Tiesām atšķirīgi spriedumi LDz «tūrisma strīdā» ar Valsts valodas centru

Jau trešo gadu ilgst tiesvedība par Valsts valodas centra lēmumu administratīvi sodīt akciju sabiedrības „Latvijas dzelzceļš” (LDz) valdes locekļus par Jelgavas dzelzceļa stacijā redzamajiem informatīvajiem paziņojumiem krievu valodā. LDz valdes locekļi Valsts valodas centra lēmumu pārsūdzēja 2017. gadā. Skatot šīs sūdzības, tiesas lēmušas atšķirīgi. 

Latvijas Dzelzceļa un VVC strīdsMadara Fridrihsone
Pirms vairāk nekā diviem gadiem Valsts valodas centrs nolēma administratīvi sodīt „Latvijas dzelzceļa” valdes locekļus par to, ka Jelgavas stacijā informācija tiek sniegta ne tikai latviešu, bet arī angļu un krievu valodā. LDz amatpersonas šo lēmumu pārsūdzēja. Uzņēmuma prezidents Edvīns Bērziņš to pamatoja šādi:

„Gribētu teikt, ka šeit nav viennozīmīgi interpretējama šī norma. Dzīve jau tāpēc nemainās, kā beigsies šīs tiesvedības. Mēs kā valsts kapitālsabiedrība uzskatām, ka valsts valoda ir valsts valoda, visi normatīvi ir jāievēro, un mēs to darām, bet šeit ir tāda situācija izveidojusies, ka normatīvajos aktos ir plankumi. Un skatījums uz šīs normas izpildi mums atšķiras.”

Skatot Bērziņa sūdzību par Valsts valodas centra lēmumu, pirmās instances tiesa to atcēlusi. Tiesa attaisnojusi arī LDz viceprezidentu Aini Stūrmani. Viņam piemērotais sods atcelts. Atšķirīgi tiesa lēmusi, skatot LDz viceprezidenta Ērika Šmuksta sūdzību – viņam piespriestais administratīvais sods nav atcelts, taču noteiktā soda apmērs ir samazināts no 140 eiro uz 120 eiro. LDz viceprezidenta – Aivara Strakšas – lietā tiesvedība vēl turpinās.

Jauno konservatīvo partiju pārstāvošais satiksmes ministrs Tālis Linkaits, komentējot „Latvijas dzelzceļa” un Valsts valodas centra ieilgušo strīdu, saka:

„Jāsaprot, ka, ja mēs palīdzēsim tūristiem labāk orientēties mūsu transporta objektos, tas mums pašiem tikai nāks par labu. Būs labākas atsauksmes no tūristiem, būs lielāka vēlme apceļot Latviju. Tāpēc es domāju, ka šādas norādes varētu būt ne tikai Centrālajā stacijā, bet arī visur citur.”

Valsts valodas centrs iepriekš norādījis, ka informatīvus paziņojumus svešvalodās var izvietot tajās dzelzceļa stacijās, kur ir daudz ārvalstu tūristu, piemēram, Rīgas Centrālajā dzelzceļa stacijā. Linkaits uzsver:

„Diez vai Valsts valodas centrs ir tūrisma eksperti.”

Valsts valodas likums noteic, ka valsts un pašvaldību iestāžu, kā arī valsts un pašvaldību uzņēmumu, kā arī uzņēmējsabiedrību sabiedrības informēšanai paredzētā informācija sniedzama tikai valsts valodā. Likums gan pieļauj dažus izņēmumus, un starptautiskais tūrisms ir viens no tiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti