Tiesībsargs rosina administratīvo atbildību žurnālistiem par ziņām, kas var pārkāpt bērnu tiesības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Tiesībsargs Juris Jansons rosina paredzēt administratīvo atbildību žurnālistiem par tādu ziņu un aizliegtas informācijas publicēšanu, kas varētu kaitēt bērna privātajai dzīvei un pārkāpt bērnu tiesības.

Tiesībsargs savā vēstulē Tieslietu ministrijai (TM) norāda, ka, izskatot pārbaudes lietas bērnu tiesību jomā, viņš konstatējis iespējamus trūkumus tiesiskajā regulējumā attiecībā uz atbildību, tostarp mediju un žurnālistu atbildību, par aizliegtas informācijas publiskošanu par bērniem.

Tiesībsargs atsaucas uz Bērnu tiesību aizsardzības likumu, kurā noteikts aizliegums izplatīt tādas ziņas par bērnu, kas jebkādā veidā varētu kaitēt bērna turpmākajai attīstībai vai viņa psiholoģiskā līdzsvara saglabāšanai, kā arī personiski iegūto informāciju par bērnu, kurš kļuvis par nozieguma upuri, liecinieku vai izdarījis likumpārkāpumu, kā arī tādu informāciju, kas bērnam varētu kaitēt tālāk nākotnē.

Tāpat tiesībsargs atsaucas uz likumu "Par presi" un citiem masu informācijas līdzekļiem, kurā paredzēts aizliegums bez Bērnu tiesību aizsardzības likumā minēto personu un iestāžu piekrišanas publicēt tādu informāciju, kas var radīt cietušā bērna interešu apdraudējumu.

Tiesībsargs vērsās Labklājības ministrijā, kas uzskata, ka nav nepieciešams īpaši noteikt žurnālistu atbildību Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā. Ministrijas ieskatā ir jāveicina, lai kompetentās iestādes efektīvi izmanto esošos tiesiskos instrumentus, lai sauktu pie atbildības personas, kuras pārkāpušas bērnu tiesību aizsardzības tiesisko regulējumu.

Tomēr tiesībsargs uzskata, ka saskaņā ar spēkā esošo regulējumu vienīgais žurnālistu un plašsaziņas līdzekļu atbildības veids ir civiltiesisks, tomēr šāds tiesību aizsardzības mehānisms nav pietiekami efektīvs. Tāpēc tiesībsarga ieskatā, lai novērstu tiesību aktu trūkumu ļaunprātīgu izmantošanu un rezultātā izdarītus bērnu tiesību pārkāpumus, spēkā esošais tiesiskais regulējums ir jāpilnveido, nosakot administratīvo atbildību ikvienam subjektam, tostarp žurnālistiem un masu informācijas līdzekļiem, par normatīvajos aktos noteiktās aizliegtās informācijas un ziņu izplatīšanu.

Tāpēc TM rīt, 27.augustā, plkst.15 notiks darba grupas sēde, uz kuru aicināti arī žurnālisti, lai sniegtu savu skatījumu par tiesībsarga ierosinājumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti