Dienas notikumu apskats

No 1. janvāra augs atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu cena

Dienas notikumu apskats

Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite: Lietuva nelokāmi ir kopā ar drosmīgo ukraiņu tautu

Partijas nesola atbalstu Gobzema idejai veidot nozares profesionāļu valdībai

«Jaunā Vienotība» un JKP neredz iespēju turpināt valdības veidošanas sarunas Gobzema vadībā

Partiju apvienības "Jaunā Vienotība" valde neredz iespēju turpināt valdības veidošanas sarunas ar Valsts prezidenta nominētā premjera amata kandidātu Aldi Gobzemu ("KPV LV"). Tāda pati nostāja ir Jaunajai konservatīvajai partijai (JKP). Arī Nacionālās apvienības (NA) priekšsēdētājs Raivis Dzintars uzskata, ka Gobzema kā premjera amata kandidāta iespējas ir izsmeltas.

"Jaunā Vienotība" uzskata, ka šobrīd iespējams izveidot stabilu ilgtermiņa labēji centrisko spēku vairākuma valdību, bet cita premjera amata kandidāta vadībā, teikts politiskā spēka izplatītajā paziņojumā.

Valdības veidošanas sarunu laikā, kuras vadīja Gobzems, netika panāktas nekādas vienošanās ne par nākamās valdības īstenojamām reformām, ne arī par valdību veidojošo partiju sadarbības mehānismu, pauda partija. "Jaunā Vienotība" uzsver, ka Latvija ir parlamentāra demokrātija, un tā nevar atbalstīt valdības izveidošanas piedāvājumu, kurā nav skaidri saprotams to atbalstošais vairākums Saeimā.

“Nepilnu divu nedēļu laikā valdības veidošanas process nav izkustējies no sākotnējā punkta. Esam skaidri definējuši, ka atbalstīsim stabilu ilgtermiņa labēji centrisko spēku vairākuma valdību, taču joprojām neesam saņēmuši skaidru atbildi par topošās koalīcijas sastāvu. Mums ir radies iespaids, ka tiek darīts viss, lai ievilktu valdībā prokremliski orientēto “Saskaņu”. Tāpat ir pamatotas šaubas, vai Gobzemam ir atbalsts paša partijā,” teica apvienības "Jaunā Vienotība" valdes priekšsēdētājs Krišjānis Kariņš.

Iepriekš no Gobzema valdības veidošanas sarunām izslēgtās apvienības "Attīstībai/Par!" līderis Juris Pūce aicinājis citas partijas "izbeigt šo farsu".

 

"Šis ir Aināra Šlesera plāns. Man ir jautājums prezidentam: vai cilvēkam, kurš iedevis mērkaķim granātu, nebūtu laiks granātu atņemt," sacīja Pūce.

Līdzīgi izteicās JKP politiķe Juta Strīķe, kura norādīja, ka JKP neatbalstīs Gobzema jauno piedāvājumu – veidot "profesionāļu valdību". "Gobzems patiesībā ir oligarhu iedēta ola," pauda Strīķe, kura uzskata, ka Gobzems valdības izveidē rēķinās ar "Saskaņas" atbalstu un darbojas "sazobē ar Aināru Šleseru".

 

"Nav ne vismazākās iespējas turpināt sarunas," JKP vadības nostāju portālam LSM.lv pauda Strīķe, kura sagaida, lai Valsts prezidents atsauktu nomināciju. 

NA priekšsēdētājs Dzintars portālam LSM.lv sacīja, ka Gobzema pašreizējais piedāvājums "de facto" nozīmē valdības durvju atvēršanu "Saskaņai" un NA neredz iespēju šādu variantu atbalstīt. Partijas valdes sēde notiks pirmdien, tādējādi Dzintars vēl nevarēja runāt visa politiskā spēka vārdā. Personīgi viņš uzskata, ka Gobzema kā premjera amata kandidāta iespējas ir izsmeltas.

Tikmēr Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) līderis Armands Krauze portālam LSM.lv norādīja, ka pašlaik nekādas sarunas par valdības veidošanu nenotiek, un ZZS pirmdien gaida Gobzema jauno piedāvājumu, kas arī tiks vērtēts ZZS valdes sēdē.

"Pagaidām nevaram pateikt, vai ZZS atbalstīs vai neatbalstīs [Gobzema jauno valdību]. Uzklausīsim pirmdien, kāds ir valdes locekļu viedoklis," sacīja Krauze. Tāpat ZZS gaidīs, ko teiks Valsts prezidents Raimonds Vējonis. Pirmdien, 10. decembrī, būs pagājis prezidenta dotais divu nedēļu termiņš Gobzema valdības izveidei.

KONTEKSTS:

"KPV LV" premjera amata kandidāts Aldis Gobzems piektdien, 7. decembrī, atsauca savu valdības piedāvājumu partijām un valdībā aicinās bezpartejiskus profesionāļus. Šādu valdību Gobzems nākamnedēļ "likšot uz balsojumu". "KPV LV" līderis skaidroja, ka valdības veidošanā tiks iesaistītas personas, kuras nepieder partijām, bet "ir labākās Latvijā". Ja šāda valdība netiks apstiprināta, Gobzems lūgs izsludināt ārkārtas vēlēšanas.

Nedaudz vairāk nekā nedēļu pēc valdības veidošanas uzticēšanas "KPV LV" politiķim Aldim Gobzemam viņš paziņoja pa "Attīstībai/Par!" izslēgšanu no potenciālo valdības veidotāju loka. Sarunas turpina piecas partijas – "KPV LV", JKP, Nacionālā apvienība, Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) un "Jaunā Vienotība". 

Gobzems nāca klajā ar iespējamo valdības modeli, taču potenciālie koalīcijas partneri nesteidza piekrist piedāvātajam ministru portfeļu sadalījumam. Dienu vēlāk ZZS paziņoja, ka piekrīt Gobzema piedāvātajam valdības modelim, savukārt JKP arvien uzstāj, ka nevēlas strādāt valdībā ar ZZS. Gobzems deva laiku JKP līdz 8. decembra vakaram sniegt atbildi par valdības atbalstīšanu. 

Arī "KPV LV" līdzpriekšsēdētājs Artuss Kaimiņš paziņoja, ka nevēlas valdībā iekļaut ZZS. Tikmēr Nacionālā apvienība vēlas piecu partiju koalīciju, bet “Jaunā Vienotība” nesteidz paust atbalstu, jo vēl ir neskaidrības. Prezidents Gobzemam valdības veidošanai devis laiku līdz pirmdienai, 10. decembrim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti