Traidās: Pilnībā valsts finansēta augstākā izglītība būtu šoka terapija budžetam

Pāreja uz pilnībā valsts finansētu augstāko izglītību vai citas krasas pārmaiņas augstākās izglītības finansēšanā būtu šoka terapija valsts budžetam, intervijā Latvijas Radio raidījumā „Aktuālais temats” norāda Valts izglītības attīstības aģentūras direktore Dita Traidās.

Ņemot vērā Pasaules Bankas rekomendācijas, tapis jaunas augstākās izglītības finansēšanas modelis. Pēc modeļa prezentēšanas izglītības un zinātnes ministre Ina Druviete („Vienotība”) paudusi, ka tuvākajos gados tiks sākta pilnīga pāreja uz pilnīgu valsts finansējumu studiju vietām, izslēdzot to, ka studenti paši maksā par studijām.

Pāreja uz valsts pilnībā finansētu augstāko izglītību Valsts izglītības attīstības aģentūras direktore Dita Traidās dēvē par šoka terapiju valsts budžetam: „Šādu scenāriju šobrīd  ministrija neizskata. Jebkuras pārmaiņas ieviešot finansēšanas modelī, jāizvēlas, vai nu ar šoka terapiju iet uz priekšu un skatīties, ar ko šis eksperiments beidzas.”

Viņa norādīja, ka šādas pārmaiņas fundamentāli mainītu bāzes finansējuma piešķiršanas mehānismu. 

Rīgas Stradiņa universitātes attīstības prorektors Toms Baumanis gan apšauba šādu iespēju tuvākajā nākotnē: „Ja mēs skatāmies uz Latvijas makroekonomisko perspektīvu turpmākajiem pieciem gadiem, mani tomēr māc šaubas, ka mūsu ekonomika varētu nofinansēt tādu modeli, kādu piedāvā ministres kundze.”

Baumanis uzsver, ka vairāk būtu jādomā par labāko studiju programmu finansēšanu, arī to, kā stimulēt zinātnes un pētniecības attīstību.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti