Tieslietu ministrija: Pleša lēmums apturēt Rīgas attīstības plānu bija nesamērīgs

Iepriekšējā reģionālās attīstības ministra Artūra Toma Pleša ("Attīstībai/Par") lēmums apturēt Rīgas attīstības plānu bija nesamērīgs, atzīst Tieslietu ministrija (TM). Ar Saeimā iesniegtajiem likuma grozījumiem pirms gada apturēto Rīgas attīstības plānu būs iespējams atbloķēt jau tuvāko nedēļu laikā.

ĪSUMĀ:

  • Ar Saeimas līdzdalību Rīgas attīstības plānu atjaunos jau tuvāko nedēļu laikā.
  • Rīgas vicemērs norāda, ka svarīgi tas ir investoru uzticības atjaunošanai.
  • Iepriekšējā ministra lēmumu plānu apturēt kā nesamērīgu atzīst arī TM.

Saeimā ar gandrīz visu frakciju pārstāvju parakstiem iesniegtie likuma grozījumi paredz divu Rīgas teritorijas plānu izmantošanu – gan esošo Rīgas vēsturiskā centra un tā aizsardzības zonas plānojumu, gan desmit gadus tapušo un pērn martā apturēto kopējo Rīgas attīstības plānu. Šis dokuments paredzēja arī aizliegumu visā pilsētas teritorijā atrasties spēļu zālēm.

Tieslietu ministrija: Pleša lēmums apturēt Rīgas attīstības plānu bija nesamērīgs
00:00 / 03:11
Lejuplādēt

 Toreizējais reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs ("Attīstībai/Par") uzskatīja, ka aizliegumu var noteikt tikai konkrētām vietām. Šis bija viens no ieganstiem apturēt visa plāna darbību. Savukārt tagad ar likuma grozījumiem Rīgas attīstības plānu varēs iedzīvināt visai drīz. Tas nepieciešams investoru uzticības atjaunošanai, sarunā ar Latvijas Radio atzina Rīgas vicemērs Vilnis Ķirsis ("Jaunā Vienotība").

"Tas, uz ko mēs ejam, ir, ka Rīga nedēļas vai divu laikā iegūs strādājošu teritorijas plānojumu.

Pavisam noteikti Rīga ir uz gadu zaudējusi attīstību. To novērtēt kaut kādā naudā ir grūti. Viens ir neveiktās investīcijas, kas pēc Nekustamo īpašumu alianses aplēsēm ir vairāki desmiti miljoni eiro. Taču naudā grūti izmērāms ir uzticības faktors pašvaldībai. It sevišķi kādas ārzemju kompānijas sāk tā šķībi skatīties, ja te notiek tādas neizskaidrojamas lietas. Tas var atturēt no uzticības pilsētai un jebkādiem ieguldījumiem," stāstīja Ķirsis.

Rīgas vicemērs Vilnis Ķirsis
00:00 / 00:39
Lejuplādēt

Rīgas dome saistībā ar Pleša lēmumu vērsās Satversmes tiesā. Pēc tās lūguma TM sniegusi analīzi, kurā piekrīt Rīgas pašvaldības vērtējumam, ka apstrīdētais akts būtiski kavē Rīgas kā valsts galvaspilsētas ilgtermiņa attīstību. Tā nav iespējama bez spēkā esoša un mūsdienīga teritorijas plānojuma. Šī situācija ietekmē Rīgas ekonomisko attīstību un budžetu.

TM vērtējumā – Rīgas attīstības plāna pilnīga apturēšana ir nesamērīga un neatbilst Satversmei, kā arī Eiropas vietējo pašvaldību hartai.

Savukārt tagadējais vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Māris Sprindžuks ("Apvienotais saraksts") ir aicinājis pārvērtēt ministra individuālas pilnvaras tik būtisku normatīvu aktu ierobežošanā. Tam piekrīt arī Saeimas deputāts un Latvijas Lielo pilsētu asociācijas izpilddirektors Viktors Valainis (Zaļo un Zemnieku savienība). Viņš ir iesniegto likuma grozījumu parakstītāju lokā un piekrīt, ka šāda kalibra jautājumi jāvērtē visai valdībai kopumā.

Saeimas deputāts un Latvijas Lielo pilsētu asociācijas izpilddirektors Viktors Valainis
00:00 / 00:18
Lejuplādēt

"Ja tas ir visas valdības apstiprināts dokuments, tam tomēr ir daudz lielāks izvērtējums un plašāks iesaistīto cilvēku loks, kas izslēdz subjektīvismu un kaut kādu iespējamu interešu lobiju, kas šajā gadā bija visnotaļ izteikts. Publiskajā telpā par to ir daudz runāts," komentēja Valainis.

Uzdevums ierobežot azartspēļu darbību ir saglabājies, piebilda Ķirsis.

"Šobrīd uz Rīgas domi pastiprināti nes pieteikumus dažādu zāļu atvēršanai, paplašināšanai. Uzskatāmi redzama tendence, ka varētu būt nesaistīti ar šo situāciju ar teritorijas plānojumu un Pleša lēmumu," stāstīja vicemērs.

Rīgas vicemērs Ķirsis pieļāva, ka pēc Rīgas attīstības plāna iedzīvināšanas varētu atsaukt pieteikumu Satversmes tiesā, savukārt Valainis uzskata, ka tiesas vērtējums šajā lietā ir nepieciešams, lai nepieļautu līdzīgu situāciju atkārtošanos.

KONTEKSTS:

Jau ziņots, ka izskatīšanai ceturtdienas Saeimas sēdē iesniegti grozījumi Rīgas vēsturiskā centra saglabāšanas un aizsardzības likumā, kuru pieņemšana ļautu "atbloķēt" apturēto Rīgas pilsētas attīstības plānu. Likumā plānots iekļaut punktu, kas noteiks, ka līdz Rīgas vēsturiskā centra un tā aizsardzības zonas lokālplānojuma spēkā stāšanās brīdim, bet ne vēlāk kā līdz 2031. gada 30. jūnijam, Rīgas vēsturiskajā centrā piemērojams Rīgas vēsturiskā centra un tā aizsardzības zonas plānojums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti