Šogad «Mozaīka» vērsusies policijā par astoņiem naida runas gadījumiem

Šajā gadā LGBT un viņu draugu apvienība "Mozaīka" astoņos gadījumos vērsusies Valsts policijā par naida runu pret LGBT kopienu.

Septiņos no gadījumiem ierosināts kriminālprocess. Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes Prevencijas vadības nodaļas priekšnieks Andis Rinkevics aicina cilvēkus ziņot par naida runu, jo tikai tā var savlaicīgi novērst tās pāraugšanu fiziskā vardarbībā.

Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes Prevencijas vadības nodaļas priekšnieks Andis Rinkevics
00:00 / 00:34
Lejuplādēt

"Jo ātrāk mēs apstādinām cilvēku, jo ātrāk mēs uzsitam pa pirkstiem, jo mazāk mēs ļaujam progresēt kaut kādā bīstamākā sfērā.

Šis ir īstenībā tas, kas mūs satrauc. Ja mums nav instrumentu, ar ko apstādināt, disciplinēt šo cilvēku vai pat netikt līdz viņam un neuzzināt, kas viņš tāds ir, tad patiesībā mēs kā drošības sistēma viņam pasakām, ka tas, ko tu raksti, tas, ko tu dari, ir okei. Un tas īstenībā ir ārkārtīgi bīstami, jo vienā brīdī naida runa, kas ir bez aicinājuma, kas ir varbūt šur tur, pat varētu diskutēt, cik tas ir daudzu viedoklis, cik tā ir naida runa, – viņa progresēs un pārraugs, tā ir potenciāla iespēja aizaugt līdz vardarbībai," klāstīja Rinkevics.

Latvija Eiropas Savienībā joprojām ir viena no pēdējām valstīm LGBT tiesību ziņā. "Mozaīka" gan norādīja, ka 30 gadu laikā šajā jautājumā noticis būtisks progress. Visvairāk situācijas uzlabojumi novērojami tieši naida runas monitoringā un ierobežošanā. Kopumā pēdējā gada laikā saņemti 300 ziņojumu par naida runas gadījumiem internetā. Visbiežāk izplatītā naida runa ir bijusi rupjības un stereotipizācija, kā arī aicinājums ierobežot tiesības. Komentāri, kas saturēja rupjas naida runas pazīmes, piemēram, aicinājumus uz vardarbību vai pat atsevišķos gadījumos – aicinājumi likvidēt, nogalināt vai iznīcināt –, tika ziņoti Valsts policijai. 73% gadījumos 24 stundu laikā saturs ticis izņemts no sociālajiem medijiem. 10% gadījumu reakcijas no sociālo mediju uzņēmumiem nav bijis nekādas.

"Mozaīkas" redzeslokā nonākuši deviņi vardarbīgi uzbrukumi pret LGBT cilvēkiem pēdējā gada laikā, no kuriem divi pēdējo nedēļu laikā. Diemžēl neviens no cietušajiem nav vērsies policijā. 

Organizācijas valdes loceklis Kaspars Zālītis norādīja, ka, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, naida runas saturs un izplatība sociālajos tīklos nav būtiski mainījusies, bet vērojams būtisks uzlabojums Valsts policijas reakcijā – par visiem "Mozaīkas" iesniegtajiem ziņojumiem policijā sākti kriminālprocesi, kas norāda uz kopējo naida runas izmeklēšanas prakses uzlabošanos.

"Vienlaikus jāuzsver, ka nepieciešams turpināt policijas darbinieku izglītošanu naida runas un Krimināllikuma 150. panta jomā un apsvērt iespēju veidot specializētu Valsts policijas nodaļu naida runas un naida noziegumu izmeklēšanai," norādīja Zālītis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti