Stradiņos unikālā operācijā izglābj dzīvību pacientam ar muguras smadzeņu veidojumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pagājušās nedēļas nogalē Stradiņa slimnīcā tika veikta komplicēta 8,5 stundu ilga operācija 1993. gadā dzimušam pacientam ar muguras smadzeņu kakla daļas augšējā līmeņa veidojumu, informēja slimnīcā.

Kā skaidroja operējošais ārsts, Neiroķirurģijas klīnikas vadītājs Egils Valeinis, veidojums atradās muguras smadzeņu iekšpusē pret pirmo kakla skriemeli un saspieda muguras smadzenes visā kakla daļā, tā rezultātā pacientam progresējoši attīstījās nespēks kreisās puses locekļos. “Ja operācija netiktu veikta, pacientam iestātos pilna paralīze un viņš neizdzīvotu,” norādīja Valeinis.

Šī bija pirmā šāda veida un lokalizācijas operācija Latvijā. Mediķi īpaši gatavojās operācijas veikšanai. Viņi analizēja līdzīgas pasaulē veiktās operācijas, konsultējās ar kolēģi ASV universitātes slimnīcā, kā arī pārliecinājās, ka ir pieejama visa nepieciešamā tehnika, lai operāciju Latvijā varētu veikt atbilstoši pasaules standartiem.

Operācijai bija liels iespējamo komplikāciju risks, ieskaitot smadzeņu stumbra un muguras smadzeņu bojājumu ar dzīvības funkciju un ekstremitāšu kustību apdraudējumu. Tika apdomāti arī citi ārstēšanas veidi, tomēr tie nebija piemēroti pacienta sekmīgai ārstēšanai.

Pirms operācijas pacients un viņa diagnostiskie attēli tika apspriesti Neiroķirurģijas klīnikas ārstu konsilijā, izmeklējumus konsultēja Diagnostiskās radioloģijas klīnikas vadītājs Kārlis Kupčs. Pacienta neiroloģisko funkciju intraoperatīvai monitorēšanai tika pieaicināts Basels Vehbe no Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas, kurš pārzina šo metodi. Operācijā piedalījās neiroķirurģijas rezidente Jūlija Dolgopolova, kā arī divas anesteziologu brigādes Vadima Titoviča vadībā un divas operāciju māsas.

Pēc operācijas pacients divas dienas ārstējās Intensīvās terapijas un reanimācijas nodaļā un pašlaik jau ir atgriezies Neiroķirurģijas klīnikā. Sekmīgu operācijas rezultātu apliecina pēcoperācijas magnētiskās rezonanses izmeklējums. Pacienta veselības stāvoklis ir stabils, viņš veseļojas un ir sācis agrīno rehabilitāciju kvalificētu speciālistu vadībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti