Tiesībsargs nesaskata pārkāpumus skolas dienasgrāmatu aizstāšanā ar e-klasi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Daži vecāki ir neapmierināti, ka par informatīviem pakalpojumiem, kas saistīti ar vispārējo izglītību, ir jāpiemaksā. Bet Tiesībsarga birojs atzīst, ka elektroniskās dienasgrāmatas e-klase bezmaksas pakalpojumu paka nodrošina pamatvajadzības, tiesa, ja vecākiem nav pieejams dators un internets, skolai tomēr būtu jānodrošina arī papīra dienasgrāmatas.

Desmit gadu laikā, kopš darbojas elektroniskais izglītības portāls e-klase, vairums skolu pārgājušas uz saziņu ar bērniem un viņu vecākiem internetā. Īpaši aktuāli e-klases pakalpojumi kļuvuši pēdējos gados, pēc tam, kad Tiesībsargs uzstāja uz to, ka vecākiem nevajadzētu maksāt par vairākiem skolai nepieciešamiem mācību piederumiem, tostarp dienasgrāmatām.

Nākamnedēļ skolēniem būs pēdējā mācību nedēļa. Pirms liecību izdošanas jo īpaši aktuālas ir atzīmes un citas mācību gada beigu organizatoriskās lietas, kas nereti pieejamas vien e-klasē jeb elektroniskajā žurnālā. Daži pamata pakalpojumi, piemēram, iespēja sūtīt vēstules, lasīt, kādi mājasdarbi uzdoti vai kad gaidāmas vecāku sapulces, ir pieejami bez maksas. 

Jāpiemaksā ir par sekmju izraksta apskatīšanu vai informācijas saņemšanu telefonā. E-klasei tāpat ir mobilā lietotne, taču tajā gan nekas nav pieejams bez maksas, kas neapmierina vairumu vecāku.  

“Es arī lietoju e-klasi kādu laiku mobilajā telefonā, un liels bija mans pārsteigums, kad izrādījās, ka mobilajā aplikācijā par aktuālajām atzīmēm, es pat nerunāju par sekmju izrakstiem vai kaut kādiem apkopojumiem, bet par aktuālajām atzīmēm, ir jāmaksā. Ar laiku es no šī pakalpojuma atteicos, jo kāda jēga man ir, ja es pat nezinu īsti,  kas bērnam ir tajā aktuālajā atzīmē?” stāsta mamma Ginta.

Rīgas 64.vidusskolā dienasgrāmatas pērk vien pirmo līdz septīto klašu skolēniem, bet vecākajiem bērniem ir pieejama tikai e-klase. Skolotāji atzīst, ka nereti vajadzīgā informācija līdz mammām un tētiem nemaz nenonāk, ja viņi regulāri neielūkojas elektroniskajā dienasgrāmatā.

Skolas direktore Dace Lāce stāsta, ka papīra dienasgrāmatas pērk mazāko klašu audzēkņiem, jo visiem nopirkt esot pārāk dārgi.

“Mums viņas ir jāpērk par skolas budžetu. Valsts un pašvaldība tam nekādu naudu klāt nav devusi kopš Tiesībsargs ieviesa, kā arī dienasgrāmatas ir jāpērk no skolas, un dienasgrāmata maksā aptuveni eiro un četrdesmit [centi], nu mums tomēr katrs eiro ir svarīgs. Ņemot vērā, ka astotajā vai devītajā klasē ne bērni, ne vecāki šo dienasgrāmatu negrib ne parakstīt, ne tur arī normāli aizpildīt, tad vienkārši iztērēt skolas budžeta naudu, lai pustukšu to pēc tam nēsātu? Tas, mūsuprāt, nav lietderīgi,” klāsta skolas direktore.

E-klases pakalpojumus piedāvā SIA „Izglītības sistēmas”, kas, pēc e-klases izstrādes departamenta vadītāja Jāņa Klaģa vārdiem, sevi nepozicionē kā daļu no bezmaksas izglītības.

“Tā maigi izsakoties, mēs jūtamies diezgan nekomfortabli no tā, ka mūs ievelk tajā ietvarā, kas ir bezmaksas izglītība. Mēs sevi pozicionējam un gribētu arī turpmāk tā dzīvot, ka bezmaksas izglītība ir pati par sevi, par to rūpējas valsts, un mēs tad esam tas ērtības palīglīdzeklis. Ja to nelieto, tad bezmaksas izglītība nenošūpojas ne uz vienu, ne uz otru pusi. Teiksim, tie, kas to ērtību novērtē,  paši par sevi arī maksā un to arī lieto,” saka Klaģis.

Tiesībsargs iepriekš panācis, ka mācībām nepieciešamos līdzekļus skolēnu vecākiem vairs nav jāpērk. Birojā atzīst, ka sūdzības no bērnu vecākiem par to, ka atsevišķi e-klases pakalpojumi pieejami vien par maksu, ir saņemtas.

Tomēr secināts, ka bezmaksas e-klases versijā gan esot viss, kas bērniem un vecākiem primāri nepieciešams, stāsta Tiesībsarga biroja pārstāve Ruta Siliņa.

“Pamata paka ir ekvivalents veco laiku papīra dienasgrāmatai, kurā ir zināms, kāds ir priekšmets, kāda ir attiecīgās nodarbības tēma, kāds ir tas mājas darbs un kāda ir atzīme. Tiesībsarga birojs šobrīd pārkāpumus tur nesaskata. Tomēr, ņemot vērā, ka nevienam Latvijas iedzīvotājam nav pienākums nodrošināt sevi ar interneta pieslēgumu, tāpat nodrošināt sevi ar datoru, ja vecākam nav dators vai interneta pieslēgums, skolai tomēr ir pienākums nodrošināt šajā gadījumā, lai tam bērnam ir papīra dienasgrāmata,” skaidro Siliņa.

Līdzīgas funkcijas kā e-klase pilda arī mācību sociālais tīkls „Mycoob”, tiesa, tas gan nav tik plaši lietots un arī šajā alternatīvajā versijā par atsevišķiem pakalpojumiem ir jāpiemaksā. Tāpat ne vienmēr saziņa starp skolu un vecākiem izdodas, jo nereti vecāki nav aktīvi šīs sistēmas lietotāji. Paši e-klases piedāvātāji arī izpētījuši, ka vidējais laiks, ko viens lietotājs pavada šajā interneta adresē, ir vien trīsdesmit sekundes.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti