Dienas ziņas

Saeima apstiprina K. Kariņa valdību

Dienas ziņas

Surdo tulkojums. Dienas ziņas

Medniekam uzbrukusi ievainota meža cūka

Šogad reģistrēti jau pieci mežacūku uzbrukumi medniekiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Šogad reģistrēti jau pieci gadījumi, kuros medniekam uzbrukusi ievainota mežacūka. Valsts meža dienestā skaidro, ka, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, tas ir daudz vairāk, tomēr iemesli īsti nav skaidri. Kā vienu no biežajiem nelaimes gadījumu iemesliem medību speciālisti min mežacūku populācijas struktūras izmaiņas līdz ar Āfrikas cūku mēra (ĀCM) izplatību.

Kopš Latvijā izplatījies ĀCM, mežacūkas var medīt neierobežotā skaitā. Speciālistus gan šogad satrauc augstais negadījumu skaits, kuros ievainota mežacūka satikusies ar mednieku. Valsts meža dienesta (VMD) Medību daļas vadītājs Valters Lūsis pastāstīja, ka šogad dažādos Latvijas reģionos reģistrēti pieci gadījumi, kad ievainota mežacūka uzbrukusi medniekam.  

"Es teiktu, jā, tas ir daudz, salīdzinot ar iepriekšējiem periodiem. Pēc statistikas, iepriekš bija 2016. gadā viens gadījums, pirms tam 2015. gadā – divi gadījumi, bet tad arī nomedīja pāri par 40 000 mežacūku," stāstīja Lūsis.

Pēdējos gados tiekot nomedīts ap 25 000 mežacūku. Īsta izskaidrojuma, kāpēc palielinājušies ievainoto mežacūku uzbrukumi medniekiem, nav.

"Pāris gadījumos mēs esam fiksējuši, ka arī paši mednieki ir tā kā vainīgi ar organizēšanas jautājumu. Vai tas novērstu mežacūku uzbrukumu – nezinu, grūti spriest," sacīja Lūsis.

Mežzinātnes institūta "Silava" pētnieks Jānis Ozoliņš vērsa uzmanību uz to, ka nepieciešamība samazināt mežacūku populāciju mainījusi cūku vecumu un dzimumu, kas, viņaprāt, varētu būt viens no uzbrukumu iemesliem.

"Populācijā ir vairāk lielu, pieaugušu mežacūku. Ievainota mežacūka sevi aizstāvēs jebkurā situācijā. Tas ir viņas dabā, un to viņa dara gan pret savvaļas plēsējiem, gan pret cilvēku. Skaidrs, ka tur tā bīstamība rodas, ja mednieks nepietiekami sagatavots tuvojas ievainotai, pieaugušai mežacūkai. Neatkarīgi no tā, vai tas ir tēviņš vai mātīte, cūkas var uzbrukt, Protams, no kuiļa tie miesas bojājumi ir skarbāki," skaidroja Ozoliņš.

Mednieku kolektīva "Mašīnbūve" vadītājs Valdis Labanovskis ir mednieks ar 45 gadu stāžu. Kā pats smej, jaunībā arī viņam reiz esot nācies sacensties izveicībā ar mežakuili, bet šogad notikušos negadījumus viņš vairāk saista ar cilvēcisko faktoru. "Protams, katram var gadīties, ka [dzīvnieks] ir sašauts, un tad ir maksimāli jāievēro piesardzības pasākumi, bet... Kā parasti medniekiem gadās, azarts ņem virsroku," stāstīja Labanovskis. Viņš norādīja, ka mednieki nemēģina speciāli savainot dzīvnieku, tomēr kādos 10% līdz 15% gadījumos var būt, ka medniekam neizdodas ar šāvienu uzreiz nogalināt medījumu.

Mežacūka var gūt ievainojumu ne tikai medībās, bet arī, piemēram, riesta laikā vai ceļu satiksmes negadījumā. Tas nozīmē, ka uzmanīgiem jābūt arī meža pastaigu cienītājiem. Pēc aptuvenām aplēsēm, Latvijas mežos dzīvo ap 40 000 mežacūku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti