Sporta pedagoģijas akadēmiju pievienos Stradiņa universitātei

Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmiju (LSPA) reorganizēs, to integrējot Rīgas Stradiņa universitātē (RSU). To paredz otrdien, 13. decembrī, valdībā apstiprinātais rīkojuma projekts.

Paredzēts, ka LSPA tiks reorganizēta no 2026. gada 1. janvāra, kad tā turpinās pastāvēt kā RSU struktūrvienība.

Pēc reorganizācijas LSPA joprojām būs ar savu akadēmisku un zinātnisku autonomiju un saglabās savu nosaukumu un simboliku, lai attīstītu pētniecības izcilību veselības un sporta zinātņu nozarē, līdz ar to arī valsts sporta politikas jomu. Savukārt RSU resursi nodrošinās augstāku kvalitāti izglītības studijām un pētniecībai, augstskolas varēs kopīgi izmantot, studentu pakalpojumus, informācijas tehnoloģiju (IT) sistēmas, projektu vadības, juridiskos un citus resursus. 

Augstākās izglītības padome sēdē 27. oktobrī konceptuāli atbalstīja ieceri LSPA pievienot RSU. 

RSU pēc LSPA reorganizācijas pārņems septiņas studiju programmas. 

Tostarp četras pašreiz LSPA īstenojamās studiju programmas: akreditētajā studiju virzienā "Veselības aprūpe": profesionālā bakalaura studiju programmu "Fizioterapija" un profesionālā maģistra studiju programmu "Veselības aprūpes speciālists sportā", akreditētajā studiju virzienā "Izglītība, pedagoģija un sports": profesionālo bakalaura studiju programmu "Sporta zinātne" un profesionālo maģistra studiju programmu "Sporta zinātne".

RSU pārņems arī LSPA licencētās trīs jaunas studiju programmas: pirmā līmeņa profesionālās augstākās izglītības studiju programmu "Sporta un izglītības darba speciālists", profesionālā bakalaura studiju programmu "Veselība, fiziskā aktivitāte un drošība" un kopīgo doktorantūras studiju programmu "Sporta zinātne".

Rīkojuma projekts paredz, ka reorganizācijas procesā tiks nodrošināta studiju procesa nepārtrauktība un visi LSPA studenti varēs turpināt studijas RSU, kas pēc veida, iegūstamās profesionālās kvalifikācijas un grāda atbilst pārtrauktajai studiju programmai, nodrošinot lielākas attīstības iespējas. Studējošajiem būs iespēja pabeigt studijas uz tādiem pašiem finansēšanas nosacījumiem, proti, sekmīgi par valsts budžeta līdzekļiem studējošajiem nodrošinot no valsts budžeta finansētu studiju vietu visu studiju laiku, ja studijas netiek pārtrauktas, un par maksu studējošajiem nodrošinot tādu pašu studiju maksas apjomu, kāds bija noteikts LSPA. 

Pēc LSPA reorganizācijas RSU pārņems darba tiesiskās attiecības ar LSPA akadēmisko un vispārējo personālu, nodrošinot vienlīdzīgus principus darba samaksas, darba slodzes un sociālo garantiju piešķiršanā. Darba tiesiskās attiecības tiek īstenotas atbilstoši Darba likumam. Projekta anotācijā teikts, ka akadēmiskajam personālam pavērsies plašākas pētniecības, mobilitātes un izaugsmes iespējas, kā arī pieeja RSU rīcībā esošajiem studiju un pētniecības resursiem.

Izstrādājot rīkojuma projektu, tika izvērtēta iespējamā integrācija arī citu zinātnes universitāšu ekosistēmās, bet, ņemot vērā LSPA un RSU sadarbības pieredzi un noslēgtos sadarbības līgumus, optimālākais risinājums ir LSPA reorganizācija, integrējot to RSU, teikts rīkojuma projekta anotācijā.

Jaunā struktūrvienība pārņems saistības, ko LSPA uzņēmusies darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" ietvaros un pārņems LSPA valdījumā esošos nekustamos īpašumus.

Augstākās izglītības reformu galvenais mērķis ir nodrošināt kvalitatīvu, starptautiski konkurētspējīgu un pētniecībā balstītu augstāko izglītību, ko piedāvā efektīvi pārvaldītas augstākās izglītības iestādes. LSPA, Banku augstskolas, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas un Liepājas Universitātes reorganizācija nepieciešama, lai saglabātu šo augstskolu darbības integritāti un studiju programmu īstenošanas turpināšanas ilgtspēju, piesaistot papildu resursus, skaidroja Izglītības un zinātnes ministrijā.  

Reorganizācijas atbalstam ir pieejams Atveseļošanas un noturības mehānisma finansējums, jaunā plānošanas perioda struktūrfondu finansējums, valsts budžeta finansējums vidējā termiņā ir pakārtots šo plašo un sistēmisko pārmaiņu ieviešanai augstākajā izglītībā un zinātnē. Pēc lēmumu pieņemšanas par konsolidāciju augstskolām jau 2023. gadā tiks piešķirts zinātnes bāzes finansējums atbilstoši sasniegtajiem rezultātiem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti