Latgalē pansionātos pieaug gan cenas, gan rindas

Cenu un minimālās algas pieaugums skāris arī pansionātus. No šā gada gandrīz visos pansionātos Latgalē ir paaugstināta uzturēšanās maksa. Arvien vairāk veco ļaužu tuvinieku nevar samaksāt par pansionāta pakalpojumiem, un tas jādara pašvaldībām. Tajā pašā laikā rindas uz dzīvi pansionātos pieaug, un pašvaldības meklē iespējas, kur izvietot savus gados vecos iedzīvotājus.

Pansionāti Latgalē
00:00 / 04:35
Lejuplādēt

Ludzas novadā ir trīs pansionāti – Ludzā, Malnavā un Zilupē. Gulošajiem pacientiem ir pieejamas tā sauktās sociālās gultas Ludzas slimnīcā un bijušās Kārsavas slimnīcas ēkā.

Cenas pansionātos Latgalē ir pieaugušas – Ludzā un Rēzeknē par 100 eiro, bet par 400 eiro Rēzeknes novadā, kur mēneša maksa pansionātā ir jau 1400 eiro.

Jau tagad ir skaidrs, ka pieaugs arī pašvaldības maksājuma apjoms, jo ne katrs varēs apmaksāt tik lielu rēķinu par tuvinieka uzturēšanos pansionātā.

Pansionātos arvien biežāk cilvēki no pilsētām

Pēc vakariņām Garbaros esošā Ludzas pansionāta iemītnieki dodas uz istabiņām, daži lasa, daži atpūšas. Katram ir savs stāsts. Visbiežāk te nonāk vientuļi cilvēki, kuriem vairs nav ne spēka, ne veselības par sevi parūpēties. Daudziem patīk dzīve pansionātā, kurā nav nemaz tik viegli nokļūt.

"Mani no slimnīcas taisni atveda uz šo pansionātu. Esmu no Rēzeknes novada.

Mēs te zīmējam un līmējam, ko tik mēs te nedarām! Jautri, bet jau līdz Jaunajam gadam mums pat tās jautrības bija par daudz," stāsta 92 gadus vecā Stefānija, kura pēc paralīzes, dzīvojot pansionātā, ir atkopusies tiktāl, ka pati var staigāt.

Par 82 gadus vecās Jevdokijas uzturēšanos pansionātā maksāt nav kam – vienīgais dēls gājis bojā, palikuši mazbērni, bet tiem pašiem neklājas viegli. Tāpēc par pansionātu viņa maksā 80% no savas pensijas, bet pārējo apmaksā pašvaldība. Rindā uz dzīvi pansionātā viņa ir gaidījusi divus gadus.

Ludzas Sociālās aprūpes centra vadītāja Regīna Borisova pastāstīja, ka pēdējā laikā pansionātā arvien biežāk nonāk cilvēki no pilsētām un arvien retāk – no viensētām. Situācijas, protams, ir dažādas, ir arī guloši klienti. Tiem nepieciešama īpaša aprūpe, kādu radinieki mājās nevar nodrošināt kaut vai tāpēc, ka atrast kvalificētu aprūpētāju pilsētā praktiski nav iespējams.

Ludzas novadā sociālās aprūpes centrs "Ludza" pakalpojumus īsteno divās vietās – Garbaros un Istalsnā. Šobrīd Garbaros ir 37 klienti un Istalsnā – 49. Garbaros ir 4 guloši klienti un Istalsnā – 9.

"Daudz ir cilvēku, kas pārvietojas ratiņkrēslā. Pērn mums maksa abās pakalpojuma sniegšanas vietās atšķīrās, bet šogad tā ir izlīdzināta, un tie ir 1095 eiro mēnesī, bet sava novada iedzīvotājiem ir atlaide un maksa ir 650 eiro mēnesī," informēja Borisova.

Lielu daļu maksā pašvaldība, brīvu vietu nav

Pansionātā Ludzā par 26 klientiem maksā radinieki vai citas pašvaldības un par 60 cilvēkiem lielākoties maksā pašvaldība. Rindā uz dzīvi sociālās aprūpes centrā gaida 11 cilvēki, arī citos novada pansionātos brīvu vietu nav.

Tāpat nav brīvu vietu Rēzeknes veco ļaužu pansionātā. Pilsētas Sociālā dienesta vadītājs Gunārs Arbidāns atklāja, ka vienīgajā Rēzeknē esošajā pansionātā ir 213 klienti un rindā gaida vēl 24 rēzeknieši. Iestādē uzņem tikai pilsētā deklarētos iedzīvotājus. 50 klienti par uzturēšanās pakalpojumiem maksā pilnībā, bet 18 – daļēji, pārējiem uzturēšanos kompensē pašvaldība. No šī gada mēneša maksa ir 895 eiro, kas ir par 100 eiro vairāk nekā pērn.

"Jāatzīmē, ka aizvien vairāk ir tādu senioru, kas pansionātā nonāk smagā stāvoklī, ir nespēcīgi, guloši. Viņiem ir nepieciešama ne tikai sociālā, bet arī medicīniskā aprūpe.

Ja runājam par risinājumiem, tad jāatzīmē, ka līdz šim nebija pieejams nekāds struktūrfondu finansējums pašvaldībām, kas būtu paredzēts tieši veco ļaužu mītņu, pansionātu ēku sakārtošanai. Tas tika darīts tikai par pašvaldības līdzekļiem un iespējām. Otrkārt, vajadzētu padomāt par veselības iestāžu, kas nav pārpildītas, tā saucamo sociālo gultu izveidošanai, jo daudzas iestādes tika būvētas un attīstītas par Eiropas Savienības līdzekļiem. Tāds piemērs ir Ludzas slimnīca," stāstīja Arbidāns.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti