Sadaļas Sadaļas

Skolotāji netic, ka politiķi pildīs solījumu par algu palielinājumu

Skolotāju arodbiedrība varētu dot politiķiem laiku līdz martam, lai atrastu trūkstošos deviņus miljonus eiro pedagogu darba samaksas tālākai celšanai no nākamā gada septembra. Protestu draudi gan atcelti netiek: ja naudu neatradīs, pavasarī protesti būšot neizbēgami. Bet pašu skolotāju vidū jaušama neticība, ka politiķi savus solījumus šoreiz turēs, un arvien augošs rūgtums par nenovērtēto pedagoga darbu.

Skolotāji netic, ka politiķi pildīs solījumu par algu palielinājumuMāra Rozenberga

Pērn janvārī pieņemtais valdības rīkojums par pedagogu darba samaksas pieaugumu paredz, ka no nākamā gada zemākajai mēneša darba algas likmei jābūt 750 eiro pašreizējo 710 eiro vietā. Tam vajadzīgie 23 miljoni eiro nākamā gada valsts budžeta projektā ir iezīmēti. Taču no septembra likme būtu jāceļ atkal – līdz 790 eiro, kam vajadzētu vēl 9,2 miljonus. Un tam naudas pagaidām nav. Nozares arodbiedrība iepriekš brīdināja – ja tā, tad būs protesti.

„Padome šonedēļ lems. Nevaru izslēgt, ka kolēģi padomes sēdē teiks: „Nē, ir jāceļas kājās!” Taču, pēc manas izpratnes, šis kompromisa solis ir,” sacīja Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) vadītāja Inga Vanaga.

Viņas minētais kompromisa solis ir finanšu un izglītības ministru, kā arī Saeimas atbildīgo politiķu mutiski paustā apņemšanās no algu paaugstināšanas grafika neatkāpties un pie sarunas par finansējumu atgriezties martā. Tāpēc viņa rosina protesta akcijas neatcelt, bet iesaldēt līdz pavasarim.

„Un, ja redzam, ka martā neizpilda mutiski pausto apņēmību un normatīvos aktus, tad ir protesta akcijas. Es domāju, ka viņi ļoti labi zina: ja nebūs vienošanās, LIZDA biedri protestēs. Jā, tas ir zināms pātagas princips, bet citādāk mēs viens otru nedzirdam,” norādīja Vanaga.

Pārdesmit skolotāju otrdien pulcējās kongresā, ko rīkoja Nacionālā skolotāju savienība. Tā gan nav LIZDA biedrs, bet Latvijas Radio izmantoja iespēju uzklausīt tajā satiktos pedagogus par atliktajiem protestiem un politiķiem doto iespēju turpināt naudas meklējumus.

„Es domāju, ka mēs ļoti daudz viņiem dodam iespēju. Un man liekas, ka vairs nevajadzētu dot. Būsim godīgi – par mums smejas! Mēs jūtamies nenovērtēti. Un, ja dosim vēl vienu iespēju, tad mums tā visu laiku būs jādod,” sacīja Ogres sākumskolas pedagoģe Karīna Burija.

„No vienas puses, es kā matemātiķe saprotu – naudiņas ir tik, cik ir. Lai mums pieliktu, kādam ir jāatņem. Bet man liekas, ka tur vairāk ir tāds gribas trūkums,” sprieda Ilze Ērstiķe, kura Staļģenes vidusskolā ir arī arodbiedrības vadītāja.

„Man, tāpat kā pārējiem, ticības nav nekādas. Jo visu laiku jau tiek solīts. (..) Sāpīgākais varbūt ir tas, ka pašiem ministriem atrodas naudiņas, ko pielikt, bet skolotājiem vienmēr – trūkst, trūkst, trūkst,” viņa uzsvēra.

Taču par to, vai un kā protestēt, pedagogu domas dalās. Vieni gatavi iet ielās, citi nogaida, vēl citiem jau ir vienalga, stāstīja Ingūna Hitrova no Rīgas Zolitūdes ģimnāzijas:

„Cik ir runāts, pagaidām man liekas, ka lielākā daļa skolotāju vienkārši gaida – kas tad būs? Bet tā gaidīšana jau bija arī agrāk… (..) Aizbraucot arī uz citām Latvijas pilsētām un, piemēram, vadot kursus, ir skolotāji, kuri saka – jā, viss mums sanāks! Un otri saka – nē, nekas nesanāks… Pa vidu pārāk daudzi nav.”

Vairums Latvijas Radio uzrunāto skolotāju uzskata, ka piketi un „iešana ielās” nestrādās – darbs skolā tāpat turpinās, bet pret protestētājiem pat mēdzot būt represijas. Daži ir pārliecināti – vienīgais, kas atlicis, būtu uz laiku slēgt skolas pavisam.

KONTEKSTS:

LIZDA nav apmierināta nākamā gada budžetu, kuros nav paredzēta pedagogu darba algas zemākās likmes paaugstināšana no 2020. gada septembra, kā arī bāzes finansējuma palielināšana zinātnei un augstākajai izglītībai.

LIZDA atgādina, ka pedagogu darba algas paaugstināšanas grafiks paredz, ka no 2020. gada 1. janvāra pedagogu mēneša zemākā darba algas likmei jāpieaug no 710 līdz 750 eiro, bet 2020. gada septembrī paredzēts pieaugums no 750 līdz 790 eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt