Panorāma

NMPD ar slimnīcām koordinē pacientu plūsmu

Panorāma

Covid-19 prasa abu vecāku dzīvību

Sabiedrības autoritātes aicina ievērot ierobežojumus

Rūta Dimanta, Raimonds Pauls un citi aicina ievērot Covid-19 ierobežojumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

“Tas ir tik maz un arī tik daudz, ja mēs ikdienā ievērosim prasības, lai izvairītos no inficēšanās ar Covid-19. Pat ja nebaidāmies saslimt paši, domāsim par līdzcilvēkiem!” Tā Latvijas Televīzijai saka vairāki sabiedrībā zināmi un mīlēti cilvēki, aicinot ievērot epidemioloģisko drošību.   

“Situācija ir tik slikta, ka cilvēkiem ir jāsaprot, ka valdība nav vienīgā atbildīgā, atbildīgs ir katra uzņēmuma vadītājs, katrs iestādes vadītājs, kā viņš organizē darbu savā iestādē, kā ievēro distancēšanos un higiēnas prasības. Atbildīga ir katra ģimene,” uzsvēra eksprezidents, ārsts Valdis Zatlers.

“Visu laiku mēs teicām, mājsaimniecība drīkst visu, bet šis ir tas brīdis, kad arī ģimenē, savā mājā ir jāievēro šis princips – 2 metri, maska, ja tur ir kāds slimnieks. Mēs esam citā atbildības stadijā, un atbildīgs ir katrs cilvēks, nevis tikai valdība, kas izdarīs visu mūsu vietā.

Un jārīkojas pēc sliktākā scenārija, ka mēs visi esam vīrusa avoti, un tā arī jāizturas sabiedriskās vietās,” sacīja Zatlers.

“Otra lieta, kas nevar ievest mūs eiforijā, ir vakcīnas gaidas. Vakcīna jau būs, bet vai viņa 100 % atrisinās visas mūsu problēmas? Noteikti nē. Un ne arī vienā dienā, jo tur ir arī savas problēmas. Cik viņa maksās, cik būs efektīva, uz cik ilgu laiku. Tāpēc es teiktu tā – šī distancēšanās, vecais pavasara sauklis “mājas – ziepes – 2 metri” un maskas strādās vislabāk. Protams, mēs varam domāt, ka tas neattiecas uz mums, bet tas attiecas uz mums visiem, jo tikai katrs cilvēks, apzinīgi saprotot vīrusa izplatības ceļus un rīkojoties, varēs izglābt visu mūsu sabiedrību. Piekrītu visiem, kas saka: nav veselības – nav ekonomikas, nav ekonomikas – nav darbavietu, nav darbavietu – nav naudas un mēs visi ejam dziļā krīzē. Tāpēc veselība pirmajā vietā, rūpēsimies par to!” aicināja Zatlers.

Labdarības organizācijas Ziedot.lv vadītāja Rūta Dimanta arī uzsvēra, ka “ikkatram ir jāsaprot, ka tieši no manis, no manas rīcības ir atkarīgs, kā mēs kopā iziesim no krīzes”.

“Mēs nevaram sagaidīt, ka kāds cits kaut ko darīs. Tieši kā es ievērošu, kā es sēdēšu mājās, tikai tad es dabūšu sev un saviem mīļajiem mieru.  Jābeidz skatīties uz otru, kāpēc tas kaut ko nedara, bet jāsāk darīt pašiem. Es kā labdarības organizācijas vadītāja redzu, cik ļoti sāpīgi daudzām ģimenēm Covid-19 pandēmija ir situsi pa viņu dzīvi, gan zaudējot tuviniekus, gan zaudējot ienākumus, gan zaudējot perspektīvu. Un viņiem izrāpties no tā ir ļoti grūti.

Tāpēc es aicinu padomāt par sevi, saviem mīļajiem, padomāt par tiem, kuri paši par sevi nevar parūpēties un ir no mums ļoti atkarīgi,” sacīja Dimanta.

Latvijas Kardioloģijas centra vadītājs Andrejs Ērglis sacīja, ka “mēs nupat nosvinējām 18. novembri,  novembris ir tas, kā Rīga tika paglābta no Bermonta karaspēka, un tad arī mēs redzējām – bija ticīgi ļaudis un neticīgi ļaudis. Cilvēki vienojās par to, ka vienā vai otrā veidā mums ir jāsaglābj Latvija. Un, manuprāt, arī šis ir tas veids”.

“Mēs par koronavīrusu vienkārši vēl nezinām pietiekami daudz, un varbūt nav tik liela nozīme tam, ko mēs uzzināsim vēlāk, bet liela nozīme ir tam, ko mēs darām pašreiz.

Tāpēc mēs neesam bars, mēs esam tauta, un tauta, kas  nosaka iespēju pašorganizēties un pakļauties tam, kas varbūt nemaz nepatīk un individuāli pat šķiet neloģiski,” sacīja Ērglis.

“Skaidrs, ka šis koronavīruss ir, ka cilvēki slimo, un jāsaprot viena lieta, ka šos noteikumus var attiecināt uz jebkuru vīrusa slimību, kas pēdējo daudzu gadu laikā nodara ļoti lielu postu. Un palielina kardiovaskulāro mirstību un  daudzas citas slimības. Tas, ka mēs distancējamies un ievērojam šos noteikumus, tas samazina saslimstību ar gripu, samazina pneimoniju skaitu un citu vīrusu skaitu. Mums ir jāsaprot, ja mēs sargāsimies nenonākt slimnīcā ar šo vīrusu, kas ir varbūt pat vieglāks nekā infarkts, mēs paglābsim tos cilvēkus, kam ir nepieciešamas smagās operācijas, kas nav saistītas ar Covid-19. Un tas ir iemesls, kāpēc mums ir jāklausa tiem noteikumiem, kas, ticiet man, nenāk viegli. Mēs nevaram izstrādāt katram individuālus noteikumus, un tas ir tas iemesls. Ir gaisma tuneļa galā – ir vakcīnas. Un otra lieta, mēs daudz vairāk zināsim par šo slimību,” klāstīja Ērglis.

“Es esmu stingri pārliecināts, ka nākamos Jāņus un 2021. gada Ziemassvētkus mēs sagaidīsim pavisam citos apstākļos. Tāpēc es stingri iesaku ievērot, sargājiet citus, citu dēļ. Es saprotu visus tos drosminiekus, bet man kā ārstam ir jāspēj sargāt citus.

Es aicinu darīt to, kas mums ir jādara, un pierādīsim sevi kā inteliģenta tauta,” aicināja Ērglis.

“Mēģināsim iztikt bez panikas. Situācija ir nopietna, es domāju lielākā daļa Latvijas cilvēku to saprot. Ievērosim to, ko no mums prasa,” aicināja Maestro Raimonds Pauls.

“Ja tā maska ir jāliek – man viņa te ir, es uzlikšu, es Radiofonā nevaru ieiet bez maskas, –   tad ievērosim.

Tomēr tā disciplīna ir svarīga, atturēsimies kādu laiku, cerēsim, ka paliks labāk, es personīgi ļoti to gaidu, man ir atcelti visi koncerti, visi Ziemassvētku pasākumi. Sēdēsim mājās!” aicināja Pauls.

 KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība pastiprināja drošības pasākumus, taču saslimstība ar Covid-19 turpināja pieaugt.

Covid-19 izplatības ierobežošanai Latvijā valdība 6. novembrī nolēma atkārtoti valstī izsludināt ārkārtējo situāciju, kas būs spēkā no 9. novembra līdz 6. decembrim, tās laikā noteikti jauni stingrāki ierobežojumi

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti