Šoferi sūdzas par saīsinātu termiņu sodu nomaksai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 2 mēnešiem.

Jau nedaudz vairāk kā mēnesi administratīvo pārkāpumu kodeksu nomainījis administratīvās atbildības likums. Viens no galvenajiem jaunumiem – tas mainījis kārtību, kādā iedzīvotāji saņem un nomaksā sodus par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem. Policija skaidro – gan iedzīvotājiem, gan kārtībsargiem pie jaunās sistēmas jāpierod. Tikmēr tiesu izpildītāji mierina – neviens jau nākamajā dienā pēc soda nomaksas termiņa beigām pie iedzīvotāju durvīm nestāvēs.

Šoferi sūdzas par saīsinātu termiņu sodu nomaksai
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

No pirmā jūlija Latvijā vēl Padomju laikos izstrādāto un daudzkārt laboto administratīvo pārkāpumu kodeksu ir nomainījis jauns – administratīvās atbildības likums. Tas paredz virkni izmaiņu tajā, kā iedzīvotāji saņem sodus par pārkāpumiem un tos nomaksā. Viens no galvenajiem jauninājumiem – sodus vairs nevarēs nomaksāt gada laikā. Tagad tas jāizdara 30 dienu laikā. Patiesībā tas ir loģiski, jo sodu nomaksa par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem līdz šim bijusi vienīgā joma, kurā kādu iemeslu dēļ bijusi šāda kārtība.

"Ja agrāk bija uzlikts liegums transporta līdzeklim, kurš nav samaksājis sodu 30 dienu laikā, iziet tehnisko apskati, tad šobrīd, ja jūs 30 dienu laikā neesat apmaksājuši sodu, tad jūsu lieta tiks nosūtīta tiesu izpildītājiem," skaidro Valsts policijas Satiksmes uzraudzības biroja priekšnieka vietnieks Andris Locs.

Tomēr paejot 30 dienu termiņam, tiesu izpildītāji uzreiz nesteigsies pie pārkāpēja, lai naudu atgūtu.

"Tiesu izpildītājs, saņemot šādu lēmumu, iereģistrē lietu kā jebkuru citu un nosūta parādniekam dokumentu, kas saucas "paziņojums par pienākumu izpildīt nolēmumu" 10 dienu laikā ir jāsamaksā parāds un izpildes izdevumi. Ja parādnieks paspēj samaksāt šo noteikto 10 dienu laikā, tad viņš samaksā samazinātus izpildes izdevumus. Ja viņš nokavē arī šo 10 dienu termiņu, tad viņam jāsamaksā parāds un pilni sprieduma izpildes izdevumi," zvērināta tiesu izpildītāja Inta Kešāne iepazīstina ar procedūru, kuru piemēro, ja pārkāpējs 30 dienu laikā sodu nesamaksā un kļūst par parādnieku.

Valsts policijas satiksmes uzraudzības biroja priekšnieka vietnieks Andris Locs gan norāda – ja pārkāpējam ir grūtības sodu nomaksāt, tas var lūgt soda nomaksu pārcelt par vienu mēnesi vai lūgt sodu maksāt pa daļām līdz pat pusgada garumā. Vēl citas svarīgās izmaiņas ir saistītas ar sodīšanas kārtību. Piemēram, šobrīd par braukšanu reibumā vairs nevar piemērot arestu, toties krietni palielināti naudas sodi, kā arī tiesību atņemšanas termiņi. Tāpat vairs nesoda tikai par lielāko pārkāpumu. Tagad, ja cilvēks, piemēram, brauc reibumā, bez obligātās civiltiesiskās apdrošināšanas un vēl pārsniedz ātrumu, tad tiks noformēti trīs atsevišķi sodi par katru pārkāpumu. Locs gan norāda – iedzīvotāji pie jaunās kārtības vēl nav pieraduši un pauž neapmierinātību.

"Protams, ka cilvēku reakcija šobrīd, neteiksim, ka ir pozitīva. Varbūt tā skaidrojošā darba, kāpēc tā notiek, ir par maz, bet izstrādātais likums tādā veidā pieņemts, policijai tas ir jāpiemēro. Sistēma iestrādāsies, jaunais likums aizies savu ceļu, un kādā brīdī mēs aizmirsīsim, ka kādreiz bija citādāk. Bet šobrīd posms ir tāds, ka gan policijai vajag pielāgoties, gan sabiedrībai.

Faktiski, ja netiek pārkāpti ceļu satiksmes noteikumi, tad viss, par ko mēs šobrīd runājam, tam nav nekādas nozīmes, jo tas faktiski cilvēku neskar," saka Locs.

Jaunajā kārtībā arī mopēdi tiek skatīti kā līdzvērtīgi satiksmes dalībnieki, tātad sodi tādi paši kā automašīnām un motocikliem. Savukārt par soda piedziņu, zvērināta tiesu izpildītāja Inta Kešāne stāsta – ja pārkāpējs sodu tomēr nevēlas maksāt, parādu piedzinēji naudu var piedzīt no cilvēka darba algas vai bankas konta, kā arī to piedzenot mantas vai nekustamā īpašuma veidā. Tomēr šobrīd nedz Kešānei, nedz viņas apvaicātajiem kolēģiem nav bijusi neviena ar jauno kārtību saistītā lieta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti