Salacgrīvā gaida nēģus un tūristus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Vēsāks un tumšāks laiks, un ja vēl iepūš īstais vējš, tas viss ir ļoti pa prātam nēģiem, lai tie dotos uz nārstu. To gaida arī Salacgrīvas novada nēģu zvejnieki. Un kā nu ne, jo nēģus gaida gan pircēji, gan arī daudzie tūristi, kuri uz Salacgrīvu dodas skatīt nēģu zveju, jo tikai Salacā tos zvejo tā, kā kādreiz, pirms 100 un vairāk gadiem, ar murdu tača palīdzību.

Nēģiem patīk sliktais laiks

“Jāgaida, jāgaida..,” taujāts, kāda šogad ir nēģu sezona, atbild pirmā nēģu tača un arī zvejnieku saimniecības „Kurķis” saimnieks Aleksandrs Rozenšteins. Viņš apstiprina, ka nēģim, lai no jūras dotos uz Salacu, ir vajadzīgi attiecīgi laika apstākļi.

“Viņiem patīk sliktais laiks, tāds, kāds ir šobrīd, tas viss ir pozitīvi nēģiem pie nosacījuma, ja augšā upē būtu ūdens līmenis, nu tas man šobrīd ir vienīgais izskaidrojums, ko es pats varu izdarīt. Tā kā nav ūdens līmenis attiecīgais un nav straumes, tad tas vējš var pūst, cik viņš grib, tas nēģis tāpat to upes ūdeni nesajūt, un varbūt tāpēc ir pa šiem diviem mēnešiem tikai divas reizes bijušas, kad ir nozvejots nedaudz, nedaudz virs simt kilogramiem naktī,”  stāstīja Rozenšteins.

Kas ir nēģu tacis?

Vienkāršoti var teikt, ka tās ir īpašas konstrukcijas laipas Salacā, no kurām upes straumē ir iegremdēti murdi. Par to, kā kādreiz ir zvejots, Aleksandrs Rozenšteins labprāt stāsta arī tūristiem, kuru interese šosezon atbraukt uz Salacgrīvu esot palielinājusies tieši tagad, rudens pusē.

“Oktobrī jau ir grupas, kas būs, pabija arī šogad viena grupa no Japānas, bija atbraukuši nupat, kādas dienas atpakaļ, tas tā pozitīvi, bija pozitīvi, ka viņi nēģi pazina, un izrādās viņiem arī ir nēģi,” stāsta Rozenšteins.

Sakārto piekrasti, domā par tūristiem

Braucot uz pirmo nēģu taci, var redzēt, ka ieliņā, kas uz to ved, ir ieplānoti un jau arī sākušies vērienīgi remontdarbi. Te tiek ierīkota kanalizācija un ūdensvads, domājot par vidi un arī lašupi Salacu, un pie reizes taps arī stāvlaukumi tūristu autobusiem, stāsta novada domes priekšsēdētājs Dagnis Straubergs.

Salacgrīvā gaida nēģus un tūristus
00:00 / 02:09
Lejuplādēt
“Pirmais ir vides jautājums, tātad šie kvartāli, kas nekad dzīvē vēl nav bijuši aprīkoti ar ūdensvada un kanalizācijas sistēmu, tiks pieslēgti pilsētas centrālajam ūdensvadam, un vienlaicīgi ar šo ūdens saimniecības projektu, kas ir Eiropas Savienības finansēts, pašvaldība finansēs infrastruktūras izbūvi, kas varbūt cilvēkiem ir vairāk redzams,” klāsta domes vadītājs.

Līdz ar šiem ielas remontdarbiem paredzēts sakārtot visu šo Salacas piekrasti, kur atrodas arī zvejnieku saimniecības „Kurķi” nēģu namiņš.

“Šeit būs brīnišķīga vieta, kur cilvēki varēs paiet dažus metrus ar kājām, pabaudīt ainavu, no attāluma ieraudzīt nēģu taci un beigu beigās nonākt arī nēģu tacī un uzklausīt nēģu zvejnieka stāstus un uzzināt viņa aroda prasmes. Šeit būs promenāde, veloceliņi, gājēju celiņi, ar mašīnām [brauks] vietējie cilvēki, tūristu autobusi, lai upi atvērtu sabiedrībai. Šeit tālāk vēl plānojam, ka būs vieta makšķerniekiem, kur nolikt savus transporta līdzekļus, jo makšķerēšana kļūst arvien populārāka, un Salaca tāda TOP viens upe, Eiropā ceturtā lielākā lašupe, dabiskā lašupe,” stāsta Straubergs.

“Kad mēs te veicam šos darbus, mēs cilvēkiem papostām dzīvi uz kādu laiku, bet pēc tam var gaidīt kādu labu rezultātu un patīkamu vidi,” viņš piebilst.

To, ka norit un vēl noritēs apjomīgi remontdarbi, zvejnieku saimniecības „Kurķi” saimnieks Aleksandrs Rozenšteins ir gatavs pieciest, jo ir gadījies, ka tūristu autobusam te ir bijušas problēmas, lai izbrauktu.

“Bija atkarīgs arī no tā, kāds ir šoferis, es pa šiem 16 gadiem ar vienu dabūju gandrīz kauties, jo viņš bija iedomājies, ka viņš nevar apgriezties, bet nu tas tāds viens gadījums, bet tas ir ļoti apsveicami, ka lielie autobusi šeit nenāks iekšā,” sacīja saimnieks.

Nēģu lomi sarūk

Bet, turpinot sarunu par nēģiem,  Aleksandrs Rozenšteins arī atzīst, ka nēģu lomi tomēr gadu no gada sarūk.

“Nēģis ir noteikti mazāk nekā pirms tiem 100 vai 50 gadiem, droši vien, ka tas tā ir, bet kopumā jau šīs pēdējās sezonas nozveja sezonas beigās jau apmēram ir līdzīga, bet pēc maniem tādiem novērojumiem - es ceru, ka viņi stāv tai pašā līmenī,” spriež Rozenšteins.

Par to, vai nēģim ir bijis pa prātam šī rudens vēji, varēs pārliecināties arī pēc divām nedēļām, kad Salacgrīvas novadā būs tradicionālie nēģu svētki, kad Salacas un Svētupes nēģu tačus varēs skatīt ikviens interesents.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti