Panorāma

Līgatnes novadā plāno reformēt izglītību

Panorāma

Francija pret «Apple» veco telefonu lietā

Vainīgais miris, cietušais bez kompensācijas?

Rojā tīši notriektais vīrietis pāridarītāja nāves dēļ var palikt bez kompensācijas

Pērn jūlijā Rojā pēc Zvejnieku svētkiem reibumā esošs autovadītājs tīšām uzbrauca gājējam. Decembra sākumā avārijas izraisītājam Mārtiņam Sparānam Talsu tiesa piesprieda piecu gadu cietumsodu un 27 000 eiro kompensāciju, kas jāsamaksā cietušajam. Taču šonedēļ Liepājas cietumā vainīgais pēkšņi mira, un līdz ar to cietušais, kurš pēc avārijas mēģina atkal atgūt spēju staigāt, pie tiesas piespriestās kompensācijas, visticamāk, netiks.  

Kadrus, kur Mārtiņš Sparāns uzmet gaisā pa ceļa malu ejošo Artūru, redzēja daudzi. Tiesa piesprieda Mārtiņam piecus gadus cietumā un 27 000 eiro izmaksu dažādās kompensācijās. Viņš spriedumu grasījās pārsūdzēt, bet nepaguva, jo otrdien viņš cietumā miris.  

Jebkādu vardarbību cietuma priekšnieks noliedz. Kamerā bija trīs ieslodzītie, Mārtiņš bija noslēgts, bet nekonfliktēja. Nāve bija pēkšņa, viņš saļimis, ātrās palīdzības ārsti 40 minūtes centušies reanimēt, bet tas neizdevās.

“Viņš šajā laikā septiņas reizes bija medicīnas daļu apmeklējis, bet nekas nopietns [netika konstatēts]. Ir nozīmēta ekspertīze,” sacīja Liepājas cietuma priekšnieks Raitis Žvagiņš.

Mārtiņa brālis esot teicis, ka tas var būt iedzimts, piebilda cietuma priekšnieks. Arī abi puiša vecāki agri miruši.

Mārtiņa advokāts Juris Močuļskis uzsvēra, ka Mārtiņš jau sāka kompensēt cietušajam pirmstiesas izmeklēšanas laikā - vairākus simtus eiro pārskaitīt palīdzējis draugs. Kopš 2014.gada no Krimināllikuma izslēgts pants, kas ļāva notiesāt nosacīti, liekot noteiktā termiņā atlīdzināt kaitējumu.

“Šis pants efektīvi darbojās. Ja ir rokas, kājas, kāpēc jāliek cietumā? Lai strādā. Kāpēc mums jāuztur? Viņš jau sāka atmaksāt, cik nu varēja cietumā,” sacīja advokāts.

Prokurore Inguna Blumberga, kura uzturēja apsūdzību un prasīja piecu gadu cietumsodu, ko tiesa arī piesprieda, tam nepiekrīt, jo Mārtiņš mašīnu izmantoja kā ieroci un viņa asinīs riņķoja narkotiku un alkohola kokteilis. Smagam noziegumam seko sods.

Ja lieta būtu kvalificēta kā Ceļu satiksmes negadījums, cietušajam pienāktos atlīdzība, ko paredz likums par autovadītāju obligāto civiltiesisko apdrošināšanu. Tagad viņš lietas ietvaros saņēma salīdzinoši nelielu kompensāciju no valsts, jo visus ar rehabilitāciju un morālo kompensāciju saistītos izdevumus piedzina no Sparāna.

Cietušais Artūrs pats intervijai nepiekrita. Viņš visu šo laiku ir cīnījies, lai atkal varētu staigāt.

Tagad tiesas piespriestos 27 000 eiro Artūrs var mēģināt piedzīt civiltiesiski no mirušā mantiniekiem, jo viņi mantotu arī saistības.

Ja mantinieku nav, “tad nav nekā”, atzina zvērināta advokāte, cietušā pārstāve Sandra Sleja.

Bet Artūram nepieciešama ilgstoša rehabilitācija, kam arī bija nepieciešami šie līdzekļi.   

Saistītie raksti
3 komentāri
Anonīms lietotājs 21787
Bet var jau tiesāties un piedzīt no apdrošinātājiem.
Anonīms lietotājs 18792
Vai tad visi negadījumi, kurus izraisa auto uz ceļa, netiek klasificēti kā CSN??? Kas tad tas bija? Pat uzbrauciens stirnai ir CSN!! Tas, ka papildus soda par sēšanos pie stūres alk reibumā, ir tikai vainu pastiprinošs.
Anonīms lietotājs 17722
Tagad sanāk sa sodīts ir nevis nozieguma izdarītājs, bet cietušais. Grozi kā gribi, bet likumu rakstītāji un tiesneši ir paši sevi pārspējuši gudrībā, bet diemžēl - uz cietušā rēķina.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti