Saeimas komisija atbalsta Satversmes preambulas tālāku vitrzību

Saeimas Juridiskā komisija šodien atbalstīja Satversmes preambulas jeb ievaddaļas projektu un nolēma to virzīt uz Saeimas sēdi. Satversmes ievadā paredzēts norādīt Latvijas valsts mērķus un valstiskuma vēsturiskās attīstības nozīmīgākos punktus, kā arī galvenās vērtības, uz kurām balstās Latvijas valsts un sabiedrība. Preambulā arī uzsvērta Latvijas valsts nepārtrauktība un pausts nosodījums nacistiskā un padomju okupācijas režīma noziegumiem. Saeimas balsojums par šiem Satversmes grozījumiem pirmajā lasījumā notiks jau nākamnedēļ.

Diskusijas par Satversmes preambulu Saeimas Juridiskajā komisijā ir atgriezušās pēc vairākus mēnešus ilga pārtraukuma. Septembrī komisija skatīja Egila Levita sagatavoto preambulas projektu, kuram tolaik nebija Saeimas vairākuma atbalsta. Tagad atbalstīt jauno, lakoniskāko Satversmes ievadu ir gatava šogad izveidotā plašākā koalīcija. Projektā gan vairs nav minēts iepriekš plašākās diskusijas izraisījušais jēdziens „valstsnācija”. Tas ir radījis neizpratni Nacionālajā apvienībā, tomēr viņu bažas kliedēja Levits, kurš joprojām aizstāv Satversmes preambulas nepieciešamību.

Komisijā izcēlās diskusija arī par to, vai tik būtiskus grozījumus Satversmē var veikt Saeima bez referenduma. Pagaidām par to spriest esot pāragri, atzina Saeimas Juridiskā biroja pārstāvis Jānis Pleps.

Par Satversmes preambulas tālāku virzību balsoja seši deputāti, bet trīs „Saskaņas centra” (SC) deputāti bija pret to.

Deputāts Andrejs Elksniņš (SC) norādīja, ka preambulā Latvija nav minēta kā sociāli atbildīga valsts, tāpēc viņš nevarot to atbalstīt. Tomēr šis preambulas variants esot labāks nekā iepriekš, atzina opozīcijas deputāts.

Saeimā balsojums par konstitūcijas ievada projektu pirmajā lasījumā notiks jau nākamceturtdien. Ar deputātu iesniegtajiem priekšlikumiem preambulas tekstam komisija sāks strādāt pēc Lieldienām. Koalīcija ir paudusi vēlmi Satversmes jauno ievadu pieņemt līdz šī Saeimas sasaukuma beigām.

Jau februārī Saeima nodeva skatīšanai komisijām visu valdošās koalīcijas veidojošo spēku parakstītos Satversmes grozījumus - tās ievadu jeb preambulu. 

Iepriekš valdošās koalīcijas līgumā solīts pirms Satversmes preambulas pieņemšanas rīkot plašus sabiedriskos forumus, skaidrojot Latvijas iedzīvotājiem preambulas pieņemšanas nepieciešamību un tās saturu. 

0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti