Dienas ziņas

Koalīcijas sarunas turpinās piecas partijas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dzīvošanas izmaksas pansionātos turpina kāpt

Dzīvošanas izmaksas pansionātos turpina kāpt

800 līdz 1000 eiro – tāda ir vidējā summa, cik senioram vai personai ar invaliditāti nākas maksāt mēnesī par dzīvošanu sociālās aprūpes centros jeb tā dēvētajos pansionātos. Tomēr jārēķinās, ka cenas kāps arī šim pakalpojumam, un, pat ja izdodas atrast naudu, tas uzreiz negarantē vietu pansionātā – var nākties gaidīt garās rindās.

Mārcienas sociālās aprūpes centra kliente Vera nokļuva pansionātā tāpēc, ka viņas meitai slimības dēļ bija nepieciešama smaga operācija. Šāds stāsts, kad savās mājās palikt vairs nav iespējams, jo nav, kurš aprūpē, ir daudziem senioriem, kuri nonāk aprūpes centros.

Arī Maijas stāsts ir līdzīgs – sievietei nav laba veselība, saslimusi arī otrā pusīte: "Mēs dzīvojām laukos, un mēs vairs vienkārši paši sevi aprūpēt nevarējām."

Savukārt Cēsu pansionāta kliente Rita šeit ar pārtraukumiem dzīvo jau vismaz 13 gadus. 

Par dzīvošanu jāmaksā aptuveni 800 līdz 1000 eiro mēnesī. 

Vairumā gadījumu 85% no pensionāra pensijas aiziet pansionātam par dzīvošanu, trūkstošo summu sedz pašvaldība vai klienta tuvinieki.

Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle sacīja, ka naudas līdzekļu dēļ cilvēki maksimāli ilgi cenšas dzīvot mājās: "Pansionātu cenas ar katru gadu turpina pieaugt, nākošajā gadā pieaugs par 200 eiro, cena paaugstinās."

Sociālās aprūpes centra "Mārciena" vadītāja Dace Zeile uzsvēra, ka cenas atšķiras pēc aprūpes līmeņa un no tā, no kura novada nāk seniors. "Vidēji ņemot, tās ir no 800 līdz 900 eiro mēnesī," sacīja Zeile.

Cēsu novada Sociālā dienesta direktors Ainārs Judeiks skaidroja, ka uz pašvaldības pleciem saistībā ar pansionātiem gulst diezgan lielas izmaksas:

"Šogad mēs budžetā esam plānojuši 850 000 eiro, domāju, ka nākamgad būs miljons."

Ja arī ir iespēja samaksāt, tad priekšā nākamā problēma – kā tikt aprūpes centrā. Pašlaik daudzi pansionāti Vidzemē ir gandrīz pilni.

Mārcienas sociālās aprūpes centrā pašlaik brīvas ir divas vietas, pastāstīja Zeile. Tikmēr Cēsu pilsētas pansionātā kopumā ir 130 vietu, no kurām aizņemtas ir 129 vietas. "Vēl ir 11 cilvēki rindā," norādīja Judeiks.

Cik daudz senioru valstī gaida uz iespēju nokļūt sociālās aprūpes centros, pateikt nevar neviens. Pašvaldībām apkopojuma par visu Latviju nav, bet valsts finansētajos pansionātos vietas vēl pietiekot. Tomēr, lai rindas mazinātu, Labklājības ministrija (LM) rosina pašvaldības izmantot Eiropas Savienības līdzekļus.

LM Sociālo pakalpojumu un invaliditātes politikas departamenta pārstāve Egita Dorožkina skaidroja: "Mums ir pieejami Atveseļošanas mehānisma līdzekļi, kuriem tiek veidoti ģimeniskajai videi pietuvināti pakalpojumi senioriem. Tie ir pakalpojumi, kas domāti pensijas vecuma personām, kurām faktiski būtu iespēja dzīvot mājās."

Pansionātiem pienākums ir klientam nodrošināt mājīgu vidi, ēdināšanu četras reizes dienā, medicīniskos pakalpojumus, higiēnas preces. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti