Pusdiena

Pusdiena 24.11.2015

Pusdiena

Pretterorisma tiesneša priekšā Parīzē stājas dzīvokļa izīrētājs

Terorisma draudu dēļ Eiropā par savu drošību satraukti arī Latvijas iedzīvotāji

Terorisma draudu dēļ Eiropā par savu drošību satraukti arī Latvijas iedzīvotāji

Saistībā ar terorisma draudiem Eiropā arī Latvijas iedzīvotāji atzīst, ka sabiedriskās vietās par savu drošību pašlaik domā vairāk, nekā ierasts, un daļa iedzīvotāju vēlētos, lai īslaicīgi tādās publiskās vietās kā autoosta vai dzelzceļa stacija dežūrētu arī policija. 

Daļa cilvēku vēlētos arī papildu informāciju par to, no kā uzmanīties ļaužu pārpildītās vietās. Autoostā un dzelzceļa stacijā Rīgā gan viss norisinās kā līdz šim, pilnībā paļaujoties uz apsardzes darbiniekiem. Drošības policija papildu aktivitātes pašreiz neplāno veikt, bet aicina iedzīvotājus būt modriem.

Pasažieru vilcieni dzelzceļa stacijā Rīgā kursē kā ierasts. Lai arī terorisma draudu līmenis daudzviet Eiropā palielinājies, Latvijā tas joprojām ir zems, tāpēc bažām pamata neesot. Tā gan nedomā uzrunātie vilcienu pasažieri, kuri atzīst - par savu drošību tagad domā daudz vairāk nekā agrāk.

"Kļūstu uzmanīgāka, jā. Pievēršu īpašiem cilvēkiem uzmanību, tādiem aizdomīgiem. Tikko atlidoju no Norvēģijas un arī skatījos lidostā īpaši, ir apsardze pastiprināta," stāsta Janīna.

Saņemot bagāžu lidostā, viņa nopētījusi arī citas somas un uzskata, ka papildu norādes par to, kā rīkoties, ja arī Latvijā kādā publiskā vietā pamana, piemēram, bez uzraudzības atstātu somu, būtu nepieciešamas. Izmaiņas apkārtējo uzvedībā pamanījis arī Raitis.

"Jebkurā vietā, ja būtu aizdomīga soma, tad, protams, cilvēki sāktu uztraukties. Cilvēkos varbūt ir nedaudz bailīga sajūta par tām publiskajām vietām," uzskata Raitis.

Savukārt Ina vēlētos arī policijas klātbūtni sabiedriskās vietās, vismaz pagaidām. "Man liekas, ka policijai vairāk jāstrādā. Daudz patrulēt, būt tādās vietās, kur daudz cilvēku. Tādās vietās kā stacija, man liekas, viņiem jābūt. Ja ir tāda situācija, uz kādu laiku, es domāju, ka vajag."

"Dzelzceļš ļoti cieši sadarbojas ar Drošības policiju un tieši ar Drošības policijas pretterorisma centru. Mēs esam saņēmuši arī dažādas rekomendācijas, kā rīkoties un kādas aktivitātes veikt apsardzes jomā," norāda "Latvijas dzelzceļa" pārstāve Linda Štokmane.

Viņa uzsver, ka kādu aizdomu gadījumā dzelzceļa apsardze nekavējoties izsauktu policiju un evakuētu cilvēkus. Pēdējo reizi šāds gadījums bijis pavasarī, kad bez uzraudzības atstātā soma izrādījusies nekaitīga.

"Par terorismu lieki uztraukt cilvēkus arī nedrīkst, jo cilvēki tad sāk palikt tādi satraukti, tas rada lieku stresu. Te strādā vairāk mūsu apsardze, seko līdzi," stāsta Rīgas starptautiskās autoostas valdes priekšsēdētājas vietnieks Jānis Briedītis.

Arī Rīgas starptautiskajā autoostā vadība uzskata, ka ar apsardzes darbu pašlaik pilnībā pietiekot. Ja kāda soma autoostā tikšot atstāta, tad apsardze izsaukšot atbildīgos dienestus.

"Mums ir bijis tā, ka atstāj somu un tad mēs saucam, protams, ja mēs neesam redzējuši, kas viņu atstājis un ja nevar atrast to cilvēku, tad arī saucam, kā saka, atmīnēšanas grupu. Ej nu sazini, kas tur ir iekšā, to jau neviens nevar zināt," atzīst Briedītis.

Papildu informatīvu kampaņu, līdzīgi kā lidostā, kur darbinieki caur skaļruņiem aicina neatstāt somas bez uzraudzības, jo tad tās var radīt aizdomas, vai kādas citas iedzīvotāju minētās papildu darbības pagaidām Drošības policija neplāno īstenot. Vienlaikus policijas pārstāvis aicina iedzīvotājus publiskās vietās arī Latvijā būt modriem.

"Ņemot vērā, ka terorisma draudu līmenis šobrīd ir salīdzinoši zems, tad Drošības policija neplāno veikt kādu īpašu informatīvu kampaņu, taču tāpat iedzīvotājiem, pamanot vai nu kritiskās infrastruktūras un masveida pulcēšanās vietās kaut kādas aizdomīgas aktivitātes vai pamestus, atstātus saiņus, būtu par to jebkurā gadījumā jāinformē vai nu veikala apsargi, vai kaut kādā veidā jāsazinās ar tiesību aizsardzības institūcijām un jāinformē par to, jo šādas darbības var radīt potenciālus riskus neatkarīgi no apdraudējuma līmeņa," stāsta Drošības policijas pārstāvis.

Vēl Drošības policijas pārstāvis piebilst, ka informatīvi aicinājumi ziņot par aizdomīgām personām un somām arī autoostā un dzelzceļa stacijā pašlaik lieti noderētu.

Viņš arī norādīja, ka bīstamus priekšmetus un sprāgstvielas publiskās vietās varot atstāt ne tikai teroristi, bet arī garīgi nelīdzsvarotas personas.

Jāpiebilst, ka pēc notikušajiem teroraktiem Parīzē Lietuvas policistiem izdalīti automātiskie ieroči. Latvijas policija gan papildus nebruņosies, pagājušajā nedēļā paziņoja Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt