Panorāma

Notiesā par kaķēna izmešanu no braucoša auto

Panorāma

Bērziņš pirmo reizi ticies ar Putinu

Nosaluši jau 63 cilvēki

Sals šoziem prasījis jau 63 dzīvības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Sals šoziem prasījis jau 63 dzīvības, un bojāgājušie nav tikai dzērāji vai bezpajumtnieki - savās mājās līdz nāvei nosalst vientuļnieki, un bez pulsa atrod uz ietvēm pakritušos. Tiesu mediķus pārsteidz garāmgājēju vienaldzība, arī „ātrās palīdzības” brigādes aicina zvanītājus noteikti sagaidīt viņu ierašanos, nevis atstāt gulošo vienu un steigties tālāk.   

Rīgas nakts patversmes ir pārpildītas un cilvēki tajās nakšņo visās iespējamās telpās, arī koridorā uz grīdas, bet viņi vismaz paliek dzīvi. Tikmēr Valsts tiesu medicīnas ekspertīžu centra eksperti kopš septembra jau 63  šurp atvestiem cilvēkiem noteikuši nāves cēloni – vispārēja ķermeņa atdzišana. Nebūt ne visi no bija dzēruši – alkohols asinīs atklāts 23  cilvēkiem.

Ragā sasalušie līķi atvesti no ielām, pieturām, dārza mājām, pagalmiem, tiltiem, ielām, šķūņa, sarga būdas.

Valsts tiesu medicīnas ekspertīzes centra direktore Aija Mežsarga uzsvēra, ka 27 nosalušie cilvēki atrasti uz ielas, sabiedriskās vietās.

„Tas ir dramatiski un nepiedodami 21. gadsimtā! Tā ir totāla vienaldzība!” pauda Mežsarga.

Katrs desmitais nosalušais uz ekspertīžu centru atvests no kādas slimnīcas -  viņš ir atrasts dzīvs, bet sals jau tā pārņēmis visu ķermeni, ka ārsti nav spējuši pacientu reanimēt. Lielākoties nosaluši cilvēki, kuri jau sasnieguši pusmūžu. Bet jaunākajam šī gada sala upurim ir tikai 27 gadi.

Mežsarga stāsta, ka no nosalušajiem bezpajumtnieku ir ļoti maz, „cilvēki nosalst tieši savās mājās, vientuļie cilvēki, par kuriem citi vienkārši neliekas ne zinis”.

Kopš novembra visā Latvijā „ātrā palīdzība” devusies pie 250 cilvēkiem, kas cietuši no sala. Janvārī, kad termometra stabiņš noslīdēja viszemāk, bija pat 10 izsaukumi dienā.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta ārste Aija Tipāne stāstīja, ka nosalst vientuļi cilvēki, arī tie, kas nav pietiekami paēduši, tie var nosalt ātrāk.

Mediķi vērtē, ka ne visi ir vienaldzīgi. Nesen bija gadījums, kad brigādi pie uz ielas nokrituša vīrieša sagaidīja pat garāmgājēju pūlis. Tomēr joprojām daudzi „ātros” izsauc no garāmbraucošām mašīnām un pie salstošā pat neapstājas.

„Mēs atbraucam, meklējam, un nav. [..] Arī tie, kas pieceļas – nu mēs nevaram būt droši, ka viņš tiešām nokļūs drošā vietā. Tāpēc mēs nereti piesaistām policiju,” klāstīja mediķe.

Trešā daļa šoziem nosalušo atrasti pašu mājā vai dzīvoklī. Visbiežāk viņiem palicis slikti ar sirdi, saasinājusies kāda kaite vai kritienā lauzta kāja.  Nāve nosalstot iestājas tādēļ, ka cilvēks nespēj iekurt krāsni vai sasaukt palīdzību. Tādēļ, līdzīgi kā pēc Zolitūdes traģēdijas, arī sala laikā cilvēkus aicina būt īpaši vērīgiem, īpaši,  ja kaimiņos mīt vientuļnieks un viņš kādu laiku nav redzēts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti