Panorāma

Sākas Rīgas konference

Panorāma

Eksperti: apzināta inficēšanās - bīstama un pretlikumīga

Covid nodaļas vadītājs: Paliekam mājās un netiekamies!

«Tas karš ir sācies.» Stradiņa slimnīcas jaunās Covid-19 nodaļas vadītājs saka – visiem palīdzēt nevarēs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Palikt mājās. Strādāt attālināti. Neiet uz veikalu. Neatsaukties ielūgumam un nedoties pie draugiem, pat ja viņi ir vakcinēti pret Covid-19 – pagaidām tikai šādi šobrīd var mazināt, bet ne apturēt to graujošo Covid-19 vilni, kas veļas pār Latviju un draud paralizēt slimnīcu darbu. Stradiņa slimnīcā šodien atvērta vēl viena Covid-19 nodaļa, kuras vadīšana atkal uzticēta ārstam Kārlim Rācenim. Viņš un kolēģi prognozēja, ka divu nedēļu laikā smokoši cilvēki jau gulēs ne vien nodaļās, bet arī plašajā A korpusa slēgtajā iekšpagalmā jeb ātrijā, ēdnīcas zonā un poliklīnikā.

Rezidentu Valdi Ģībieti daudzi atceras no filmas "Netīrā zona". Viņš, iestājoties šim gadam, pusnaktī dziedāja himnu un cerēja, ka visiem kopā pandēmiju izdosies apkarot. Jūnijā nodaļu slēdza. Tieši divus ar pusi mēnešus pirms nākamās gadu mijas Latvijas Televīzija ārstu atkal satika turpat. Viņš nodaļai pievienojās pēc Rāceņa lūguma.

Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca Covid-19 izplatības laikā.
Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca Covid-19 izplatības laikā.

"Tā ir, ka jauns vilnis, vēl sliktāks par visiem iepriekšējiem, gals nav redzams, šis ir tikai sākums, un ir diezgan baisa tā sajūta, jo mums aizvien jaunas nodaļas tiek pārvērstas par Covid-19 nodaļām. Jautājums, kur paliek "nekovid" pacienti,"  sacīja Ģībietis.

Savukārt Covid-19 nodaļas vadītājs Kārlis Rācenis norādīja:

"Tas karš ir sācies, un, kā nu būs, tā būs. Ir jābūt iecietīgiem, ir jābūt saprotošiem, jo mēs visiem nevarēsim palīdzēt. Tas ir skaidrs. Vakcinācija mūs neglābj vairs, jo dod efektu pēc diviem, trīs mēnešiem."

"Ārsti iesaka kā potētiem, tā nepotētiem vienkārši palikt kopā ar savu ģimeni un netikties ne ar vienu citu. Vakcinācijas faktam vairs nav nozīmes. Šajā brīdī, kad slimība izplatās tik plaši, viņa izplatās arī starp vakcinētajiem," viņš teica.

Bet Ģībietis piebilda: "Ir jāsamazina ikdienas kontakti, bez vajadzības iet uz kādām ballītēm, tusēties, izklaidēties; gribas satikt ģimeni, tas ir jāierobežo; ar darba kolēģiem kontaktus jācenšas samazināt, diezgan izmisīgi tas ir. Nu, efektīvs būtu pilnīgs "lokdauns"! Kad visi sēž mājās un nekur neiet."

Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca Covid-19 izplatības laikā.
Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca Covid-19 izplatības laikā.

Bet Rācenis norādīja: "Strādāt attālināti, nepulcēties. Mēģināt būt izolētiem, pasūtīt pārtiku no veikaliem, lai ved. Īpaši tie, kas nav vakcinēti."

Pagaidām dažās A korpusa nodaļās vēl atrodas citi pacienti, bet jau tuvāko nedēļu laikā tā būs Covid-19 slimnīca. "Nedēļas, divu nedēļu laikā šī slimnīcas jaunais A korpuss varēs saukties "Covid-19 klīnika". Ar ātriju, poliklīniku, ēdnīcu, jo ir divas nodaļas jau pilnībā [atvēlētas] Covid-19, dienas stacionārs pārvērsts par intensīvo terapiju, un ir plāns atvērt nākamās nodaļas," stāstīja Rācenis.

No pirmajiem 16 pacientiem, kas ievietoti jaunākajā, Kārļa Rāceņa vadītajā Covid-19 nodaļā, 14 bez skābekļa maskas elpot nespēj. "Trešdien es uzzināju, ka man būs jāvada Covid-19 nodaļa, ceturtdien es sāku strādāt. Un pēc aptuveni četrām stundām šīs visas telpas ir jāpārvērš par Covid-19 zonu..." – tā Rācenis.

Šobrīd slimnīcā aktīvi risina katra pacienta jautājumu. Dažus pārved uz citām nodaļām, citus izraksta.

KONTEKSTS:

Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot visu laiku augstāko atzīmi, medicīnas nozarē izsludināja ārkārtējo situāciju. Mediķi cēla trauksmi par tūlītēju nepieciešamību pēc stingriem ierobežojumiem valstī.

Valdība lēma valstī no 11. oktobra uz trim mēnešiem izsludināt ārkārtējo situāciju, kas Covid-19 pandēmijā ir jau trešā reize. Vienlaikus noteikti ierobežojumi ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Tostarp uzsvars likts uz darbu attālināti un valsts un pašvaldības iestādēs strādājošajiem pienākumu potēties pret Covid-19. Noteikti arī ierobežojumi tirdzniecībā, pakalpojumos, ēdināšanā, kā arī kultūras jomā.

Savukārt skolas var turpināt darbu klātienē, visiem bērniem valkājot maskas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti