«Sustento» rosina: darbiniekiem ar invaliditāti darbs jāuzsaka trīs mēnešus pirms atlaišanas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Lai veicinātu personu ar invaliditāti nodarbinātību, no Darba likuma būtu jāizslēdz norma, kas daļā gadījumu aizliedz atlaist šādas personas, par to otrdien, 7. jūlijā, diskutēja Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā. Tomēr likumā jāiekļauj citas normas šo personu aizsardzībai. Par labākajiem komisija atzina personu ar invaliditāti sadarbības organizācijas "Sustento" sagatavotos priekšlikumus. Viens no tiem bija atlaišanas gadījumā dot darbiniekam trīs mēnešus laika atrast citu darbu. Vienlaikus zināms, ka "Sustento" turpinās vadīt Gunta Anča.

ĪSUMĀ:

  • Darba likuma 109.pants aizliedz darba devējam atlaist cilvēku ar invaliditāti, izņemot rupju pārkāpumu gadījumā vai, ja darbiniekam trūkst profesionālo spēju.
  • Darba likuma norma demotivē darbadevēju pieņemt darbā cilvēkus ar īpašām vajadzībām.
  • Saeimas komisija uzklausīja Labklājības ministrijas un  personu ar invaliditāti sadarbības organizācijas "Sustento" sagatavotos priekšlikumus, ar ko aizstāt pašreizējo normu. 
  • Labklājības ministrijas priekšlikums: Darbadevējiem obligāti jānosaka nepilnais darbalaiks, ja persona ar invaliditāti tā vēlas.  
  • "Sustento": Darbiniekam ar invaliditāti darbs jāuzsaka trīs mēnešus pirms darba attiecību izbeigšanas.
  • Saeimas komisija par labiem atzina "Sustento" priekšlikumus un uzdeva tos izvērtēt atbildīgajām ministrijām, izrēķināt, cik šādu normu ieviešana izmaksās.
  • "Sustento" turpinās vadīt Gunta Anča.

«Sustento» rosina: darbiniekiem ar invaliditāti darbs jāuzsaka trīs mēnešus pirms atlaišanas
00:00 / 02:45
Lejuplādēt
Darba likuma 109.pants aizliedz darba devējam atlaist cilvēku ar invaliditāti, izņemot rupju pārkāpumu gadījumā vai, ja darbiniekam trūkst profesionālo spēju. Jau pirms Covid-19 krīzes Invalīdu lietu nacionālā padome lēma, ka šī likuma norma ir jāatceļ. Tā demotivē darbadevēju pieņemt darbā cilvēkus ar īpašām vajadzībām, jo viņi var kļūt par tādiem kā "mūžīgajiem darbiniekiem". Tomēr, lai cilvēki ar invaliditāti darba vidē būtu aizsargāti jālemj par citu normu piemērošanu.

Lai darba attiecībās aizsargātu personas ar invaliditāti, Labklājības ministrijai Saeimas komisijai bija jāiesniedz priekšlikumi. Principā vienīgais priekšlikums bija - darbadevējiem obligāti jānosaka nepilnais darbalaiks, ja persona ar invaliditāti tā vēlas. 

"Persona ar invaliditāti ne vienmēr varēs veikt pilna normālā darbalaika darbu, respektīvi, astoņas stundas dienā četrdesmit stundas nedēļā, tādēļ, ja persona ar invaliditāti tiek nodarbināta un lūdz nepilno darbalaiku, darbadevējam tāds ir jānodrošina. Vienlaikus mēs vēlamies uzsvērt to, ka aizsardzība, kas šobrīd jau ir paredzēta Darba likumā, joprojām tiek saglabāta," sacīja LM pārstāve Ineta Vjakse.

Vēl ministrija minēja vairākus virzienus, kuros izvērtēšana un darbs pie priekšlikumiem turpināsies, piemēram, kvotu sistēma, personu ar invaliditāti apmācības un sociālā uzņēmējdarbība.

Komisijas deputāti bija neapmierināti ar ministrijas ziņojumu, jo, viņuprāt, izdarīts bija nepietiekami. Turklāt, ja saīsināto darba laiku nāktos finansēt darbadevējam, tas situāciju tikai pasliktinātu.

Par labiem esam tika atzīti personu ar invaliditāti sadarbības organizācijas "Sustento" priekšlikumi.

"Darbiniekam ar invaliditāti darbs jāuzsaka trīs mēnešus pirms darba attiecību izbeigšanas. Tas dotu cilvēkam ilgāku laiku atrast jaunu darbavietu, jo cilvēkam ar invaliditāti ir grūti atrast jaunu darbu. Šajā laikā viņam būtu tiesības jau reģistrēties Nodarbinātības valsts aģentūrā un saņemt jau pakalpojumus, paralēli saglabājot vidējo algu, kas dotu cilvēkam lielāku drošību. Protams, mēs nerunājam par tiem gadījumiem, kas jau šobrīd likumdošanā ir minēti, tas ir - darba pārkāpumi, alkohola lietošana darbavietās un tamlīdzīgi, kad jau tagad cilvēkam var uzteikt nekavējoties darbu," uzsvēra "Sustento" pārstāve Iveta Neimane.

Otrs "Sustento" ierosinājums ir piešķirt personai ar invaliditāti no valsts vai fondu naudas apmaksātu prasmju uzlabošanas mentoru, kā arī piešķirt valsts apmaksātu rehabilitācijas atvaļinājumu.

Komisijas deputāti uzteica biedrības "Sustento" ieguldīto darbu un nolēma, ka biedrības priekšlikumi būtu jāizvērtē atbildīgajām ministrijām, jāizrēķina, cik tas varētu izmaksāt, tad nākamajā sēdē, kas varētu būt jūlija beigās, to varētu virzīt kā Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšlikumu.

"Labklājības ministrija bija noslinkojusi, atnāca nesagatavojusies uz sēdi, nekādus priekšlikumus nebija iesniegusi. "Sustento" gan paveica faktiski Labklājības ministrijas darbu, iesniedza ļoti labus priekšlikumus, kurus mēs tālāk virzīsim," atklāja Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētājs Andris Skride ("Attīstībai/Par!").

Viņš sacīja, ka nevar no Darba likuma izņemt pantu, neko neliekot vietā. “Strādāsim, lai darba devējs būtu ieinteresēts pieņemt darbā cilvēkus ar invaliditāti," uzsvēra Skride.

Latvijas Darba devēju konfederācijas sociālo lietu eksperts Pēteris Leiškalns Latvijas Radio sacīja: "Svarīgi, lai uzņēmējiem piespiedu kārtā nav jāmaksā, bezjēdzīgi uzturot ekonomiskajai situācijai neatbilstīgas darbavietas."

Otrdien arī kļuva zināms, ka organizāciju "Sustento" turpinās vadīs tās līdzšinējā valdes priekšsēdētāja Gunta Anča. Viņas vietniece būs organizācijas "Rīgas pilsētas Rūpju bērns" pārstāve Kristīne Veispale.

Aģentūra LETA vēsta, ka valdē ievēlēti arī Latvijas Nieru slimnieku asociācijas pārstāve Jolanta Kaša, Latvijas Multiplās sklerozes asociācijas pārstāve Ineta Osipoviča, Alūksnes invalīdu biedrības pārstāvis Edvīns Fricis Svars, Latvijas Neredzīgo biedrības pārstāve Svetlana Sproģe, kā arī Ilūkstes un Daugavpils novada invalīdu biedrības "Ildra" pārstāve Ligita Liepiņa. Valdē turpinās darboties arī līdzšinējā organizācijas politikas koordinatore Iveta Neimane.


KONTEKSTS:

Darba devēji iepriekš ir norādījuši, ka mēdz nepieņemt darbā cilvēkus ar invaliditāti, jo viņus uztrauc liegums šādus darbiniekus atbrīvot no darba. 

Ministru kabinets 26. maijā atbalstīja izmaiņas, kas ietekmēs cilvēkus ar invaliditāti, izslēdzot no likuma aizliegumu atsevišķās situācijās atlaist darbinieku ar invaliditāti. Darba likuma grozījumi tālākai izskatīšanai nodoti Saeimai. Tai tagad būs jālemj – vai Darba likums tiks grozīts vai ne.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti