīko Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopa (LVAK) sadarbībā ar Latvijas Rakstnieku savienību (LRS). Gada vārda kategorijā šoreiz ir daudz jaunvārdu ieteikumu, piemēram, "hipstera" vietā – "jaunbārdis", bet spārnotajam teicienam izvirzīts Saeimas pēcvēlēšanu un valdības veidošanā teiktais "oligarhu iedētā ola".

LVAK informē, ka gada vārda kategorijā daļa jaunvārdu ieteikti svešvārda tieša pārcēluma vietā, piemēram, "hipstera" vietā "jaunbārdis", "Google" vietā – "lūkotne" vai visai neparocīgā jaunienākušā "laikot" vietā – "tīkot". Citi – nepelnīti piemirsti un atkal izcelti saulītē – kā "lakstīgs" ("vislabākais") vai "aizglabāt" – "konservēt". 

Vēl cita joma – lieta ir, vārda nav. Tāpēc piedāvāts ieviest laika apstākļiem noderīgus apzīmējumus "apnullis", "zemnullis", "virsnullis".

Pie nevārdiem – lērums vārdu, kas pieteicējam šķiet latviešu valodā netīkami, nevajadzīgi vai pat skaužami. Pirmajā grupā – nekritiski pārņemti citvalodu vārdi, lai gan iesniedzējam ne vienmēr ir skaidrs, ko tādā gadījumā likt nevārda vietā – ko iesākt ar "jūtūberi", "influenceri" vai "klimatonu", kas ir "24 stundu ilgs hakatons". Otrajā grupā – vārdi, kuru lietojums nešķiet īsti labs – "atrunāt" (līguma noteikumus).

LVAK atzīmē, ka spārnotajos teicienos, kā allaž, atainojas aizvadītā gada sabiedriskā dzīve – tur visbiežāk iekļūst reklāmas un saziņas līdzekļu devums. Diezgan daudz "čekas" un "maisu"– "čekas loterija", "Čekas maisiņš vajag?", tāpat Saeimas priekšvēlēšanu, vēlēšanu un pēcvēlēšanu retorikas, piemēram, "deputāta kratīšana", "valstij jāsāk ar sevi", kā arī "oligarhu iedētā ola". Tā, kā zināms, vienu no "KPV LV" līderiem Aldi Gobzemu raksturoja Jaunās konsertīvās partijas Saeimas deputāte Juta Strīķe laikā, kad viņš mēģināja izveidot valdību.

Papildu kategorija "gada savārstījums" arvien attaisnojas kā vajadzīga – savārstījums ir dīvainākais vārdu virknējums, kas nopietni domātā tekstā dzirdēts vai lasīts 2018.gadā, arī amizantas pārrakstīšanās vai pārteikšanās kļūdas.

Starp iesūtījumiem atrodami tādi paraugi kā "valdības veidošanās vainagojās bez panākumiem", "galdi un to noma ar individuālu pieeju",

"Marijas Kirī vārdā nosauktās darbības tiks pārdēvētas par Marijas Sklodovskas Kirī  vārdā nosauktajām darbībām" vai "lemj par koku publiskās apspriešanas rezultātiem".

Šonedēļ ar materiālu, kas iesūtīts gada laikā kopš iepriekšējās akcijas noslēguma, strādā sabiedriskā kārtā piesaistīta žūrija, un pēc balsojuma par akcijas iznākumu paziņos preses konferencē pirmdien, 28.janvārī.

KONTEKSTS:

Gada spārnotais teiciens 2017. gadā bija "vislabāk ir dzemdēt Latvijā", gada nevārds – "transporti", bet gada vārds – "straumēt/straumēšana". Savukārt gadu iepriekš par gada vārdu atzīts vārds "jaunuzņēmums", par gada nevārdu – "ekselence" ar nozīmi 'izcilība',  bet spārnotā izteiciena godā ticis boksera Maira Brieža izteikums "Mans dopings ir mana tauta".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti