Trīs gadu laikā «Vides SOS» lielākoties ziņots par nelegālām izgāztuvēm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Trīs gadu laikā mobilajā lietotnē “Vides SOS” lielākoties ziņots par nelegālām atkritumu izgāšanas vietām dažādās pašvaldībās - mežā vai citviet dabā izgāztas riepas, pudeles, mēbeles un citi atkritumi.

Vides Dienests apstrādātos ziņojumus nodod pašvaldībām, “Latvijas valsts mežiem” un citām institūcijām, kuras iedzīvotāju aktivitāti novērtē, bet aicina arī pašiem biežāk iesaistīties vides sakopšanā, ja piesārņojums ir neliels.

Trīs gadu laikā “Vides SOS” saņemti vairāk nekā 5000 ziņojumu par kādām ar vidi saistītām problēmām.

Vides dienesta apkopotie dati liecina, ka lielākoties iedzīvotāji ziņo par atkritumiem vidē vai smakām.

Trīs gadu laikā «Vides SOS» lielākoties ziņots par nelegālām izgāztuvēm
00:00 / 04:20
Lejuplādēt

Nelegālajās atkritumu izgāšanas vietās fiksēti sadzīves atkritumi, riepas, automašīnu detaļas, PET pudeļu kaudzes, mēbeles, kā arī būvgruži. Tāpat ziņots par gaisa piesārņojumu un zvejas tīkliem.

Kopumā visvairāk ziņojumu saņemts Rīgā un Pierīgā, kā arī jūras krastā esošajās pašvaldībās, tostarp Jūrmalā, kur pašvaldības pārstāve Ineta Umbraško aicināja cilvēkus ziņot par lielākām nelegālu atkritumu frakcijām, bet, ja uzietas pāris pudeles mežā, salasīt pašiem.

Šajā laikā aplikācijas ziņojumus nebija “baigie atklājumi par piesārņojumiem, bīstamām vielām”, lielākoties ziņas ir par “dažiem maisiņiem”.

“Ideja jau nav slikta, bet gribētu lietotājus aicināt izvērtēt dabai nodarīto, jo katrs jau to maisiņu un pudeli var pats paņemt nomest tuvākajā konteinerā,” sacīja Umbraško.

Bieži vien ziņojumos arī neprecīzas norāda vietas, tāpēc vērtīgi būtu, ja lietotāji atstātu savu kontaktinformāciju, viņa piebilda.  

“Vides SOS” lietotne ir cīņa ar sekām, ko arī Vides izglītības fonda pārstāve Ilze Grēvele novērtēja, bet vienlaikus vairāk aicināja ieguldīt sabiedrības izglītošanā īpaši jau skolas vecumā. Sākt varētu pat ar bērnudārzu, integrējot vides jautājumus visā mācību saturā.

Savukārt lietotnē dienestiem varētu ziņot jau par milzīgiem pārkāpumiem un kaitējumu videi, ko paši cilvēki vairs nevar labot, sprieda Grēvele.

Vides dienesta vadītāja Inga Koļegova pastāstīja, ka rīku plānots attīstīt gan tehniski, gan papildināt ar izglītojošu saturu, kā arī lietotni uzlabos, lai ziņotāji ātrāk saņemtu atgriezenisko saiti par to, vai situācija jau ir atrisināta.

Viņa atzina, ka dienesta iecere mudināt arī ar lietotni cilvēkus sakopt pamanītas vietas pašiem nav guvusi popularitāti, tas nozīmē, ka “jāpadomā, kā to var padarīt interesantu” ar spēles elementiem vai balvām.

Lietotnē plānots izveidot arī vides izglītības sadaļu ar informāciju, piemēram, par to kur šķirot atkritumus, kurš par to atbild, lai var ziņot par pārpildītiem konteineriem,  un apsaimniekotāji saņemtu šīs ziņas.

Tāpat “Vides SOS” veidotāji secināja, ka reizēm nenostrādā GPS sistēma pietiekami precīzi, tāpēc aicina ziņotāju mirkli uzgaidīt piesārņotajā vietā, lai sistēma to fiksētu un nosūtītu koordinātes dienestam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti