Par nevienlīdzīgo pieeju atlaižu noteikšanā tiem, kuri pensiju saņem Latvijā, un tiem, kuri - kādā ārvalstī, Rīgas domē spriests jau iepriekš. Pirms pāris gadiem par to notika plašas diskusijas, taču nekas nemainījās. Taču Rīgas pagaidu administrācija ir ieklausījusies tiesībsarga Jura Jansona argumentos un pieņēmusi izmaiņas noteikumos, kas regulē atlaižu piešķiršanu sabiedriskajā transportā.
„Veidojas tiešām tāda nevienlīdzīga situācija starp Latvijā vecuma un izdienas pensiju saņēmējiem, un, teiksim, citu valstu pilsoņiem.
Īpaši jāuzsver: Krievijas, Baltkrievijas un Ukrainas pilsoņiem, kuri vienādos un salīdzināmos apstākļos šos braukšanas maksas atvieglojumus saņēma atbilstoši savam vecumam. Tie, kuri saņem pensiju no Latvijas, vēl stipri ilgi gaida uz atvieglojumiem, ko saņem citu valstu pensionāri,” savus argumentus atgādināja Jansons.
„Mums ir tāda informācija, ka personu skaits ir ap 3000 cilvēku, liecina Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras dati.
Taču mēs nezinām, cik cilvēku izmanto šos atvieglojumus sabiedriskajā transportā,” norādīja administrācijas pārstāvis.
Atzinumu par noteikumu izmaiņām pašlaik vēl gatavo Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija. Pēc tā saņemšanas pašvaldība noteikumu izmaiņas publicēs. Tiesa, tās nestāsies spēkā uzreiz – būs pārejas periods.
„Personām, kuras šobrīd saņem šīs atlaides un turpmāk neatbildīs pensionāra statusam, būs iespēja vēl 180 dienas izmantot braukšanas atvieglojumus, un tikai pēc tam stāsies spēkā šīs izmaiņas attiecībā uz šīm personām,” norādīja Remesovs.
Latvijas Radio sazinājās ar pāris cilvēkiem, uz kuriem attieksies jaunā kārtība.
Pensionāre Tatjana uzsvēra, ka Krievijas pensijas ir ļoti mazas. Tāpēc liegt cilvēkiem bezmaksas braucienus sabiedriskajā transportā galvaspilsētā, pēc viņas domām, ir neglīti. Cilvēki, kuri saņem pensiju no Krievijas, satraukti zvanot uz kaimiņvalsts vēstniecību. Zvanījusi arī Tatjana, taču aicināta nesatraukties, jo pensiju saņem jau sen.
Gaidāmās noteikumu izmaiņas skars tos cilvēkus, kuri drīzumā plāno doties pensijā, piemēram, Nikolajs, kurš pensijas vecumu atbilstoši Krievijas likumdošanai sasniegs oktobrī.
„Dzirdēju, ka nevarēšu braukt bez maksas, kamēr nesasniegšu Latvijas pensionēšanās vecumu. Man tas ļoti nepatīk, jo dzīvoju Latvijā, arī esmu šeit dzimis.
Man bieži jābrauc uz poliklīniku, un ar draugiem tiekamies deju kolektīvā,” stāstīja Nikolajs.
Noteikumu izmaiņas paredz, ka turpmāk sabiedrisko transportu Rīgā bez maksas varēs izmantot arī personas, kuras saņem valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu vecuma gadījumā. Tātad ir sasniegušas pensijas vecumu, bet nepietiekama darba stāža dēļ nevar saņemt vecuma pensiju.
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai atzinums par noteikumu izmaiņām jāsniedz mēneša laikā kopš pagaidu administrācijas lēmuma. Noteikumu izmaiņas kā atbilstošas prasītajam mērķim jau novērtētas arī Tiesībsarga birojā.