Panorāma

Protestē pret vakcināciju

Panorāma

Izdzīvo pēc 100% plaušu bojājumiem

Saeimā atkal virza iniciatīvu par brīvprātīgu vakcināciju

Saeimas komisijas vadītājs vērtē iniciatīvu par brīvprātīgu vakcināciju: Potēšanās nav un nebūs obligāta

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Teju 50 000 reizes parakstīto iniciatīvu par vakcinācijas pret Covid-19 brīvprātīgumu nodos vērtēšanai Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā. Tās vadītājs uzsver, ka vakcinācija nav un nebūs obligāta, bet vērtējama kā pienākums atsevišķās nozarēs. Savukārt saistībā ar gaidāmo pulcēšanos  pie Rīgas pils deputāti mudina izvērtēt, vai šādas aktivitātes nenotiek saistībā ar cīņu par varu. 

Portālā “Manabalss.lv” par iniciatīvu "Vakcinācijai aizvien jābūt brīvprātīgai" parakstu vākšana ir turpinājusies, un pēc kārtējo 10 000 parakstu savākšanas ir iespēja tos iesniegt Saeimā. Šobrīd savākti teju 50 000 parakstu. 

Deputāts: Vakcinācija nav un nebūs obligāta, bet gan pienākums atsevišķās profesijās
00:00 / 04:03
Lejuplādēt

Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas vadītājai Janīnai Kursītei-Pakulei (Nacionālā apvienība) esot izprotami iebildumi pret vakcinēšanos. Deputāte piekrīt, ka nepieciešams dialogs: "Es ļoti ceru, ka no abām pusēm nebūs apvainojumu. Neviens nav Dieva vietā, lai pateiktu, kā ir pareizi. Taustoties no situācijas attīstības citviet un pašu valstī, mums jābūt elastīgākiem. Nevaram tā vienkārši nomērīt un griezt, un ne pa labi, ne pa kreisi."

Ar desmitiem tūkstošu parakstu atbalstīto iniciatīvu skatīs Saeimas Sociālo un darba lietu komisija. Tās vadītājs Andris Skride (“Attīstībai/Par!”), kurš pats ir ārsts, skaidroja, ka daudzās rietumvalstu slimnīcās mediķiem ir pienākums vakcinēties ne tikai pret Covid-19, bet arī, piemēram, pret gripu un B hepatītu nolūkā novērst slimības pārnešanu pacientam. Viņš gatavs vēlreiz un vēlreiz aizstāvēt šo principu, kāpēc izglītības, veselības un sociālās aprūpes jomā ar citiem cilvēkiem strādājošajiem vakcinēšanās ir būtiska.

"Piespiedu kārtā jau nevienu nekur nevakcinēs. Tas ir tas, kas mazliet aizgājis nepareizi. Ir jāsaprot, ka ir jomas, kurās pakalpojuma sniedzējs var apdraudēt kādu citu personu. Darbinieks var pārnest vīrusu uz slimnieku, kurš varbūt nav vakcinējies, tad tas ir tajā jomā strādājošo pienākums, es tiešām teiktu to vārdu “pienākums” vakcinēties," skaidroja Skride.

Skride gan paredzēja, ka to deputāti varētu izskatīt ne agrāk par oktobri. "Mēs izskatām dažus ātrāk, dažus mēs izskatām ar mēneša, divu mēnešu nobīdi atkarībā no arī esošajiem likumprojektiem, kādi viņi ir. Septembrī sēdes jau ir saplānotas. Šobrīd šī, kas tika nodota septembra sēdēs, pagaidām ieplānota nav. Iespējams, ka būs kādas izmaiņas. Tātad agrākais oktobrī," viņš sacīja.

Jautājuma apspriešanai fonā ir šodienas, 18.augusta, vakarā gaidāmais pikets pie Rīgas pils ar iebildumiem pret “obligātu vakcināciju”. Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētājs Māris Kučinskis (Zaļo un zemnieku savienība) norādīja, ka, lai arī rīkotāji sola situāciju kontrolēt, pieredze liecinot, ka viņi to ne vienmēr spēj. Kučinskis aicinājis vairākkārt pārdomāt, vai doties uz pasākumu, kura organizatoru patiesais mērķis, iespējams, ir cīņa par varu, nevis rūpes par sabiedrības interesēm.

"Ir ļoti kritiski jāskatās, vai tās ir nesavtīgas intereses sabiedrības labā vai nesavtīgas intereses, iespējams, savas nākotnes labā. Vēlreiz, kā jau teicu, tas nav nekas antidemokrātisks un tādi izpausmes veidi ir bijuši un ir jau šajos apstākļos krājusies cilvēku neapmierinātība, un nebūtu demokrātiski teikt, ka visiem jāklusē. Tas būtu nepareizi; katrs var izteikties," sacīja Kučinskis.

Parakstu vākšanas iniciators un vakara piketa dalībnieks Artūrs Ikvilds ir Alda Gobzema partijas "Likums un kārtība" biedrs. Viņš gan atzīmēja, ka šīs aktivitātes neesot saistītas. Pret noteikumu vakcinēties viņš esot sācis vērsties pirms pievienošanās jaunajai partijai. Saistībā ar Saeimā iesniegto iniciatīvu viņš cerētu sagaidīt diskusiju ar ekspertiem par citām iespējām pandēmijas pārvarēšanai. Savukārt iziešana ielās esot vienīgais veids, kā pievērst uzmanību.

"Mums nav vairs citu iespēju, jo mums neļauj rīkot referendumu, mums nav tādu resursu, lai atlaistu Saeimu, jo liela daļa sabiedrības ar internetu ir "uz jūs". Tāpēc prasība būs apturēt likumprojektu un veidot darba grupu, un meklēt reālos risinājumus. Vakcinācija nav izeja no šīs pandēmijas, ko pierāda Izraēlas pieredze [ar Covid-19 saslimstības pieaugumu par spīti augstai vakcinācijas aptverei], un to mēs šoziem redzēsim arī Latvijā. Esmu pilnībā par to pārliecināts," pauda Ilkvids.

Iniciatīvas parakstītāji vēlas, lai darba grupā būtu iesaistīti arī pārstāvji no opozīcijas.   

Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija jaunnedēļ plāno galīgajā lasījumā sākt darbu ar priekšlikumiem likumprojektā par pienākumu vairākās jomās strādājošajiem vakcinēties pret Covid-19. Sociālo un darba lietu komisija plāno līdztekus vērtēt ar teju 50 000 tūkstošiem parakstu virzīto iniciatīvu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti