Pusdiena

Ar Magņitska sarakstu Latvija aicinās Krieviju ievērot cilvēktiesības

Pusdiena

ASV likumdevēji vēlas sodīt ikvienu valsti par mēģinājumiem ietekmēt ASV vēlēšanas

Jelgavas tiesā lieta par goda un cieņas aizskaršanu pašvaldības psiholoģei

Tiesa sāk izskatīt prāvu pret «sistēmas bērnu» ziņotāju; psiholoģe neizpratnē

Jelgavas tiesa trešdien, 17. janvārī, skata strīdu starp psiholoģi-psihoterapeiti Andriju Likovu, kas pagājušā gada martā ziņoja par bērnu tiesību pārkāpumiem un vardarbību Jelgavas bērnunamā, un Jelgavas Sociālo lietu pārvaldes psiholoģi Lilitu Barševsku.

Viņa Likovu apsūdz goda un cieņas aizskaršanā saistībā ar bērnu tiesības sargājošajām iestādēm nodotajiem iesniegumiem, kuros dokumentēta telefona saruna starp abām personām.

Barševska tajā liecinājusi, ka tobrīd Jelgavas bērnunama bērni pēc palīdzības policijā un citviet pašvaldībā neesot vērsušies, jo tādā gadījumā tiktu nogādāti atpakaļ bērnunamā. Barševska tāpat prasa atsaukt godu un cieņu aizskarošās ziņas.

Andrija Likova kopā ar advokātu Rolandu Bortaščenoku
Septiņos iesniegumos, kurus pērn martā rakstīja Likova, kas vērtēja bērnu individuālās vajadzības Jelgavas bērnunamā, dokumentēta arī kāda telefona saruna ar Barševsku. Iesniegumā lasāmajā sarunā Barševska stāsta, ka bērni ārpus bērnunama nevienam par notiekošo emocionālo un fizisko vardarbību neesot sūdzējušies, jo neviens bērniem neticot un neviens ar viņiem daudz neņemoties. Uzsākot sižetu sēriju „Sistēmas bērni”, Radio sazinājās ar visām iesniegumos pieminētajām personām, un, lūk, fragments no līdz šim neatskaņotas radiokorespondentes telefona sarunas ar Barševsku pagājušā gada martā, kad vaicāts plašāk komentēt viņas izteikumus iesniegumos.

“Es šobrīd nezinu, no kurienes [šie izteikumi ir radušies]. Man liekas, ka es tieši tādā tekstā nevienam neko neesmu stāstījusi. Piedodiet, tā ir Likovas kundzes interpretācija,” sacīja Barševska.

Viņa solīja tiesāties, un tagad strīds nonācis līdz tiesai. Otrdien, 16. janvārī, atkārtotā telefona sarunā Barševska pauda, ka viņai neesot vēlmes runāt ar Latvijas Radio, neesot arī laika, jo jāstrādā. Trešdien jau aptuveni gadu ilgušais strīds jāizšķir Jelgavas tiesas tiesnesei Kristīnei Konderko.

Telefona sarunu Likova dokumentējusi rakstiski, nav to ierakstījusi audio versijā. Viņa pauž neizpratni par kolēģes - psiholoģes rīcību vērsties tiesā.

“Arī manu kolēģu vidū ir cilvēki, kuriem ir svarīgi iet un tiesāties par godu un cieņu. Bet pat nepaskatīties [Barševska nepaskatījās] uz tiem cilvēkiem, kas ir līdzās, ka tur ir dzīvi cilvēki, kas aiz visa tā stāv...” saka Likova.

Andrija Likova kopā ar advokātu Rolandu Bortaščenoku
Jelgavas pašvaldība ilgstoši pauda atbalstu ilggadējai bērnunama direktorei Maijai Neilandei, un oktobrī Latvijas Radio vēstīja arī par aizdomām, ka dome, iespējams, varētu atbrīvoties no jaunās bērnunama direktores. Pašvaldība no šīs tiesvedības gan norobežojas, kādā no iepriekšējām intervijām Radio atzīstot, ka pret Likovu iesniegts privātpersonas iesniegums.

“Viņa cīnās par savu, jā, par savām tiesībām,” komentē pašvaldības izpilddirektore Irēna Škutāne. “Katram cilvēkam ir tiesības vērsties tiesā. Ja viņa uzskata, ka viņai ir aizskarta cieņa un gods, lai cilvēks vēršas, bet pašvaldība nekā ne atbalstām, ne neatbalstām šādu lēmumu,” pauž Škutāne.

Aptuveni pirms mēneša par goda un cieņas aizskaršanu apsūdzētā Likova saņēmusi arī Datu valsts inspekcijas vēstuli, kurā izteikts rājiens, ka šādos iesniegumos bērnu vārdus un uzvārdus nevajadzētu izpaust, pat ja tiek lūgta palīdzība.

Tieši Likova savulaik ziņoja par notiekošo Jelgavas bērnunamā - bērnu raušanu aiz matiem, barošanu ar varu un citiem fiziskās un emocionālās vardarbības gadījumiem. Likova pusgadu valsts pasūtījumā vērtēja bērnu individuālās vajadzības bērnunamā un novērojumus pēcāk nodeva atbildīgajām iestādēm. Kad Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija beidza izmeklēšanu, mainījās gandrīz viss bērnudārza darbinieku kolektīvs, ieskaitot vadību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt