Dienas ziņas

Rīgā sākta kampaņa skolotāju piesaistei

Dienas ziņas

Lasmanis atkāpjas no amata Jelgavas novada domē

Turpinās izmeklēšana par Kandavas pansiju

Turpinās izmeklēšana saistībā ar tiesībsarga konstatētajiem pārkāpumiem Kandavas pansijā

Kandavas pansija piecus mēnešus strādājusi bez reģistrācijas, par ko policijā pērn rudenī ierosināts kriminālprocess, bet izmeklēšana vēl turpinās. Tiesībsargs pirms gada pansionātā atklāja vairākus labturības pārkāpumus. Tagad gan pansijā, gan Tukuma novada pašvaldībā, kuras pārziņā ir aprūpes nams, norāda – pārkāpumi notikuši reģionālās reformas ieviesto pārmaiņu dēļ, un tagad tie visi esot novērsti.

Tiesībsarga birojs pirms gada Kandavas pansiju apmeklēja bez iepriekšēja brīdinājuma, un secinājumi bija skarbi. Bijusi pat kāda kundze, kura biroja darbiniekiem norādījusi, ka gadiem nav bijusi ārā. 

"Nav pareizi, ka, teiksim, telpā 2. stāvā ēkā, kurā nav liftu, tiek izvietoti cilvēki ar kustību traucējumiem. Tie ir cilvēki gan ar demenci, gan ar cita veida veselības traucējumiem. Ugunsgrēka gadījumā šie cilvēki būtu diezgan dezorganizēti un dezorientēti," sacīja Tiesībsarga biroja Komunikācijas un starptautiskās sadarbības nodaļas vadītāja Ruta Siliņa.

Lielākais nepatīkamais pārsteigums Tiesībsarga biroja darbiniekiem bija nesakārtotā dokumentācija –

pansija pusgadu nebija reģistrēta Labklājības ministrijas sociālo pakalpojumu sniedzēju reģistrā. Turklāt pašvaldība un tās sociālais dienests par šo situāciju zinājis ilgstoši, bet rīcība nav sekojusi. 

Valsts policijas sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Simona Grāvīte norādīja, ka par to sākts kriminālprocess: "2023. gada 2. oktobrī sākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 279. panta 1. punkta, proti, par kādas darbības izdarīšanu patvaļīgi, apejot normatīvajā aktā noteikto kārtību, ja šīs darbības tiesiskumu apstrīd valsts vai pašvaldības iestāde vai cita persona (patvarība) un ja šīs darbības rezultātā radīts būtisks kaitējums."

Kā skaidroja pansijas vadītāja, pirms tam, kad šī iestāde kļuva par pansiju, tā bija kā sociālais nams, kas nozīmē citas prasības. Tomēr pēc tiesībsarga norādēm un policijas rosinātā procesa 

šobrīd guļošie pacienti izvietoti 1. stāvā, un pansija ir reģistrēta, apstiprināja Kandavas pansijas vadītāja Ina Baltgalve:

"Notika administratīvi teritoriālā reforma un apvienojās novadi. Kandavas pašvaldībā bija savādāka pieeja šim pakalpojumam, tas tika nodrošināts kā pakalpojums sociālajā mājā. Cilvēkiem tika piešķirtas dzīvojamās platības, un tas bija tā kā pārejas periods."

Uzrunātie iedzīvotāji pastāstīja, ka par pansijas pārkāpumiem nezina un uzskata, ka pansija darbojas labi. Kā atzina pansijas vadītāja, šobrīd tajā ikdienā pārsvarā mitinās 19 klienti, no kuriem vairākumam vajadzīga vien neliela palīdzība:

"Pārsvarā tie ir cilvēki ar pirmā un otrā līmeņa aprūpi, tātad cilvēki, kuriem ikdienā ir vajadzīgs neliels atbalsts savu pamatvajadzību nodrošināšanā. Bet ļoti daudz cilvēku, kuri zaudējuši pajumti. Ir tie cilvēki, kuriem nav, kur pašiem dzīvot, pazaudējuši saiknes ar radiniekiem un viņiem ir nepieciešams atbalsts ikdienā."

Pašlaik pansijā strādā 9 darbinieki, tajā skaitā esot arī sociālais darbinieks, esot arī sakārtota higiēnas telpa. Šobrīd nav zināms, kad policija beigs izmeklēšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti