Panorāma

G. Zvaigznes sieva: Dzīve jādzīvo tīrrakstā

Panorāma

Panorāma

Sakas upīte izposta māju un atstāj pagalmā vižņus

Sakas salas iedzīvotājiem plūdos izmirkusi māja un izpostīts pagalms

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Jēkabpilī turpina apzināt plūdu nodarītos postījumus. Pašvaldībā gan norāda, ka pagaidām par finansiālo atbalstu un kompensācijām runāt ir par agru. Arvien vēl plašās teritorijās notiek ūdens atsūknēšana, un arvien vairāk cilvēku atgriežas iepriekš applūdušajās mājās. To vidū arī Sakas salas iedzīvotāji, kuriem atgriežoties pavērās neapskaužams skats – izpostīts pagalms, izmirkusi māja.

Vēl nesen līdz šai mājai varēja tikt tikai ar zemessargu amfībiju, kas tagad stāv uz uzbēruma. Tagad pār pārrauto piebraucamo ceļu ar gumijas zābakiem var tikt līdz mājai.

Valdis un Valija stāstīja, ka vasarā Sakas upe bijusi kā neliels aizaudzis strautiņš, bet šī nav pirmā reize, kad plūdu laikā upe pārņem saimniecību.

Šoreiz gan tas notiek ziemas laikā un, redzot ūdens nodarīto postu, ir skaidrs – saimniecībā atgriezties nevarēs vēl vairākus mēnešus. Koka sienas un dažās istabās arī koka grīdas ir piesūkušās ar ūdeni. Iekurot krāsni un ieejot mājā, pārņem ļoti mitras pirts smarža.

"Gatavojušies jau bijām. Bijām. Bet tik lielam [ūdens kāpumam] nebijām gatavojušies. (..) Mēs te nevaram palikt. Te nav kur..." stāsta mājas iemītnieki, norādot, ka ūdens bijis līdz palodzēm.

Viņi atceras, ka ūdens līmenis kāpis ļoti strauji. Vienas nakts laikā tapis skaidrs, ka mājās vairs iekšā tikt nevarēs.

"It kā ļoti daudz ko sacēlām. Gultas veļas, traukus sanesām uz bēniņiem. Ar domu, ka vēl jau rītā varēs ienākt. Bet vairs nevarēja. Daudz kas palika. Man pat laiva bija. Varēja izvilkt. Bet nu – rītā. Un nākamajā dienā vairs ne pie laivas, ne mājā tikt," atzina Valija.

"Savāksim maksimāli, ko vien varam, un viss," saka Valija un bilst, ka dosies prom dzīvot uz pilsētu. "Pēc plūdiem ir tā, ka izmazgā, iztīri, bet divus mēnešus ir tāds aukstums, mitrums. Un uzreiz ir angīna, slimošana.

Tas nav vienkārši pēc tādiem ūdeņiem dzīvot. Mēs tam visam esam izgājuši cauri." Plūdi gan parasti pieredzēti pavasarī, ne ziemā. "Šādi ir pirmo reizi," piebilda jēkabpiliete.

Postaža ir arī mājas pagalmā. Dobēs palikuši vien daži sīpolu stādi. Aka applūda jau sākumā. Jādomā, kā bez elektrības izsūknēt ūdeni no pagraba.

Māja atrodas tieši pie Sakas upes. "Vasarā skaisti. Mēs arī visu vasaru šeit pavadām. Šo māju jau neviens arī nepērk. Kā sadomājam, ka pārdosim, tā uznāk plūdi, tas ir mistiski."

Tagad skaidrs, ka mājai būs nepieciešams nopietns remonts. Istabās, kurās vēl saglabājušās koka grīdas, plāno likt flīzes. Tāpat bažas ir par nesošajiem guļbaļķiem – vai tos nav skāris ūdens. Saimnieki norādīja, ka viņi nebūt nav vienīgie. Kaimiņu vidū ir mājas, kurās ūdens līmenis bijis vēl augstāks un piekļūt pie tām arvien ir sarežģīti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti