Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Franču un britu zivju karš

Panorāma

Saeima nosoda Osmaņu impērijas laikā īstenoto armēņu genocīdu

PVD izmeklē iespējamus labturības pārkāpumus

Saimnieks vaino patversmi suņa zādzībā; patversme saskata dzīvnieka labturības pārkāpumus

Kāds četrgadīgs savainots suņu puika sacēlis vētru gan veterinārārstu, gan dzīvnieku aizsardzības biedrību saimē. Patversmei, kas uzņēmusies suņa aprūpi, atteikti veterinārārstu pakalpojumi, vainojot dzīvnieku aizsargus suņa zādzībā un naudas izspiešanā. Tikmēr iesaistītās dzīvnieku biedrības apvainojumus noraida. 

Reko ir aptuveni 4 gadus vecs suņu puika. Biedrības “Ar sirdi delnā” vadītāja Andra Tomase stāstīja, ka Reko sastapusi kādas Ventspils novada iedzīvotājas sētā, kura ziņojusi Tomasei par sētā ieklīdušu klaiņojošu suni. Suņu ķērāji brīvdienā esot atteikušies braukt.

“Suns tiešām bija skumīgā stāvoklī. Ļoti smagi un ilgstoši iekaisušām un neārstētām acīm, varēja redzēt, ka ietekmē redzi, ar grūtībām pārvietojās, ka ķepas asiņoja, tas ir redzams arī fotoattēlos, pagāja solīti un gūlās visu laiku zemē. (..) Atbrauca arī valsts policija, arī viņi atteicās izsaukt dzīvnieku ķērājus, jo tas neesot viņu kompetencē, bet viņi pieņēma atradējas, šīs sievietes iesniegumu,” norādīja Tomase. 

Viņa klāstīja, ka nākamajā dienā savainoto suni aizvedusi uz dzīvnieku patversmi “Ķepu-ķepā”, kura savukārt dzīvnieku nogādājusi pie veterinārārsta. Secināts, ka dzīvniekam ilgstoši nav sniegta palīdzība. 

“Ķepu-ķepā” dibinātāja Gundega Bidere sacīja: “Tas ir bijis ilgstoši. Par caurumu uz dibena, tas ir bijis vairāku mēnešu garumā. Jo šādas nedzīstošas brūces ar ādas uzkalniem, tas nerodas dienas un arī nedēļas laikā.”

Pie veterinārārsta arī nolasīts dzīvnieka čips un sazvanīts saimnieks. Bidere stāstīja, ka saimnieku esot informējuši par dzīvnieka stāvokli un gaidāmo administratīvās lietvedības ierosināšanu. Taču dažas dienas vēlāk sekojis negaidīts pavērsiens – biedrībai veterinārajā klīnikā atteikta suņa Reko acu ārsta konsultācija, jo Latvijas veterinārārstu biedrība brīdinājusi visus veterinārārstus par to, ka Reko, iespējams, ir nozagts un no īpašnieka, iespējams, mēģinot izspiest naudu.

Latvijas Veterinārārstu biedrības valdes priekšsēdētājs Valdis Šmēliņš skaidroja: “Dzīvnieka īpašnieks lūdza, viņš arī reģistrējis šo gadījumu Lauksaimniecības datu centrā, kā zādzības faktu un viņš cenšas suni atgūt un baidās par suņa veselību vai iespējamo izskata maiņu un lūdza palīdzību vetārstiem. Ja gadījumā ar šo suni vēršas pēc kaut kādas palīdzības, vai veic kaut kādas manipulācijas, lai ar viņu sazinās un viņš varētu vai nu piekrist vai to aizliegt.  Tāpēc mēs izplatījām šādu informāciju.”

Latvijas Televīzijai ar suņa īpašnieku neizdevās sazināties. Savukārt Valsts policija (VP), stāstot par notikumu hronoloģiju, atzina, ka pirmais iesniegums policijā ir saņemts nevis par Reko zādzību, bet tieši otrādi, par 24. aprīlī atrastu suni. Un tikai piecas dienas vēlāk policijā vērsies īpašnieks, ziņojot par zādzību. 

Turklāt telefoniski par suņa pazušanas dienu īpašnieks norādījis 25. aprīli jeb laiku, kas ir vienu diennakti vēlāk nekā diena, kad suns atrasts. 26. aprīlī policija informāciju par dzīvnieku bija nodevusi arī Pārtikas un veterinārajam dienestam (PVD).

“Šis ir cietsirdīgi pret šo dzīvnieku, jo šobrīd vetārstu biedrība lobē saimnieka, kurš nav ārstējis savu suni, intereses, nevis dzīvnieka intereses, klaji ņirgājoties par dzīvnieka labturību un klaji ņirgājoties par dzīvnieka veselības stāvokli,” savu viedokli pauda “Ķepu-ķepā” pārstāve.

Dzīvnieku aizsardzības biedrības pauž bažas, ka konkrētais gadījums, aizliedzot sniegt palīdzību, radot precedentu baidīties bez saimnieka atļaujas sniegt palīdzību ievainotam dzīvniekam. 

Tomēr Šmēliņš norādīja: “Bez dzīvnieka īpašnieka vai turētāja, veterinārārsts nevar veikt nekādas manipulācijas, bet veterinārārstam, ja viņš redz, ka dzīvnieks cieš sāpes vai viņam ir nepārprotami vajadzīga neatliekama palīdzība, tad veterinārārsts to sniedz. To vienmēr izlemj veterinārārsts no situācijas.”

Konkrēto gadījumu šobrīd izvērtē PVD, kas saņēmis iesniegumu no policijas par iespējamiem dzīvnieku labturības pārkāpumiem. 

PVD Veterināro objektu uzraudzības daļas vadītāja Mairita Riekstiņa atklāja: “Konkrētākus faktus esam saņēmuši pavisam nesen, tieši šodien. Līdz ar to vēl jāvērtē sniegtā informācija.”

PVD arī norādīja, ka neatliekamos gadījumos veterinārārstiem ir jāsniedz palīdzība dzīvniekam, kā arī jāziņo dienestam, ja ir aizdomas par īpašnieka nolaidīgu rīcību. Šobrīd suns Reko joprojām atrodas patversmē un gaida, kad inspektori varēs ierasties to apskatīt. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt