Sociālās aprūpes centros veido veselības punktus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Sociālās aprūpes centri ir Labklājības ministrijas pārziņā. Taču šajās sociālās aprūpes iestādēs jeb, vienkāršāk sakot - pansionātos,  lielākoties mīt cilvēki ar ļoti smagām veselības diagnozēm. Un tieši kvalitatīvas veselības aprūpes sniegšana sociālās aprūpes iestādēs ir viena no galvenajām to  problēmām. Tagad ledus ir iekustējies un sākts veidot veselības aprūpes punktus šajās iestādēs. Tāds tagad tapis arī sociālās aprūpes centra „Vidzeme” filiālē „Rūja”. Bet vai ar to ir atrisinātas visas sociālās aprūpes iestādes problēmas veselības jomā?

 

„Rūjas” pansionāta veselības aprūpes vadītājs Inārs Zirnis iepazīstina ar  te ierīkoto veselības punktu – tās ir funkcionālās gultas, aparatūra un blakus arī medmāsu istaba. Viņš norāda – izārstēt te nevar, bet aprūpēt gan. Te apārstē hroniskas slimības, kuru saasinājumus ārstē slimnīcā.

Sociālās aprūpes centra „Vidzeme” Rūjas filiāles vadītāja Ligita Kāsena uzskata, ka šis ir būtisks solis uz kvalitatīvu veselības aprūpi. Līdz šim bija tā, ka nereti ilgstoši sirgstošais klients, ja vien nebija vajadzīga stacionāra palīdzība,  bija vienā istabiņā ar citiem. Bet klienti te ir ar smagām garīgām diagnozēm, kurām pieplusējas citas slimības, tāpēc arī nonākot slimnīcās, viņiem nepieciešama tomēr specifiska aprūpe.  

„Te ir cilvēki ar runas traucējumiem, kam citus grūti saprast, bet te viņiem ir mājas – tātad te radīta vide, lai varētu sirsnīgāk nodrošināt aprūpi,” saka Kāsena.

To, ka līdz  šim uz vietas sociālās aprūpes iestādēs  klientu veselībai  nebija iespēju veltīt pietiekošu uzmanību, apstiprina arī sociālās aprūpes centra „Vidzeme’ direktors Modris Karselis, un iemesls ir nespēja rast vienotu valodu starp Labklājības un Veselības ministrijām. Pirms gada situāciju ar  klientu veselību aprūpi  šajās iestādēs aktualizēja vairāki satraucoši gadījumi, arī Rūjas pansionātā. Kā stāsta Labklājības ministrijas speciāliste Egita Doroškina, tad tas bija mudinājums mainīt esošo situāciju:

„Labklājības ministrija jau pirms gada iniciējusi pasākumus, lai klientu veselības stāvokli kompensētu; uzsāka darbu piem jaunas sistēmas izveides, ieguva papildus finansējumu arī veselības punktu izveidei.”

Aprunājoties ar „Rūjas” darbiniekiem, jāsecina, ka problēmu vēl ir daudz, piemēram, zobārstniecības pakalpojumi ir dārgi, bet atsevišķi līdzekļi tam nav paredzēti - šo pakalpojumu nākas segt no pansionāta budžeta. Vēl viena problēma ir aprūpētāji - uz 50 cilvēkiem, kas ir ar dažādām garīgās saslimšanas diagnozēm un citām veselības problēmām, naktī ir tikai viens aprūpētājs. Modris Karselis šajā ziņā akcentē vēl vienu problēmu:

„Ir nepieciešams aprūpētāju izglītības līmenis. Mums ir ar deviņu klašu izglītību, vecāka gadagājuma cilvēki. Gribētos, lai aprūpētāji būtu vismaz ar māsas palīga izglītība. Bet, lai samaksātu algu, vajadzīgs atbilstošs finansējums, tā nav…”

Labklājības ministrijas speciālisti gan sola, ka veselības aprūpes punktu izveide ir sākums, lai risinātu problēmas, kas saistītas ar veselības aprūpi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti