Panorāma

Panorāma

Panorāma

Meklēs naudu grants ceļiem

Saeimā kritizē TM paveikto

Saeimā kritizē Tieslietu ministrijas paveikto daudzdzīvokļu namu zemes nomas jautājumā

Kamēr vairāk nekā 100 000 Latvijas - galvenokārt Rīgas - iedzīvotāju turpina ik mēnesi maksāt nomu par kādam citam piederošo zemi zem daudzdzīvokļu ēkas, likums, kas varētu šo problēmu atrisināt, vēl joprojām iesprūdis Saeimā. Trešdien par atbildīgo šajā jautājumā iecelts “Vienotības” deputāts Viktors Valainis, kurš asi kritizē Tieslietu ministrijas darbu pie šī likumprojekta sagatavošanas un piedāvā savus risinājumus. 

Ministrija deputāta pārmetumus noraida, uzsverot – likumprojekts izstrādāts pieejamā finansējuma ietvaros, kamēr deputāta ieceres ievērojami pārsniedz valsts budžeta iespējas.  

Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (Nacionālā apvienība) uzskata, ka Rīgas domes pašreizējai vadībai – partijai “Saskaņa”-  būtu ļoti neizdevīga šāda likumprojekta pieņemšana.  

Kamēr ministrs vaino partiju “Saskaņa”, kuras deputāts Sergejs Dolgopolovs ir par likumprojektu atbildīgās komisijas vadītājs, Rasnača partijas biedrs Jānis Dombrava Latvijas Televīzijai norādījis uz nepilnībām pašas ministrijas darbā, jo esot maz domāts par iedzīvotāju interesēm.  

Vēl kritiskāks ir “Vienotības” deputāts Viktors Valainis.

“Komisijā bija divas sanāksmes par to, vai likumprojektu, kāds viņš ir iesniegts, vispār skatīt tālāk, tā lemšana bija vairāk par to, vai Tieslietu ministrija pēc būtības spēs atnest ko labāku, kā viņi jau atnesa. [..] Nolēmām, ka nē,” sacīja Valainis.  

Pēc Valaiņa teiktā, ministrijas piedāvājumā nav pilnīga risinājuma situācijām, kad zem vienas mājas ir vairāki zemes gabali. Tāpat arī tajā neesot ierēķināti visi valsts izdevumi, un kopumā likumprojekts esot izdevīgs lielajiem zemes īpašniekiem, bet ne iedzīvotājiem.

Valainis gatavojas to papildināt ar punktu, ka valsts garantētu kredītu zemes iegādei, kas samazinātu procentlikmes, kā arī pieļauj, ka zemes gabalus, ko iedzīvotāji neatpirks, varētu iegādāties valsts finanšu institūcija “Altum”.

Lai arī tagad nodēvēts par brāķi, Tieslietu ministrijas sagatavotais likumprojekts Saeimā pirmajā lasījumā jau apstiprināts, ko, noraidot Valaiņa pārmetumus, uzsver arī ministrija.

“Uz tik ļoti sarežģītu tiesisku situāciju uzrakstīt likumu, par ko mums aplaudētu un teiktu, ka nekas labāks dzīvē nav redzēts.. Es domāju, ka nav neviena tāda eksperta uz planētas. Bez visa pārējā jāsaprot, ka tas bija jāizdara ar pēc iespējas mazāku ietekmi uz valsts budžetu,” skaidroja Tieslietu ministrijas valsts sekretāra vietniece Laila Medina.

Tieslietu ministrija norāda – Valaiņa ieceres prasītu krietni vairāk valsts budžeta līdzekļu par jau ministrijas ierēķinātajiem vairāk nekā 10 miljoniem eiro. Un tādā gadījumā pirms likumprojekta virzīšanas balsošanai tas būs jāsaskaņo ar valdību.

Deputāta pārmetumus ministrija noraida, tostarp – viņa minēto risku, ka pašreizējo likumprojektu lielie zemes īpašnieki varētu  interpretēt sev par labu un tiesas ceļā panākt, ka nevis viņiem piespiedu kārtā jāpārdod zeme, bet iedzīvotājiem – savi dzīvokļi. 

“Jāņem vērā tas, ka šie zemes īpašnieki ir ļoti augstas kvalifikācijas juristi, advokāti un speciālisti šajās lietās. Satversmes tiesas spriedumi rāda paši par sevi, ka viņi ir spējīgi savas tiesības aizstāvēt arī Satversmes tiesā. Ja pat mēs šādu mehānismu radītu tikai vienā virzienā, Satversmes tiesai, visticamāk, būtu jālemj, ka tam jābūt abējādi, tā kā tas ir iepriekš jau jāparedz,” norādīja Valainis.

Medina savukārt pauda, ka “Satversmes tiesa vērtēs regulējumu kā tādu, un ja tā kādā brīdī konstatēs, ka kāda no daļām ir prettiesiska, ka tā ir tikai vienvirziena kustība, ka jābūt kustībai abos virzienos, tas jau būs Satversmes tiesas vērtējums, ka norma ir atgriežama Saeimai pārskatīšanai”.

“Bet to vajadzētu novērst saknē, jo ir pieredze, kur Satversmes tiesa atcēla – ir tāda pieredze, mūsu skatījumā, līdzsvari, kas tur ir ielikti, pamatojums, kāpēc tā ir vienvirziena kustība, balstās uz Satversmē ielikto tiesību uz vienīgo mājokli,” skaidroja Medina.

Ministrija arī uzsver, ka likums jāapstiprina pēc iespējas ātrāk, jo zemes kadastrālā vērtība un līdz ar to nomas maksa arvien aug. Šīs situācijas ķīlnieki ir aptuveni trīsarpus tūkstošu daudzdzīvokļu namu iedzīvotāji kopumā no 110 tūkstošiem dzīvokļu. Zem šīm mājām atrodas vairāk nekā septiņi tūkstoši citām personām piederošu zemes gabalu.

 

12 komentāri
neValainis
Valainis pārteicās - nevis maksāt bet turpina nemaksāt ....! :) Labotais teksts: Kamēr vairāk nekā 100 000 Latvijas - galvenokārt Rīgas - iedzīvotāju turpina ik mēnesi nemaksāt nomu par kādam citam piederošo zemi zem daudzdzīvokļu ēkas, likums, kas varētu šo problēmu atrisināt, vēl joprojām iesprūdis Saeimā. Trešdien par atbildīgo šajā jautājumā iecelts “Vienotības” deputāts Viktors Valainis, kurš asi kritizē Tieslietu ministrijas darbu pie šī likumprojekta sagatavošanas un piedāvā savus risinājumus.
DP
Brīdinājums!!! Priekšvēlēšanu laikā atkal ir sarosījušies dažādi šaubīgi Latvijai naidīgi elementi! Piemēram, populists un komunisma aizstāvis-Klementijs Rancāns maldina tautu un aicina uz masu nekārtībām valstī! Tēlo tautas aizstāvi, bet patiesība dara pretējo! Viņa vainas pastiprinošs apstāklis ir tas, ka viņš ir bijušais IeM operatīvais darbinieks, bijušais Rīgas tiesas apgabala prokurors, AP deputātu konsulktants!!! Patiesībā viņa idejas un raksti ir ar KOMUNISMA piesitienu, kurus karsti atbalsta ļoti destruktīva organizācija Eiropas Savienības pretinieki- Eiroskeptiķu rīcības partija!!! K.Rancāna vārdi- Vai nebūtu laiks lietas saukt īstajos vārdos un nemaskēties aiz mistiskiem nosaukumiem, jo nav tāda “komunistiskā genocīda”. Šis pensionētais populists-komunists un tautas naidotājs vienreiz ir jānoliek pie vietas! Ar saviem melīgajiem rakstiem viņš izplata klajus melus un grib sanaidot atsevišķas cilvēku grupas! Kur tādi pretīgi Latvijas nīdēji rodas??? Domāju, ka te ir
Brīdinājums
Sabiedrība tiek totāli maldināta, ka kriminālprocesu vai jebkuru citu likuma pārkāpumu izmeklē tikai uz iesnieguma pamata! Tie ir meli!!! Jebkurš likuma pārkāpums ir jāizmeklē neatkarīgi no tā vai kāds ir vai nav iesniedzis par to iesniegumu! 6.pants. Kriminālprocesa obligātums Amatpersonai, kura pilnvarota veikt kriminālprocesu, ikvienā gadījumā, kad kļuvis zināms kriminālprocesa uzsākšanas iemesls un pamats, ir pienākums savas kompetences ietvaros uzsākt kriminālprocesu un novest to līdz Krimināllikumā paredzētajam krimināltiesisko attiecību taisnīgam noregulējumam.
PĒRIENS
Šogad daži zemes nomas parādnieki ir izsmēluši visu zemes īpašnieku pacietību kā rezultātā nonāks tiesā un tad zems nomas parādam pievienosies Civillikuma 1765.panta likumiskie nokavējuma procenti, valsts nodevas par pieteikumu tiesā, advokāta izdevumi. Šī komplekta rezultātā šie daži nekaunīgie parādnieki tiks sodīti praktiski dubultīgi, kas būs taisnīgs "PĒRIENS" par viņu ilglaicīgu likuma nepildīšanu un zemes īpašnieka pazemošanu!
TM
Tieslietu ministrija saprot, ka zemes īpašnieku stāvoklis neatbilst satversmes 105.pantam, jo zemes īpašniekam pašreizējais tiesiskais regulējums ir nelabvēlīgs un neļauj gūt ienākumus no viņam piederošās zemes, kur dzīvokļu īpašniekiem pastāv iespēja masveidā ilgu laiku izvairīties no zemes nomas maksas.
TM
Pēc Tieslietu Ministrijas datiem Rīgā zemes piespiedu nomas attiecībās ir 110 970 dzīvokļu, kas atrodas uz 7 354 personu zemes. Pašlaik 2000-3000 dzīvokļi ( nepilni 3% no visiem piespiedu nomas attiecību subjektiem) kuri nav veikuši savu pienākumu maksāt nomas maksu par zemi, kā rezultātā viņiem ir radies parāds. Tieslietu Ministrija ir vērtējusi šos apstākļus un ir konstatēts, ka esošajā situācijā dzīvokļu īpašniekiem nav attaisnojoša iemesla, lai izvairītos no zemes nomas maksas parāda. Ir zināms arī tas, ka vairāk kā 97% dzīvokļu īpašniekiem tādā pašā situācijā nav radušās problēmas samaksāt zemes nomu un tie ir apmierināti ar esošo situāciju! Ir zināms arī tas, ka ir pierādījumi kur daudzi no parādniekiem ir ļaunprātīgi izvairījušies no nomas maksas un turpina to darīt!
FY
TM vai NŠ, beidz spamot, bet atrodi parāda definīciju, izlasi un iemācies no galvas!
vrt
Par cilvēku visvairāk liecina viņa darbi. Rasnačam un viņa ncionāļu komandai divnieks ar mīnusu. Ir lozungi un lāpu gājieni, bet reāla darbība latviešu nācijas labā neseko.
neizlēmīgie
kļūda tika pieļauta tālajā 90ā vai ap to gadā, kad nekompetentā vai nopirktā Saeima pieļāva situāciju, ka zeme zem daudzdzīvokļu mājām ir šķirta no dzīvokļa, un to drīkst prihvatizēt kāds cits, nevis dzīvokļa īpašnieks. Katastrofāla kļūda, kas pašai Saeimai arī ar steigu bija jālabo un jāatvainojas iedzīvotājiem. Vienīgais loģiskais un taisnīgais regulējums būtu atcelt šo absurdo lēmumu, ļaut iedzīvotājiem BEZ MAKSAS privatizēt domājamās daļas zem katra dzīvokļa un turpmāk maksāt NĪN zeme+dzīvoklis, kā to dara visās citās daudzdzīvokļu mājās. Zemes ļaunticīgie īpašnieki jau saņēmuši pietiekošas maksas par to, kas viņiem nepienācās, ko veikli lobiji iemānīja likumos un kas viņiem ļauj gadiem terorizēt iedzīvotājus, - viņiem vairs nekas nepienākas. Labākajā gadījumā - plika kompensācijas zeme pēc tā laika vertības. Ja iedzīvotājus spiedīs zemi tagad izpirkt, tad tikai par 90ā gada cenu! Pretējā gadījumā - atkal juridiskās manipulācijas uzverēs taisnīgumu un godīgumu.
Kā vienmēr
Tekstā taču pavīdēja-zemes pieder slīpētiem advokātiem, tā ka sērdieņi ne uz kādiem lučiem cerēt nevar. Bezkaislīga gāgināšana - budžeta ietvaros, budžeta ietvaros...kāpēc vispār tika pieļauta tāda nejēdzība? Tagad zeme ir nonākusi dažu feodāļu rokās, kas diktē parādi. Aiz tiem budžeta ietvariem ur tūkstošiem izmisušu cilvēku.
smit
Ministra prioritāte joprojām īsteni nacionāls skapis.... pie dzīvokļa pēc tam nevar taču visu nu pēc gadiem pārdesmit
TM
Pēc Tieslietu Ministrijas datiem Rīgā zemes piespiedu nomas attiecībās ir 110 970 dzīvokļu, kas atrodas uz 7 354 personu zemes. Pašlaik 2000-3000 dzīvokļi ( nepilni 3% no visiem piespiedu nomas attiecību subjektiem) kuri nav veikuši savu pienākumu maksāt nomas maksu par zemi, kā rezultātā viņiem ir radies parāds. Tieslietu Ministrija ir vērtējusi šos apstākļus un ir konstatēts, ka esošajā situācijā dzīvokļu īpašniekiem nav attaisnojoša iemesla, lai izvairītos no zemes nomas maksas parāda. Ir zināms arī tas, ka vairāk kā 97% dzīvokļu īpašniekiem tādā pašā situācijā nav radušās problēmas samaksāt zemes nomu un tie ir apmierināti ar esošo situāciju! Ir zināms arī tas, ka ir pierādījumi kur daudzi no parādniekiem ir ļaunprātīgi izvairījušies no nomas maksas un turpina to darīt!
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti